İyi Bir Laptopta Olması Gereken Özellikler 2018

Bilgisayarlar, günümüzün olmazsa olmaz teknolojik cihazları. Ve laptoplar, bunların arasında hem taşınması kolay, hem de fiyatı en uygun olan çeşitleri. Bir süre öncesine kadar, masaüstü bilgisayarlar laptoplardan fiyat olarak ucuzdu. Günümüzde ise iyi bir laptopta olması gereken özellikler 2018 listesine baktığımızda, karşımıza çıkan detaylara sahip bir laptopun fiyatının masaüstü bilgisayardan daha uygun olduğunu görebiliyoruz. Peki laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018? Sizlere, laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinden söz edeceğiz. İyi bir laptop almak zor değil; önemli olan araştırmayı doğru yapmak. Bunun için bilgili bir arkadaş, internet ya da güvenilir bir teknoloji mağazası size yardımcı olacaktır. Gelin şimdi bizim de çorbada tuzumuz olsun ve size yardımcı olmaya çalışalım.

Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 2018?

İyi bir laptopta olması gereken özellikler, işlemci, RAM ve ekran kartı başta olmak üzere belirli kriterlerden oluşmaktadır. İ3, İ5, İ7 işlemciler, günümüzün en çok tercih edilen işlemcileridir. İşlemci bilgisayarın beynidir. Ve İ7’nin İ3’ten daha gelişmiş olduğunu neredeyse hepimiz biliyoruz. Ama, olay tam olarak bu şekilde değildir. Bir işlemcinin kaç çekirdekli olduğu, frekans hızının kaç olduğu, kaçıncı nesil olduğu.. gibi detaylar işlemcinin; dolayısı ile de laptopun performansını belirler. Fiyat da işlemcinin adı ile orantılı olarak yükselir; İ7 işlemci, İ3 işlemciden çok daha pahalıdır. Ama siz belki de, iyi bir seçim ile, İ3 işlemciden çok daha yüksek verim alabilirsiniz. Bu nedenle isme takılmayın; özellik bilmeniz önemlidir.

Aynı durum RAM için de geçerlidir. RAM için ilginç durumlar söz konusudur. Örneğin, size kendi yaşadığım bir olaydan söz edeyim: 2.5 sene öncesine kadar bilgisayarımda 4 GB RAM vardı ve sorunsuz kullanmaktaydım. Ancak sonrasında, oynamakta olduğum oyunun seviyesi ilerledikçe bilgisayarımın performansı düşmeye başladı. Bir 4 GB daha RAM alıp bilgisayara ekledim ve hızı normale döndürdüm. Ancak sonrasında oyun oynamaktan vazgeçtim. RAM 8 GB olmuştu; ama ben oyun oynamaktan vazgeçtim. Hal böyle olunca ikinci RAM’i boşuna aldığımı düşünmeye başlamıştım… Ki geçenlerde, ilk RAM’îm yandı. Tekrar 4 GB RAM’e kaldım. Oyun da oynamıyorum. Artık bilgisayarımın performans ile ilgili bir hata vermemesi gerekiyor… Ama veriyor. Ben tekrar 4 GB RAM almak durumunda kalıyorum. Yani demem o ki, iki tane 4 GB RAM’li laptopun aynı değerlere sahip olduğunu düşünmeyin. Frekans değerleri önemli DDR3 , DDR4 değerleri önemli. 4 GB 1333 MHz bir RAM’den, 4 GB 2400 MHz bir RAM çok daha etkili. Bu nedenle, laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinde, RAM konusunda da özellik bilmek gerekiyor; burada da sayıya takılmıyoruz.

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinde ekran kartı ile ilgili noktaya geleceğiz. Ancak basitçe, onun da frekans hızı, paylaşımlı mı yoksa paylaşımsız mı olduğu, belleğinin kaç GB olduğu… ve daha pek çok özelliği bulunduğunu belirtebiliriz. Ekran kartı, laptopun görüntü kalitesini belirler. Bu nedenle özellik konusunda burada da hemfikir olmalıyız. Paylaşımsız ekran kartı almanız sizin için çok önemlidir. Ama fiyat farkı yaşarsınız elbette…

İyi bir laptopta olması gereken özellikler 2018 listesinde, laptopu ne amaçla kullanacağınız da yer almaktadır. Oyun için kullanacağınız bir laptopu multimedya için kullanmak istediğinizde, büyük ve kaba bir cihazla dolaşabilirsiniz. Ev laptoplarının özelllikleri daha mütevazi, fiyatları daha uygundur. Kısacası, ne için kullanacağınızı bilmeden laptop almamalısınız.

İçerisinde bulunan işletim sistemi, günümüz laptoplarında genellikle Windows 10. Bir de FreeDos laptoplar var ki onların işletim sistemini yüklemesi gereken sizsiniz. İsterseniz Windows XP yüklersiniz… Ama eve gelip laptopu açtığınızda karşınıza siyah bir ekran çıkmasını istemiyorsanız, ayrıca format atmayı bilmiyorsanız ya da size bunun için yardımcı olabilecek bir arkadaşınız yoksa siz FreeDos işletim sistemi almayın. En azından, tek tuşla format atabileceğiniz, laptop içerisinde yüklü olan bir işletim sistemi lisanslı; yani güvenlik düzeyi yüksek olacaktır.

Şimdi, laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinde fiyat ve marka olayına gelelim. Laptop, masaüstü bilgisayardan biraz daha farklı olarak parçalarının entegresi daha zor bir cihazdır. Masaüstü bilgisayarın parçalarını herkes değiştirip toplayabilir, ama aynı durum laptop için geçerli olmayabilir. Bu nedenle iyi bir marka alın. Henüz yeni aldığınız bir laptopun az da olsa karşılaşabilme riski bulunan donanım hatalarından olabildiğince az etkilenin. Lenovo, Asus, MSI, Gigabyte gibi markalar bu noktada önem kazanmaktadır. Fiyatları, markanın verdiği gösteriş dolayısı ile biraz daha yüksek olabilir; ama satış sonrası hizmetin de fiyat kadar önemli olduğunu unutmamalısınız.

Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018 sorusunun yanıtlarını verdiğimiz şu anlarda şunu da düşünebilirsiniz: “İyi güzel söylemişsiniz;ama benim verecek o kadar param yok…” O zaman şunu yapın: SSD bulunan laptoplar, HDD’li laptoplardan daha pahalıdır. Ancak SSD bu fiyat farkını hak eden sessizlikte ve hızda çalışır. Bu nedenle, şimdi acil ihtiyacınız olan laptopu, içerisinde HDD ile alın, ama arttırılabilir hafızasının bulunup bulunmadığına ve SSD destekleyip desteklemediğine bakın. Elinize para geçtiğinde SSD alır ve laptopunuzu ciddi anlamda hızlandırırsınız. Aynı şekilde, RAM kapasitesinin de arttırılabilir olup olmadığını kontrol edin. Paranız olduğunda RAM’i de arttırır ve laptopunuzu hızlandırabilirsiniz.

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinde yer alan bir diğer detay da, laptopun içerisinde DVD/CD okuyucunun bulunup bulunmadığıdır. Formatı USB bellek ile de atabilirsiniz; ancak CD ya da DVD ile sık sık işiniz oluyorsa, ya yanınızda bir DVD/CD okuyucu taşıyacaksınız ya da laptopunuzun üzerinde olmasına dikkat edeceksiniz.

Laptop almak önemli bir iştir. Pazardan domates almaya benzemez. Görüntüsüne bakarak laptop seçemezsiniz. Ancak beğendiğiniz özelliklerin olduğu laptopun renk alternatifleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bir teknoloji markete gittiğinizde, satış sorumlusu arkadaşlardan size yol göstermelerini istediğinizde, mutlaka size, kötü de olsa bir laptop satmaya uğraşacaklardır; çünkü alıcı olduğunuzu anlarlar. Ve bu noktada, sizin sorduğunuz her şey onlara çok kolay gelebilir. Ancak işin i yüzü öyle olmayabilir. Satış sorumluları belirli markaların görevlileri oldukları için kendi markalarını satmaya çalışacaklardır. Her yaptıkları satıştan prim aldıklarını unutmayın. Az para verip alınmayan ve belki de dişinizin kovuğundan eksilterek alacağınız laptopu bilinçli alın. Kampanyaları bekleyin. Bazı mağazalarda hafta sonuna özel KDV indirimleri gerçekleştirilir. Bazen dolar düştüğü için indirim olur. Bu nedenle kesinlikle acele etmeyin. Bikinçli tüketici olun.

One Response

  1. Anonim 30 Mayıs 2018

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.