Laptop Alırken Hangi Özelliklere Bakılmalı?

Laptop alırken hangi özelliklere bakılmalı sorusu ve laptop alırken bakılması gereken özellikler her geçen gün farklılaşmaya devam ediyor. Televizyon reklamlarında, ünlü teknoloji marketlerin reklamlarını görüyoruz. Laptop indirimlerinden söz ediyor ve indirimli hali ile 6.000 – 7.000 TL fiyat veriyorlar. İndirimli hali bu kadar iken, emin olun iyi bir laptopun fiyatı 8.000 – 9.000 TL civarında. Hele de dolar bu kadar yüksek fiyattan satılırken, yakın bir bilgisayarcı arkadaşınıza bilgisayar almak istediğinizi söylediğinizde, muhtemelen sizi durduracaktır. Peki ama sizin gerçekten bir laptopa ihtiyacınız varsa almayacak mısınız? İhtiyaçlar giderilmek içindir. Alacaksınız tabi ki. Bu noktada soru şu: Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018? Hemen yanıtları sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Laptop Alırken Hangi Özelliklere Bakılmalı?

■ Laptop alırken bakılması gereken özelliklerden söz edeceğiz. Ancak hepsinin öncesinde, piyasada sadece pahalı laptopların olmadığını belirtelim. Basit bir araştırma ile en ucuz laptop ile en pahalı laptop arasındaki fiyat farkının bir uçurum olduğunu görebilirsiniz. Ancak o da laptop bu da laptop derseniz, işinize yaramayan bir ucuz laptop alıp, sonrasında da onu çöpe atmak durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018 sorusunun yanıtlarından önce kendinizi bilmelisiniz. Alacağınız laptopu ne için kullanacaksınız? Sadece size gelen mailleri cevaplayıp, bir de bunun yanında internette sörf yapmak için çok pahalı bir laptop almanıza gerek yok. Ancak bu alacağınız laptop ile çizim yapamaz, photoshop kullanamaz; hele söz konusu oyun olduğunda hiç oynayamazsınız. Bu nedenle, laptop almadan önceki ilk işiniz, onu ne için kullanacağınızı belirlemek olsun.

■ Laptop alırken bakılması gereken özelliklerden bir diğeri de, alacağınız laptopun işlemcisidir. Performanslı bir iş için kullanacağınız laptopa, düşük performanslı bir işlemci kombinasyonu düşünemezsiniz. Oyun oynayacak, grafik işlerle uğraşacak, photoshop kullanacaksanız, alacağınız laptopun işlemcisi güçlü olmalı. Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, bir laptopun donanıma ait parçalarını çok kolay değiştiremezsiniz. Bu nedenle, alacağınız işlemcinin kaçıncı nesil olduğu, performans bilgileri ve kullanım ömrü ile frekans hızı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Daha önce sizlere bu konu hakkında bilgi vermeye çalışmıştık. HQ bir işlemci, en çok satılan U modeli bir işlemciden çok daha performanslı olacaktır. Her zaman İ7 İ5’ten daha üstün olacak diye bir kural da bulunmamaktadır. Nesli, o işlemci hakkında size, İ3, İ5 ya da İ7’den daha çok fikir verir. Bunu, işlemci içerisinde geçen dört basamaklı sayının en solundaki rakama bakarak anlayabilirsiniz.

■ Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018 sorusunun yanıtları arasında hep işlemci, RAM, ekran kartı, hafıza gibi detaylardan söz edilir. Oysa ki, almak istediğiniz laptopun bağlantı seçenekleri, giriş ve çıkışları da en az RAM değeri kadar etkilidir. Diyelim ki öğretmensiniz. Laptopu sınıfta, projeksiyona bağlamanız gerekiyor. Ama bunu yapamıyorsunuz. Peki şimdi ne işinize yarayacak aldığınız laptop? Bir yolu bulunur elbet, ama yol aramaya gerek var mı alırken dikkat etmek varken?

■ Laptop alırken hangi özelliklere bakılmalı sorusunun yanıtlarından bir diğeri de ekran kartıdır. Günlük kullanımlarınız için, ekran kartı olmayan bir laptop bile alabilirsiniz. Ancak oyun oynayacak, grafik işlerle ilgilenecekseniz, alacağınız laptopun mutlaka güçlü bir ekran kartına ihtiyacı olacağını unutmayın.

■ Ram, alacağınız laptopun geçici hafızasını oluşturur ki eğer oyun oynuyorsanız sizin için 4 GB RAM yeterli olmayacaktır. 8 GB bile yetersiz kalabilir. Ama günlük işlerinizde 4 GB RAM ile idare edebileceğinizi de unutmamalısınız.

Tüm bunların yanında, özellikleri arttırılabilir laptoplardan yana hakkınızı kullanmaya çalışın. Örneğin RAM’i arttırılabilen, içerisinde HDD bulunsa dahi, sonrasında SSD takılabilen laptoplara paranızı ödeyin. Böylece, şu anda ihtiyacınız olmayan; ama gelecekte lazım olabilecek olan performansı da cihazınızla elde edebilirsiniz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.