Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

Bulaşık makinesi hepimizin hayatında çok önemli bir yere sahip. Herkesin bulaşık makinesi kullanım şekli de farklı. Arama motoruna bulaşık makinesinde kek yapımının nasıl olduğunu soranlar dahi var. Ancak biz sizlere bu yazımızda, bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenlerden söz edeceğiz. Her şeyi bulaşık makinesinde yıkadığını belirten kadınlar, bulaşık makinesinde neler yıkanmaz sorusunun yanıtlarını bilmeli ve hayatımızı kolaylaştıran bu cihazı ona göre kullanmalısınız. Aksi halde bulaşık makinesi kullanımınız hem sizin sağlığınıza, hem de malinenin kullanım ömrüne zarar verebilir.

Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

■ Bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler arasında ilk sırada tahta mutfak eşyaları yer almaktadır. Çünkü tahtalar, yüksek ısıya maruz kaldıklarında kırılır ve çatlarlar. Bu kırık ve çatlaklar, bakteri oluşumu için çok elverişli ortamlardır. Bu nedenle, sapı tahta olan mutfak gereçleri dahil, hiç bir tahtayı bulaşık makinesine atmamalısınız.

■ Porselen eşyalar da bulaşık makinesinde neler yıkanmaz sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Çünkü porselen olan bu takımlar çok hassastırlar. Üzerlerindeki işlemeler, bulaşık makinesinde kullanılan deterjanlardan dolayı zarar görür. Bu takımların özel deterjanlarla, elde yıkanmaları gerekmektedir.

■ Bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler arasında mutfak bıçakları da yer almaktadır. Özellikle pahalı bıçakların ömürlerinin uzun olması istenir. Ancak hem bulaşık makinesinde kullanılan deterjanlar; hem de makinenin dairesel hareketleri, bıçakların ömürlerini kısaltarak onlara zarar verir.

■ Termoslarınızı da bulaşık makinesinde yıkamayın. Çünkü yüksek ısıda bulaşıklarınızı temizlemeye çalışan bulaşık makinesi, söz konusu bu ısı dolayısı ile çayı ya da kahveyi sıcak tutmaya yarayan kısmı aşındırır. Dolayısı ile termosunuz, bulaşık makinesinde yıkanırsa, sıcak tutma özelliğini kaybeder.

■ Bulaşık makinesi içerisinde kullanılan deterjan, bakır mutfak gereçlerinizin de zarar görmesine ve çabuk eskimesine neden olur. Bakır mutfak gereçlerinin kaplamasında bulunan parlaklık kaybolur. Dolayısı ile uzun kullanım için bakırları da bulaşık makinesinde yıkamayın.

■ Bulaşık makinesinde neler yıkanmaz sorusunun yanıtlarından bir diğeri de dökme demir tavalardır. Bu tavaların ıslak kalması, onların paslanmalarına neden olur. Bu nedenle elinizde, sıcak su ve sabunlu sümger ile yıkamalı, işiniz bittiğinde de hemen yumuşak bir havlu ile kurulamalısınız.

■ Bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenlerden bir diğeri de plastik eşyalardır. Plastikler, hem yüksek ısıya maruz kalmaları dolayısı ile ortama toksin yayarlar, hem de yüksek ısıdan dolayı erime riskleri oldukça fazladır. Bu nedenle sadece, bulaşık makinesinde yıkanabildiği belirtilen plastikleri, makinenin en üst rafında yıkamalısınız.

■ Yapışmaz tava ve tencereleri de bulaşık makinesinde yıkamamalısınız. Çünkü yapışmazlık özelliğini bu tava ve tencerelere veren kaplamalar bulaşık makinesinde aşınır. Tıpkı termoslar gibi yapışmaz tava ve tencereler de bulaşık makinesinde yıkandıktan sonra özelliklerini kaybederler.

■ Üzerinde etiket bulunan eşyaları bulaşık makinesinde yıkamaya çalışırsanız, makinenizin tıkanmasına neden olabilirler. Bu nedenle, etiketli eşyaları bulaşık makinesine atmadan önce etiketlerini çıkartın. Kalan yapıştırıcıyı da iyice kazımayı unutmayın.

■ Alüminyum kaplamalı mutfak gereçleri, bulaşık makinesi deterjanına maruz kaldıklarında, üzerlerinde siyah lekeler oluşur. Bu nedenle, alüminyum kaplaması bulunan gereçleri sirke ile temizlemeniz gerekmektedir.

Seramik mutfak gereçleri de bulaşık makinesinin içerisinde çatlar ve çizilir. Bu nedenle elinizde yıkamanız önerilmektedir.

■ Kırılabilme ihtimali yüksek olan eşyalarınız da bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler arasında yer almaktadır. Makinenin dairesel hareketleri ve aşındırıcı etkisi onların kolayca kırılmasına ve zarar görmesine neden olabilir.

■ Kristal bardakların da parlaklıklarını yitirmemeleri ve çatlamamaları için, onları da bulaşık makinesi yerine elinizde yıkamayı tercih etmelisiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.