İşletim Sisteminin Görevleri Maddeler Halinde Nelerdir?

İşletim sisteminin görevleri teknolojinin her geçen gün daha da ilerlemesi ile hayatımıza giren bilgisayarlar ve telefonlar üzerinde çok önemli etkilere sahiptir. Adını bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile birlikte duyduğumuz ancak artık telefonlarda da çok önemli etkilerinin olduğunu bildiğimiz işletim sistemi hakkında hepimizin detaylı bilgi sahibi olması gerekiyor.

İşletim Sisteminin Görevleri Maddeler Halinde

İşletim Sisteminin Görevleri

Bu anlamda Klavx.Com içerisinde işletim sistemi nedir sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaştık. Hangi işletim sistemi daha çok kullanılıyor sorusunun yanıtlarına da değindik. Şimdi ise sırada işletim sisteminin görevleri var. Bu konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, telefon ya da bilgisayar alırken daha bilinçli seçimler yapabileceksiniz.

İşletim Sisteminin Görevleri

İşletim sisteminin görevleri temel olarak beş tanedir. İşletim sisteminin ne olduğunu anlatırken sizlere bu görevlerden söz etmiştik. Bir kere daha değinelim ve sonrasında her bir görevi teker teker tanıyalım:

• İşlem ve süreç yönetimi
• Bellek yönetimi
• Giriş çıkış işlemleri yönetimi
• Dosya ve klasör yönetimi
• Hata durumlarını tespit etme ve güvenlik fonksiyonu oluşturma

İşletim sisteminin görevleri bu şekilde sınıflandırılırken, her bir görevi de kendi içerisinde anlatmak isteriz…

• İşlem Ve Süreç Yönetimi: İşlemci, RAM gibi donanım kaynaklarının, uygulamalar arasında paylaşımlı şekilde kullanılmasını sağlayan işletim sistemi fonksiyonuna, işlem ve süreç yönetimi adı verilmektedir.

• Bellek Yönetimi: Bellek, bilgisayar için bir donanım kaynağıdır ve bu kaynağın adil ve verimli şekilde kullanılması durumu işletim sistemi tarafından yürüyülmekte olan bir süreçtir. Bellek yönetimi bu sürecin ismidir.

• Giriş Çıkış İşlemleri Yönetimi: Bilgisayardaki giriş ve çıkış işlemleri, bilgisayarın çevre birimleri tarafından yapılmaktadır. Dolayısı ile çevre birimleri zaten giriş birimleri ve çıkış birimleri gibi isimler alır.

Örneğin klavye bir giriş birimidir. Monitör ise çıkış birimi olarak belirtilmektedir. İşletim sistemi ile çevre birimleri arasında giriş ve çıkış işlemlerini düzenleme, giriş çıkış işlemleri yönetimi olarak isimlendirilmektedir.

• Dosya Ve Klasör Yönetimi: Dosyaların bir klasör ya da dizin altında toplanması, isimlerinin değiştirilmesi, kopyalanmaları, silinmeleri, yerlerinin değiştirilmesi… gibi işlemler işletim sistemi tarafından gerçekleştirilmektedir. Dosya ve klasör yönetimi, bu işlemleri ifade etmektedir.

• Hata Tespiti Ve Güvenlik Fonsiyonu Oluşturma: Bazen donanım, bazen de uygulamalarda hatalar ortaya çıkar ve bu hataların tespiti işletim sistemi tarafından gerçekleştirilir. Gerekli görülmesi gibi durumlarda kullanıcılar, söz konusu bu hatalara karşı uyarılırlar.

Güvenlik fonksiyonu ise farklı kullanıcıların, asıl kullanıcının bilgisi dahilinde ya da haricinde dosya ve programları kullanmasını, değiştirmesini ve silmesini önlemek adına devreye giren işletim sisteminin görevleri arasında yer almaktadır.

İşletim Sisteminin Görevleri Maddeler Halinde

İşletim sisteminin görevleri maddeler halinde şu şekilde de sıralanabilmektedir:

İşletim Sisteminin Görevleri

İşletim Sisteminin Görevleri

• Programlar arasındaki veri iletişimini sağlamak
• Çok kullanıcılı sistemlerde kaynak ve güvenli iletişimi sağlamak
• Dosyalar üzerinde düzen oluşturmak
• Kullanıcıların programları çalıştırmasına yardımcı olmak ve komut verilmesini etkin hale getirmek

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.