Laptop Almak İstiyorum 2018

Laptop almak istiyorum 2018 yılında, her sene olduğundan çok daha fazla gündemde olan bilgisayar talebi olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, editörünüz olarak ben de laptop almak istiyorum ve araştırmalarım bu yönde sürerken, yapmakta olduğum araştırmaları ve laptop alırken bakılması gereken özellikleri sizlerle de paylaşmaya çalışıyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki, yapmış olduğum araştırmalar kapsamında, uzun senelerdir gerçekleştirdiğim masaüstü bilgisayar kullanımına yine devam etmeye karar vermiş bulunmaktayım.

Fakat laptop almak istiyorum diyen her bir kişinin, kendine göre gerekçeleri var. Çrmeğin, laptoplar yer kaplamıyor, taşınabiliyor… Buna karşın masaüstü bilgisayar kullanacaksanız, çok sayıda parçaya, dolayısı ile kablo karmaşasına maruz kalacaksınız demektir. Ama yine de laptop almak istiyorum 2018 yılının sizin için önemli bir talebi ise zaman geçirmeden laptop alırken bakılması gereken özellikleri gözden geçirelim. En azından paranızı neye ve ne şekilde harcamanız gerektiği adına bu önemli bir durum.

Laptop Almak İstiyorum 2018

Laptop almak istiyorum diyorsanız, laptop alırken bakılması gereken özelliklerin öncesinde, onu ne için kullanacağınıza karar vermelisiniz. Örneğin günlük kullanım, internette sörf yapmak, ofis programları kullanmak ve uzaktan bağlantı gibi detayları yerine getirip işlerinizi takip edebilmek için size, tam da bu amaç için hazırlanmış, boyutları 11, 12, 13 inç aralığında değişen netbooklar yeterli olacaktır. Profesyonellik gerektiren herhangi bir işleminiz olmadığı için, laptop almak istiyorum dediğinizde yüksek bütçeleri bunun için ayırmanız gerekmez. Ve bununla birlikte netbookların taşınması da oldukça kolaydır. Ama laptopların kullanım alanı sadece günlük işlerle sınırlı değildir.

Laptop almak istiyorum diyorsunuz ve almış olduğunuz laptopu, grafik ve mühendislik alanında kullanacaksanız, o zaman işiniz netbooklar tarafından görülmez; hatta büyük ekranları özellikle tercih etmelisiniz; çünkü bu gibi grafiklerin kullanımı büyük ekranda dahi zordur, değil ki küçük ekran sizin için işkence olacaktır. Laptop alırken bakılması gereken özelliklerden bir diğeri de alacağınız laptopun işlemcisidir ki yeni nesil olmalıdır; ama İ7 kadar gelişmiş bir işlemciye yine de ihtiyacınız olmayabilir. Ekran kartınız mutlaka harici olmalıdır.

Oyun oynamak için laptop almak istiyorum 2018 yılının bir diğer tercihi. Bu noktada, biraz önceki özellikleri biraz daha geliştirebilirsiniz. RAM büyük olmalı, işlemci çok gelişmiş olmalı, ekran kartı ön belleği büyük olmalı… Çünkü oyunlar için gereken sistem gereksinimleri oldukça yüksektir. Ve bununla birlikte, oyun bilgisayarın ısınmasına, kasılmasına ve yüksek fan sesine neden olur. Bundan dolayı, oyun oynamak için alacağınız laptop için yüksek bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Laptop Alırken Bakılması Gereken Özellikler

■ İşlemci: Laptop almak istiyorum dediğinizde ilk işiniz işlemciye bakmak olmalı. Zaten AMD ya da İntel’den birini seçeceksiniz. AMD İntel’e göre daha uygun fiyata gelirken, oyun bilgisayarlarında özellikle size istediğiniz performansı sağlayamayabilir. Bu nedenle İ3, İ5 ya da İ7 işlemcilerden bir tanesini tercih etmelisiniz. Sonrasında işlemci hızına bakmalısınız ki o en az 2 GHz olmalı.

■ Ekran Kartı: Laptop alırken bakılması gereken özelliklerden bir diğeri de ekran kartı. NVIDIA şu anda en iyi ekran kartı olmakla birlikte, oyunlar için olabildiğince güçlü olmasına ve veri aktarma hızına da dikkat etmelisiniz. Harici ekran kartı almanız gerektiğini belirtmiştik. Bununla birlikte, 1 GB ve 128 bit üzeri, alabileceğiniz en düşük ekran kartı modeli olmalı. Palit, Nvidia’nın yan ürünü olmakla birlikte, tercihlerinize onu da ekleyebilirsiniz.

■ Sabit Disk: Laptop almak istiyorum 2018 yılında diyen bir kişinin en az 500 GB sabit disk alması gerekir. Ancak benim için arşiv değil de hız önemli diyorsanız, SSD diskler harddisklere göre 10 kat kadar daha hızlı, daha sessiz, daha uzun ömürlü ve güvenilirdir. Pahalı olmasına rağmen, güvenle tercih edebilirsiniz.

Laptop alırken bakılması gereken özelliklerden bir diğeri de video kamerasının olup olmadığıdır. Harici bir video kamera, almış olduğunuz laptop için görüntü kirliliğinden başka bir şey değildir. Ve bir laptopun olmazsa olmazıdır video kamera.

HDMI da laptop almak istiyorum diyen pek çok kişinin olmazsa olmazıdır. HDMI çıkışı olan bir televizyona laptopunuzu bağlayarak, video ve fotoğraflarınızı daha büyük ekranda görmenizi sağlar. Dolayısı ile laptop alırken bakılması gereken özelliklerden bir tanesidir HDMI.

Alacağınız laptopun kart okuyucusu da olmalıdır ki, cep telefonu ya da fotoğraf makinesi gibi cihazların içerisinde bulunan hafıza kartlarını laptopunuza okutabilme şansınız olsun.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica