Bitcoin Nedir?

Günümüzde internetin ne kadar geliştiğini herkes biliyor. Alışveriş yapılacaksa önce internetten araştırılıyor ve kargo ücretsiz ise fiyatı uygunsa, güvenilirse, internetten alışveriş yapılıyor. İnternette de hal böyle olunca çok geniş bir iş hacmi söz konusu. Kendi bazında bir ülke gibi değerlendirirsek, bir sanal para biriminin olması da çok tuhaf gelmez öyle değil mi? Bitcoin’den söz ediyoruz. Bir süre öncesine kadar Paypal ile ödeme alıp ödeme yapabiliyorduk; ama bunu Türk Lirası ya da Dolar bazında gerçekleştiriyorduk. Pek çok kişi Paypal hakkında bilgi sahibi olmak istiyordu; şimdi ise Bitcoin nedir sorusunun yanıtlarını öğrenmek istiyor. O halde hem Bitcoin nedir, hem de Bitcoin ne kadar, Bitcoin kaç TL sorusunun yanıtlarını sizlere aktarmaya başlayalım.

Bitcoin Nedir?

2008 yılında, Japonya’da, Satosho Nakamoto’nun deneylerini yapmaya başladığı, günümüzde ise çok popüler bir sanal para birimi Bitcoin.

Bitcoin herhangi bir merkez; ya da ödeme sistemine bağlı değil. Peki nasıl alınıyor, nasıl veriliyor, nereden temin ediliyor? Aslında bunun için herhangi bir aracı kurum bulunmuyor. Bitcoin, alan ve veren tarafların kendi aralarında transfer ediliyor…

Buradan şunu anlıyoruz, bir sanal para birimi olan Bitcoin’in herhangi bir sahibi bulunmuyor. Bu nedenle, değerine hiç bir güç müdahale edemiyor, herhangi bir oynamada bulunamıyor.

Bitcoin Ne Kadar?
Bitcoin Kaç TL?

Fiyatı tamamen arz ve talebe bağlı olarak belirlenen; biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, değerine hiç bir güç tarafından müdahale edilemeyen Bitcoin kaç TL sorusunun yanıtından emin olmak için metriklere çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Yani, Bitcoin adı verilen sanal para birimine olan talep artarsa, fiyatı yükseliyor; talep azalırsa, fiyatı düşüyor. Örneğin, değeri son yıllarda düşüş göstermiş olan Bitcoin artık artış ivmesi çiziyor. Çünkü adını çok sık duyar olduk…

Geçen yıl, bu zamanlar 1 Bitcoin = 1.361.68 TL idi.
12 Ekim sonrasında 1 Bitcoin = 18.300 TL değerine kadar yükseldi.
13 Aralık 2017 tarihi itibari ile ise 1 Bitcoin = 66.192.59 TL = 17.184.40 Dolar.

Kısacası, Bitcoin değeri çok hızlı bir şekilde yükseliyor ve adını daha uzun süre duyacağa benziyoruz…

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.