Metaverse Nedir? Metaverse Ne Demek?

Metaverse nedir? Son günlerde adını hepimizin duyduğu ama ne olduğunu tam olarak bilmediği bir kavram olan Metaverse’ye yönelik en merak edilen sorular arasında yer alıyor. Aslında kelimenin tam karşılığı sanal evren olarak Türkçeleştirilebiliyor. Bir avatara sahip olup sanal bir dünyaya bağlanmanızı, sosyalleşip alışveriş yapmanızı ve etkinliklere katılmanızı sağlıyor.

Her birimiz internet ortamında, gerçekte olduğumuzdan çok daha özgürüz. Bunu sosyal medyaya, katıldığımız platformlara rahatlıkla yansıtabiliyoruz. Mahalle baskısı denilen şey internette yok çünkü. Bir düşünsenize,sosyal medyaya bile saatlerimizi harcayabiliyoruz. Bir kaç gönderi ya da video veya resme…

Metaverse nedir sorusunun yanıtı ise kendimize ait kocaman bir dünya ile kategorize. Bir avatara sahip oluyor ve onu, kendimizde olmasını isteyebileceğimiz her şeyle donatabiliyoruz. Düşünebiliyor musunuz? Eğer hala tam olarak düşünemiyorsanız oyun bağımlılarını da örnek verebiliriz:

Sadece bir oyun için bilgisayar başından saatlerce kalkmayan, yemeyen, içmeyen insanlar tanımadınız mı? Bu insanlar genellikle de obez oluyor ve aileleri açısından da büyük eleştirilere maruz bırakılıyorlar. Ama huylu huyundan vazgeçiyor mu? Metaverse ise bir oyundan çok daha fazlası. Ve herkesin ona bağlı olduğunu düşünün…

Metaverse Nedir?

Metaverse nedir sorusunun yanıtlarını daha bilmiyorken, pek çok kişinin bu dünyaya yüksek yatırımlar yaptıklarını öğrendik. Facebook, Microsoft… bu yatırımların önemli bir kısmını yapmış gibi görünse de pek çok insan da metaverse içerisinden arsalar satın aldı. Bu noktada metaverse gelişen internet teknolojisinin bir sonraki aşaması diyebiliriz.

Metaverse Ne Demek

Metaverse Nedir

Oyunlarda olduğu gibi bilgisayardan açıp hemen girebilmemiz de söz konusu değil aslında. Şöyle ki: akıllı gözlükler, akıllı saatler, VR kulaklıklar ve arttırılmış gerçeklik olmadan metaverse ulaşabilmeniz zor. Ulaşsanız bile büyüsüne kapılmanız zor. Ancak fiyatı şu anda pahalı bu araçları temin ettiğinizde ise gerçek dünyanızı unutacağınızı garanti edebiliriz.

Peki Metaverse nedir? daha detaylı öğrenmeye ne dersiniz?

Metaverse Ne Demek?

Metaverse ne demek sorusuna sanal evren olarak yanıt verdik. Sanal gerçeklik teknolojisinin arttırılmış hali olduğunu anlatmaya çalıştık ve kurgusal evren olarak da nitelendirebiliriz. Şunu da söyleyebiliriz: SultanAhmet Meydanı’nın resimlerine bakmayı mı yoksa o resimlerin içine girebilmeyi mi tercih ederdiniz? Metaverse içine girilebilir bir internet gibi…

Metaverse Nedir

Metaverse Ne Demek

Bu alemde her şeyiyapabilmeniz mümkün. Örneğin iş arkadaşlarınızla toplanıp gezmeye gidebilir, etrafınızdaki görüntüyü istediğiniz gibi değiştirebilir, kendinizi hologram olarak istediğiniz yere yansıtabilir… Kendinize yeni bir dünya kurabilirsiniz. Ancak bunların hepsini yaparken gerçek dünyadan kopabileceğinizi de unutmamalısınız.

Hala Metaverse ne demek diyorsanız, sahip olacağınız avatarlarınızın gerçek görünümünüz olarak sunulacağını da belirtmeden geçmemeliyiz. Yani tamamen gerçek gibi bir dünya. Ve bu dünyada arkadaşlarınızla yaptığınız her şeyi birlikte yapmış gibi hissedeceksiniz.

Klavx.Com içerisinde Metaverse nedir sorusuna ilişkin çok daha detaylı bilgiler bulabileceğinizi belirtmeden de geçmemeliyiz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.