Laptop Alırken Bakılması Gereken Özellikler

Laptop alırken bakılması gereken özelliklerin başında, sizin o laptopu hangi amaçla kullanacağınız geliyor. Çünkü günümüzde birbirinden çok farklı fiyat aralıklarında laptop satışları gerçekleştiriliyor. Sizlere daha önce, laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018 sorusunun yanıtlarından söz ettik. Artık hepimiz laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesini oldukça iyi biliyoruz. Ama bu bilgilerimizi, alacağımız laptopu ne şekilde kullanacağımıza göre değerlendirmeliyiz. Peki laptop alırken hangi özelliklere bakılmalı? Bunu değerlendirmenin kriterleri nelerdir?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, birbirinden çok farklı fiyat aralıklarında laptop satışları gerçekleştiriliyor. 1.000 TL’ye de laptop alabilirsiniz, 41.000 TL’ye de laptop alabilirsiniz. 41.000 TL’ye satın almış olduğunuz laptop ile hem yüksek performans gerektiren oyunları oynarsınız; hem de günlük işlerinizi yaparsınız. Ama her ne kadar almış olduğunuz laptop 41.000 TL değerinde de olsa, günlük işlerinizi sizin yerinize yapmaz. Siz, 1.500 TL’lik bir laptopla da günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Ve ister 1.500 TL’lik, ister 41.000 TL’lik laptopu alın, günlük işlerinizi yaparken iki laptop arasında bir performans farkı göremezsiniz. Bu nedenle arada kalan 39.500 TL’lik fiyat farkını boşuna vermiş olursunuz. İşte bu nedenle, laptop alırken bakılması gereken özelliklere, laptopu hangi amaçla kullanacağınıza göre karar vermelisiniz.

Günlük işler nelerdir? E-posta okumak, yanıtlamak, internette sörf yapmak, müzik dinlemek, Facebook’ta, Twitter’de paylaşımlarda bulunmak… Bunların hepsini yapabilmek için çok pahalı bir laptopa ihtiyacınız yok. Ancak amacınız oyun oynamak, grafik çalışmaları yapmak, Photoshop kullanmak… ise o zaman paranıza biraz kıyacaksınız. Çünkü 1.500 TL’ye almış olduğunuz laptop ile bu işlerin hiç birini yapamazsınız. Bu nedenle o da laptop, bu da laptop diyemezsiniz. Şimdi gelelim, laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018 ve laptop alırken hangi özelliklere bakılmalı sorularının yanıtlarına. Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listemizde nelerin yer aldığını hemen gözden geçirelim.

Laptop Alırken Bakılması Gereken Özellikler

■ İşlemci: Laptop alırken hangi özelliklere bakılmalı sorusunun ilk yanıtı, elbette alacağınız laptopun işlemcisidir. Biraz önce sözünü etmiş olduğumuz gibi, laptopu ne amaçla kullanacağınızı belirleyip, sonrasında da buna göre işlemcinin performansını belirlemelisiniz. Oyun bilgisayarı için yüksek performanslı bir işlemci almalısınız. Bir de işlemcinin kullanım ömrü söz konusudur ki o da en az üç yıl olmalıdır. Peki AMD mi yoksa İntel işlemcileri mi tercih etmelisiniz? Bu çok önemli bir sorudur. AMD işlemcilerin fiyatları İntel işlemcilere göre daha pahalıdır. Bu da aklımıza, AMD işlemcilerin kalitesiz olduğu düşüncesini getirebilir. Oysa durum hiç de öyle değildir. AMD ve İntel performans bakımından birbirinden çok da farklı değildir. Eğer uygun fiyat ve iyi performans istiyorsanız, tercihinizi AMD’den yana kullanmalısınız. Ama fiyat konusunda sıkıntınız yoksa ve yüksek performans istiyorsanız, İntel sizin için doğru tercih olacaktır.

■ Ram: Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinde ikinci sırada Ram yer almaktadır. Pek çok kişiye göre, oyun bilgisayarı alıyor olsanız dahi 6 GB RAM sizin için yeterli olacaktır. Biz bunu bir tık daha arttırıp 8 GB olarak belirleyelim. 16 GB ya da 32 GB gibi değerler RAM için çok yüksek rakamlar olarak değerlendirilmektedir. Ve bir laptopta geleceğe yatırım yapamazsınız; çünkü biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi bir işlemci kullanıcı ömrü vardır ki bunun ortalama üç yıl olması gerektiğinden söz ettik zaten. Bu nedenle üç yıl sonra, 64 GB RAM kapasiteli bir laptop dahi almış olsanız, artık onu kullanamayacaksınız. Bu nedenle 8 GB RAM kapasitesi sizin için yeterli olacaktır. RAM miktarını arttırmak için fazladan para harcamanıza gerek yoktur. Ayrıca 4 GB RAM dahi size, günlük işlerinizi yapmanız konusunda yardımcı olacaktır. Bu nedenle fazla fazla RAM almak gibi bir düşünceniz olmamalı.

■ Ekran Kartı: Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018 sorusunun yanıtlarından bir diğeri de ekran kartıdır. Ekran kartı, özellikle alacağınız laptopu oyun bilgisayarı ya da grafik çizimler için kullanacaksanız çok önemlidir. Nvidia GTX-1080, bir oyun laptopu için oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Ancak bu ekran kartının, alacağınız laptopun fiyatını bir kaç katına katlayacağını belirtmeden geçmemeliyiz. Günlük işlerinizi yapmak için bir laptop almayı düşünüyorsanız hiç ekran kartı bulunmayan bir laptopu bile alabilirsiniz. Bu nedenle fazladan para harcamamak için, bir kere daha, alacağınız laptopu ne için kullanacağınızı sorgulamanızı öneriyoruz.

■ Laptop alırken bakılması gereken özellikler arasında, eğer kullanıyorsanız, Bluetooth özelliğine sahip olup olmadığı; ya da sizin ihtiyacınızın olduğu kadar port girişinin bulunup bulunmadığı da yer almaktadır. Aksi halde gerekli parçaları laptopunuza takamayabilirsiniz.

■ Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 listesinde bir diğer detay, beğendiğiniz laptopun ısınma probleminin olup olmadığıdır. Çünkü günümüzde hala bazı markaların bazı modelleri için ısınma sorununa bir çözüm bulunmuş değildir. Tüm özelliklerini beğendiğiniz laptopu almadan önce internet üzerinden bir arama gerçekleştirin. Eğer o model ile ilgili ısınma sorunu çok sık dile getirilmiş ise o laptopu almaktan vazgeçin ve başka limanlara yelken açmayı deneyin.

Laptop alırken bakılması gereken özellikleri bu şekilde sıraladıktan sonra, bir de sizlere şu hatırlatmayı yapalım. Sıradan, günlük işleriniz için alacağınız bir laptop, 2.000 – 4.000 TL fiyat bandında olmalı. Oyun bilgisayarı ya da grafik çizimler için kullanacağınız bir laptop ise 4.000 TL’nin üstünde olmalı. Ancak sadece oyun oynamak için de, ortalama üç yıl kullanacağınız bir laptopa 15.000 TL vermenin çok fazla mantığı yok. Tabi harcayacak çok fazla paranız varsa, o da sizin bileceğiniz iş.

Peki laptop alırken hangi özelliklere bakılmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan, olmazsa olmazlar neler?

• HDMI girişi
• USB 3.0
• Depolama

Eğer bu gereksinimler işinizi görmüyorsa, alacağınız laptopta, masaüstü kadar rahat geliştirme yapamayacağınızı size hatırlatmadan geçmemeliyiz. Size, sitemiz içerisinde, laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler 2018 ile ilgili tüm detayları kontrol etmenizi önerebiliriz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.