Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2018

Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018 yılının önem arz eden soruları arasında yer alıyor. Çünkü insanlar artık masaüstü bilgisayarlardan çok laptop kullanmayı tercih ediyor. Bunun nedeni taşınabilir olması, yer kaplamaması… Ancak masaüstü bilgisayarların avantajlarına şimdilik değinmiyoruz. Peki iyi bir laptopta olması gereken özellikler 2018 yılında neler? İlerleyen bölümlerde sizlere laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 bilgileri ile ilgili detaylardan söz edeceğiz. Hem bütçenize uygun, hem ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir laptop almak aslında zor değil.

Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 2018?

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018’in tüm detaylarını ilerleyen bölümlerde sizlerle paylaşacağız. Ancak öncesinde, en önemli yardımcılarımızdan kısaca söz edelim ki bu listenin başında Google yer alıyor. Her şeyi bilen Google sizi muhtemelen buraya yönlendirmiş olmalı. Bu da şu anlama geliyor: Aslında Google, ciddi anlamda, sadece iyi bir laptopta olması gerekenler 2018 listesini değil, bilmek istediğimiz her şeyi bize sunuyor.

Google’den sonraki en büyük yardımcımız: bilen biri. Etrafınızda bir bilen varsa, hatta sizin bilgisayar kullanımınız ile ilgili detaylardan haberdarsa, size laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 hakkında çok fazla bilgi verecektir. Ne alırsanız işinizi görür, ne alırsanız sizin için yetersiz kalır, ne alırsanız gereksiz harcama yapmış olursunuz… Sizin bilgisayar kullanımınızı bilen ve bilgisayarlar konusunda iyi olan bir kişi bu noktada mutlaka size en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Bir diğer yardımcınız ise teknoloji marketleri. Oralarda çok fazla çeşit var. Hemen hemen her bütçeye hitap eden laptop var. Ve bir de, elbette satış sırasında size yardımcı olan satış danışmanları var. Bu noktada hemen şunu söylemeliyiz: satış danışmanları bilgisayardan her ne kadar anlasalar da, size, bilgisayar kullanımınız hakkında bilgi sahibi olan biri kadar yardımcı olamazlar. Ve altını özellikle çizmemiz gereken bir konu: Satış danışmanları, size satmış oldukları her bir ürün ile kotalarına prim yazdırırlar. Yani size satış yapmak için uğraşırlar. Bu nedenle, teknoloji marketlere, ne alacağınızı bilerek gitmelisiniz.

İyi bir laptopta olması gerekenler 2018 listesinde çok önemli üç donanım birimi vardır: işlemci, RAM ve ekran kartı. Bunlar iyi olursa, sizin alacağınız laptop iyi olacaktır muhtemelen. İ3, İ5, İ7 günümüzde en sık tercih edilen işlemciler arasında yer almaktadır. İ7’nin daha yeni olması dolayısı ile diğerlerinden daha çok tercih edilebilirliği olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak durum tam olarak öyle değil. Bir İ3 işlemci, İ7 işlemciden daha iyi olabilir. Çünkü işlemciyi işlemci yapan iKç olduğu değil, çekirdek sayısı, frekans hızı, nesli, veri yolu hızı, ön belleği… gibi özellikleridir. Bilgisayarın beyni onun işlemcisidir. Bütün işlemler temelde işlemci üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinde ilk sırada iyi bir işlemci yer almaktadır.

Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018 sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi RAM’dir. Günümüzde artık 4 GB RAM’den daha küçük bir RAM satılmıyor. 8GB, 16 GB, 32 GB gibi RAM’ler oldukça yaygın kullanım oranına sahip. RAM, bilgisayar açık iken yapılan tüm işlemleri aklında tutan, bilgisayar kapandığında ise kendini sıfırlayan, geçici bilgisayar hafızasıdır. Her zaman 8 GB RAM, 4 GB RAM’den hızlı olacak diye bir durum söz konusu olmamakla birlikte, RAM’in de işlemci gibi frekans hızı önemlidir. 1.333 MHz bir RAM ile 2.400 MHz bir RAM arasında fark vardır. Her ikisi de 8 GB olan RAM’lerden, 2.400 MHz hızında olan daha güçlüdür. RAM, laptopun performansını belirlediği için önemli bir donanım elemanıdır.

Ekran kartı ise görüntünün kalitesini ve hızını belirler. Hakkında bilgi sahibi olunması gereken bir konudur. Hiç bilmediğiniz özellikler RAM’in kalitesini belirleyebilir. Ve bu durum sizin çok iyi sandığınız bir ekran kartının aslında kötü olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle ekran kartı hakkında, laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 araştırmasını gerçekleştirirken çok iyi araştırma yapmalısınız.

Laptop alorken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinde yer alan bir diğer konu da, laptopu ne için kullanacağınızı bilmenizin gerekliliğidir. Oyun bilgisayarı olarak kullanacağınız bir laptop arıyor ve gidip multimedia laptoplara bakıyorsanız, bu sizin en önemli hatalarınızdan biridir. O laptop siz oyun oynarken ısınır, yavaşlar, fanı çok ses çıkartır… Ve siz laptopunuzda oyun oynayamazsınız. Bu nedenle evde kullanacağınız, işte kullanacağınız, oyun için kullanacağınız laptopları birbirinden ayırmalı ve alışverişinizi ona göre yapmalısınız. Oyun bilgisayarı alırsanız, ondan ciddi anlamda performans elde edersiniz, ama çok ağır olabilir, kaba görünebilir, büyük olabilir… Yanınızda taşımanız zorlaşır.

İyi bir laptopta olması gereken özellikler 2018 listesinde yer alan bir diğer detay, o laptopun mousesi; yani faresi elbette. Kendi faresi olsa dahi, siz bir kablosuz fare almalısınız ve bununla birlikte, laptopunuza uygun boyutta bir laptop çantası ile de alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak bunlardan daha önemli bir detay var ki o da alacağınız laptopun işletim sistemi. Bazı laptopların fiyatları uygun oluyor; ama onlar FreeDos oluyorlar. Yani içlerinde yüklü bir işletim sistemi olmuyor. Siz eve geliyor ve laptopunuzu açıyorsunuz… Siyah bir ekran ile karşılaşıyorsunuz ki bu o laptop içerisinde işletim sistemi yüklü olmadığını gösteriyor. Eğer format atmayı bilmiyorsanız ya da bunun için size yardımcı olacak biri çevrenizde yoksa, hemen, fiyatı uygun diye işletim sistemi olmayan FreeDos bir laptop almaktan vazgeçin.

Elektronik eşyalar her zaman şans işidir. Kim bilir, belki aldığınız laptopun donanımsal bir arızası ortaya çıkar. Sizden kaynaklı değildir. Bu durumda markanın değişim yapması gerekir. Ancak suçu size yükleyerek değişim yapmayabilirler. Yeni aldığınız cihazı tamir etmek hiç hoşunuza gitmeyecektir. Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinde MSI, GigaByte, Lenovo, Asus gibi markaları tercih etmelisiniz. Biraz yüksek fiyat ödeme yapabilirsiniz; ancak bu markalar sizin başınızı ağrıtmayacaktırlar.

Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018 sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, arttırılabilir RAM, SSD soketi… gibi özelliklere sahip olmasının gerekliliğidir. Böylece, ilerleyen zamanlarda, ihtiyaçlarınızı karşılamayan laptopunuzu geliştirebilir ve performansında inanılmaz derecede artışlar sağlayabilirsiniz. Böylece, az olan bütçenizle, daha sonra ek bütçe ile geliştirebileceğiniz iyi bir laptop almış olursunuz.

Bir mağazaya girip de, özelliklerini beğendiğiniz bir laptopu sakın almayın. Domates seçmek gibi bir şey değildir laptop almak. Bununla birlikte, DVD/CD okuyucusu olmayan laptop almak isteyip istemediğiniz konusunda da emin olun. Taşınabilir DVD/CD okuyucu kullanabilirsiniz; ama laptop üzerinde bulunması sizin için daha uygun da olabilir. AVG girişine ihtiyacınız olabilir, cihazı projeksiyon cihazına bağlayacaksınızdır; ama bir AVG girişi yoktur… Tüm bunları iyice değerlendirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinin son sırasında, acele etmemenizin gerekliliği yer alıyor. Bazen mağazalar kampanya yapabiliyor ya da dolar düşüyor ve siz iyi bir indirim ile istediğiniz laptopa sahip olabiliyorsunuz. Bu nedenle bir müddet fiyat takibi yapabilirsiniz.

One Response

  1. gürtekin 23 Aralık 2018

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.