Video Düzenleme Programları

Youtuber’lik günümüzün en geçerli mesleklerinden bir tanesi. İnsanlar YouTube üzerinden yüklemiş oldukları videolar karşılığında para kazanıyorlar. Ancak video çekmek kolay; asıl zor olan video düzenlemek. Tam bir videoyu çekerken arkadan gelen bir ses, geri alamayacağınız hatalara neden olabiliyor. Peki baştan mı çekeceksiniz? Aynı olayı bir daha nasıl yakalayacaksınız? Hayır, video düzenleme programlarından yardım alacaksınız. Peki en iyi video düzenleme programı hangisi? En can sıkıcı özellikleri ücretli olmaları olan video düzenleme programlarını sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Video Düzenleme Programları

■ Adobe Premiere Pro: En iyi video düzenleme programı olarak Adobe Premiere Pro’dan söz edebiliriz çünkü Adobe’nin diğer pek çok uygulaması ile oldukça entegre bir şekilde çalışıyor. Bununla birlikte HD video aktarımında oldukça başarılı. Video içerisinde geçen konuşmalar içerisinde arama yapabilme özelliğine de sahip. Hem Mac, hem de Windows işletim sistemi ile çalışan Adobe Premiere Pro’ya aylık 53 TL karşılığında sahip olabilir ve tüm güncellemeleri de anında edinebilirsiniz. Adobe Premiere Pro’nun en iyi video düzenleme programları arasında yer almasının nedenlerinden bir tanesi, 20 yıllık tecrübesi.

■ iMovie: iPhone, iPad ve Mac kullanıcıları için ücretsiz video düzenleme programları arasında yer alan iMove, son kullanıcıya hitap ediyor ve çok pratik bir kullanım sunuyor. Arayüzü oldukça kolay kullanıma uygun. Zaman çizelgesi basit şekilde ayarlanabilen ve sürükle bırak şeklinde video düzenlemeyi olanaklı hale getiren iMove, Apple kullanıcılarının yüzünü güldürüyor.

■ Avid Media Composer: En iyi video düzenleme programı dersek yalan söylemiş olmayacağımız Avid Media Composer, 1989 yılından bu yana var olmaya devam ediyor. Windows ve Mac üzerinde kullanılabiliyor. Çoklu kamera desteği sunuyor. Bu sayede aynı anda yapılan farklı çekimleri bir araya topluyor ve en iyi olanı seçmenizi sağlıyor. Dijital olmayan kaynaklardan aktarım yaparken, kusurları ayıklamayı da sağlayabilen Avid Media Composer, kare arası klonlama da yapabiliyor. Gelişmiş ses düzenleme adına içerisinde üçüncü şahıslara ait farklı yazılımları da bulunduran programın en üst sürümüne yıllık 588 Euro ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.

■ Sony Vegas Pro: Farklı formatlardaki ve çözünürlüklerdeki videoları, hiç bir kodlamaya gerek kalmaksızın bir araya getirebilme yeteneğine sahip olan Sony Vegas Pro, piyasaya ses düzenleyici olarak çıkmış, sonrasında Sony tarafından alınınca da video düzenleme programları arasında yer almayı başarmıştı. Ancak hala ses düzenlemede üstün özelliklere sahip olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Windows işletim sisteminde kullanılabilen Sony Vegas Pro, JavaScript ve Visual Basic ile hazırlanan eklentileri de destekliyor. En düşük sürümünün fiyatı 599 Dolar’dan başlıyor.

■ Final Cut Pro: Son dönemlerin HollyWood filmlerinin pek çoğunun Final Cut Pro ile düzenlendiğini ve montajlandığını söylersek, programın ne kadar iyi bir video düzenleme aracı olduğunu sanırız anlamanız kolay olur. Şimdilerde ismi Final Cut X olan program, 360 derece video düzenleme işini dahi çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Farklı formatlardaki videoları karıştırabiliyor. Program içerisinde renk düzeltme ve filtreleme için farklı araçlar da yer alıyor. Gerçek zamanlı efektler de kullanabileceğiniz Final Cut Pro, sadece Mac için hazırlanmış olup 1399 TL fiyat etiketi ile sahip olunabiliyor.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.