Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeli 2018?

Laptop alırken nelere dikkat etmeli 2018 yılının önemli ve herkes tarafından yanıtı farklı verilen bir sorusu. Sizlere sitemiz üzerinde daha önce de, laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018 sorusunun yanıtlarını aktardık. İyi bir laptopta olması gereken özellikler 2018 ve laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 bilgilerini verdik. Ancak farklı düşünen, ya da hala karar verememiş olan arkadaşlarımız için bilgilerimizin aktarımını devam ettireceğiz. Aklınıza ne yatarsa, yapacağınız yüksek meblağlı laptop alışverişini ona göre yapar; en azından işinize yarayan bir cihaz almış olur ve bunu en uygun fiyata mal edersiniz. O halde, işte iyi bir laptopta olması gereken özellikler 2018 listesi:

Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeli 2018?

■ Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinde ilk sırada, alacağınız laptopun içerisinde yüklü olan Windows 10 işletim sistemi var. Bu noktada size hatırlatmak istediğimiz bir kaç detay var: internet üzerindeki alışveriş sitelerinde Windows 10 lisansları uygun fiyatlara satılıyor. Ancak laptopları üreten firmalar, Windows ile anlaşmalı olarak, her üretmiş oldukları laptopun içerisine Windows 10’u lisansı ile birlikte yüklüyorlar. Bu lisanslar için laptopun fiyatını 150 – 200 TL arttırıyorlar. FreeDos işletim sistemine sahip; yani içerisinde işletim sistemi olmayan bir laptop alarak, kendi işletim sisteminizi kendiniz yükleyebilirsiniz. Bu bir nevi almış olduğunuz laptopa format atmak gibidir. İnternet üzerinden Windows 10 işletim sistemini yükler ve almış olduğunuz laptopun içerisine yüklemek için USB belleğe aktarırsınız. Yükleme sırasında sizden istenilen Key’e ise uygun fiyata almış olduğunuz lisansı yüklersiniz. Ki, bilmeniz gereken bir diğer detay da burada karşınıza çıkıyor, o da şu: üretici firmalar sizin bilgisayarınıza bir Windpws lisansı yüklerler, ama o lisansı daha sonra siz farklı bir cihazda kullanamazsınız. Bu nedenle kendi lisansınızı kendinizin alıyor olması yine daha iyidir. Farklı bir konu da şu ki: iyi bir laptopta olması gereken özellikler 2018 listesinde size işletim sistemi olarak Windows 10 dayatılmaktadır. Evet, Windows 10 Microsoft’un destek verdiği en güncel işletim sistemi olabilir; ama pek çok programla uyumlu çalışmamaktadır. Yapılan haberlere bakıldığında, Windows 10 kullanıcılarının en az yarısının bir şekilde sorun yaşadığı belirtilmektedir. Bu anlamda da FreeDos işletim sistemi sizin için daha mantıklı; en azından istediğiniz işletim sistemini kullanabilirsiniz.

■ Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018 sorusunun yanıtlarından bir diğeri de ekran kartı. Bir laptopun gücünü etkileyen en önemli faktörler arasında ekran kartı yer almaktadır ve laptopun fiyatını da etkisi oranında değiştirmektedir. Bazı laptopların ekran kartı işletim sistemine yüklüdür, yani ekran kartları yoktur. Ve bu laptopların çok iyi performans sunduğu belirtilerek yüksek fiyatlara satılabilirler. Ancak durum hiç de o şekilde değildir. Ekran kartı bulunmayan bilgisayarlar ekran gücünü işlemciden alırlar ve sadece günlük işlerin yapılması için yeterli olurlar. Oyun oynamak ya da grafik gibi amaçlarınıza, ekran kartı olmayan laptopların hizmet edemeyeceğini belirtmeden geçmemeliyiz. Bununla birlikte, ekran kartı olan; ancak performansı düşük laptoplar da yüksek fiyatlara satılabilmektedir. Bilinçli olmalısınız. GTX920 değil, GTX1050 ekran kartlarını tercih etmelisiniz. Ancak eğer ortalama bir laptop almak, fiyattan tasarruf etmek istiyorsanız GTX960 olan bir ekran kartını da alabilirsiniz. Ne olursa olsun, ekran kartı hakkında yeterince bilgi sahibi olmalısınız.

■ İyi bir laptopta olması gereken özellikler 2018 listesini sıralarken sıra işlemciye geldiğinde, burada da dikkatli olmanız gerekiyor. İ3, İ5, İ7 işlemcileri biliyoruz ve bu işlemcilerin en iyisinin İ7 olduğunu, en kötüsünün ise İ3 olduğunu düşünüyoruz; ancak durum tam olarak öyle değil. İşlemcinin kaçıncı nesil olduğunu bilmek gerekiyor. Nesli iyi olan işlemci, daha iyi işlemci olmuş oluyor ki bunu anlamak için, İ5-5950 HQ şeklindeki numaraları yorumlamak gerekiyor. İ5’in hemen sağında bulunan, dört basamaklı rakamların en solundaki rakam, işlemcinin neslini belirliyor. i5’in beşinci nesil işlemcisi diyebiliyoruz. Bununla birlikte, sağda bulunan harflere bakmamız gerekiyor. HQ örneğinde olduğu gibi. HQ güçlü bir işlemciyi ifade ediyor. U ise günlük işlerde yeterli oluyor. Ve piyasada genellikle U model işlemciler satılıyor. Eğer alacağınız laptop ile grafik çizimler yapacak ya da oyun oynayacaksanız, U’nun sizin için yeterli olmadığını belirtmeliyiz.

■ Laptop alırken nelere dikkat etmeli 2018 sorusunun son yanıtı, içerisinde SSD olan bir laptop almanın gerekliliği. SSD diskler, HDD’lere göre 10 kat daha hızlı açılıyor ve kapanıyor. Buna göre de fiyatları yüksek tabi ki. İçerisinde, M2 SSD bulunmayan bir laptopu almayın. Ancak eğer maddi olarak çok fazla olanağınız yoksa da içerisine SSD takılabilen; ama SSD bulunmayan bir laptop alın. Sonrasında SSD’yi uygun fiyata bulup alarak monte ettirebilirsiniz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.