3000 TL Bilgisayar Toplama Rehberi

3000 TL PC toplama 2018 yılı için çok zor gibi düşünebilirsiniz; hele ki dolar fiyatları almış başını giderken. Ancak eğer bir bilgisayara ihtiyacınız varsa da bunun en kolay ve uygun fiyatlı yoludur bilgisayar toplamak. Aslında 3000 TL bilgisayar toplama 2018 yılında, hatta dolar fiyatları bu kadar yüksekken bile mümkün. O halde sizlere, 3000 TL bilgisayar toplama rehberinden, hiç zaman kaybetmeden söz etmeye başlayalım.

3000 TL Bilgisayar Toplama Rehberi

■ İşlemci: 3000 TL bilgisayar toplama 2018 yılı için zor gibi düşünsek de, aslında olmadığından biraz önce sizlere söz etmiştik. İşe ilk olarak AMD Ryzen 5 1400 işlemci ile başlayacağız. Bu işlemcinin dört çekirdek ve sekiz thread yapıda olduğunu belirtelim. 14 nm üretim mimarisine sahip olmakla birlikte, bu işlemcinin frekans hızı 3.4 GHz. 65 Watt TDP değeri ile hem verimli, hem güç sarfiyatı; hem de fiyatı uygun olan AMD Ryzen 5 1400 tam amacınıza uygun. İşlemci kutusunun içerisinden Wraith soğutucusu da çıkıyor. Bu soğutucu, bilgisayarınızı uzun süreli kullanımlarınızda, oldukça işinize yarayacaktır.

■ Anakart: 3000 TL PC toplama 2018 rehberinde işlemciden sonraki tercihimiz anakarttan yana. AM4 soketine sahip, AMD işlemci ile uyumlu bir anakart almanız gerekiyor ki satın almış olduğunuz işlemci AMD Ryzen olduğu için anakartınızın da AMD olması mantıklı. Bu noktada uygun fiyatı ile Gigabyte GA-A320M-HD2’yi satın alabilirsiniz. DDR4 desteği sunan Gigabyte GA-A320M-HD2, AMD Ryzen işlemciler için üretilmiş bulunmakta. 3200 MHz RAM desteğive ATX yapısı ile bu anakart üzerinde 32 GB ‘a kadar DDR4 RAM kullanabiliyorsunuz. 5.1 ses kanal desteğine de sahip olan bu anakartı, verimli, yeni bir bilgisayar içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

■ RAM: 3000 TL bilgisayar toplama rehberinde sıra RAM’e geldiğinde GSKILL markasına sahip 8 GB, DDR4 destekli, 2.400 MHz hızında çalışan RAM’i rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Windows kullanımı için yeterli olacak olan bu RAM, belirli bazı oyunları da rahatlıkla oynamanızı sağlar, ancak çok güçlü oyunlar oynuyorsanız, RAM’inizi daha güçlü tutabilirsiniz.

■ Ekran Kartı: 3000 TL PC toplama 2018 rehberinde uygun fiyatlı, verimli bir ekran kartına sahip olmak için Nvidia GTX 1050 tercih sebebi ve bu anlamda AERO ITX 2G OCV1 modelini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bu ekran kartının frekans hızı arttırılmış olmakla birlikte, Full HD oyunları da rahatlıkla oynamanıza olanak sağlayacağını belirtmeliyiz.

■ Sabit Disk: Seagate markasına sahip, 1 TB hafızası bulunan, 3.5 inç boyutlu Harddisk, yükleyeceğiniz oyunları, müzikleri, resim ve diğer dosyalarınızı içerisinde güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz bir disk. Günümüzde SSD diskler daha hızlı ve sessiz olsalar da, fiyat uygunluğu dolayısı ile HDD tercih edebilirsiniz.

■ Kasa: Size bir oyuncu kasası önereceğiz. 3000 TL bilgisayar toplama rehberinde kullanabileceğiniz bu kasa, üzerinde 500 W güç üreten bir PowerSuply ile birlikte geliyor. ATX yapıdaki bu kasayı, diğer donanımlarınızı güvenle kullanabilmek adına tercih edebilirsiniz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.