WhatsApp Fotoğrafları Geri Getirme

Zaman zaman, kendi yaptığımız yanlışlar dolayısı ile veri kayıpları yaşayabiliyoruz ve bu durum WhatsApp için de söz konusu olabiliyor. WhatsApp fotoğrafları geri getirme, WhatsApp fotoları geri getirme ya da WhatsApp fotoğrafları geri getirme Android bilgilerine gerek duyabiliyoruz. Bir mesaj gönderdiniz ve hemen sonrasında yanlışlıkla sildiniz. Ne olacak şimdi? Fotoğraflar ve videolar nasıl geri getirilecek? Panik yapmayın. Neler yapmanız gerektiğinden söz edeceğiz.

WhatsApp Fotoğrafları Geri Getirme Android
WhatsApp Fotoğrafları Geri Getirme
WhatsApp Fotoları Geri Getirme

■ Eğer bir resim ya da video gönderip, sonrasında da yanlışlıkla sildiyseniz, muhtemelen gönderdiğiniz kişide o resim ya da video duruyor olacaktır. WhatsApp fotoğrafları geri getirme adına neler yapabileceğinizi düşünmeden önce bunu kontrol edin. Eğer varsa işiniz oldukça kolay olur.

■ WhatsApp’ın hem Android; hem de iOS için yedekleme özelliği var ki bu özellik, WhatsApp fotoları geri getirme adına oldukça iyi. Android kullanıyorsanız Google Drive, iOS kullanıyorsanız iCloud üzerinde tutulan yedeklerinizi istediğiniz zaman, Ayarlar – Sohbetler – Sohbet Yedeği yolunu izleyerek geri yükleyebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken iki nokta var; bunlardan ilki, WhatsApp yedekleme işlemini önceden açmış olmanızın gerekliliği, diğeri ise ikiye ayrılan bir öneme sahip:

Fotoğrafı eğer yeni sildiyseniz ve yedekler arasında fotoğrafı silme tarihinden önceki bir tarih yazılı ise o halde WhatsApp’ı silip baştan yüklemeli, ama size sorulan, sohbet yedeğini geri yüklememelisiniz. Aksi halde eski yedek ile şimdiki zaman arasında silinen fotoğraf bulunamayabilecektir. Ama son yedekleme tarihinden önce silinen fotoğrafı geri almak için sohbet yedeğini geri yüklemeniz yeterli olacaktır. Biraz karışık gelebilir, ama küçük bir dikkatle kolayca çözüme kavuşturulabilir.

■ WhatsApp fotoğrafları geri getirme Android için iOS’a göre biraz daha kolaydır. Çünkü varsayılan olarak telefonunuzun galerisinde; ya da en azından dosyalar içerisinde bulunan WhatsApp klasöründe bir media klasörü bulunmaktadır ve burada, gönderdiğiniz ve aldığınız resim ve videoları bulabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken tek şey bu klasörü bulmak olur. Muhtemelen gönderdiğiniz resimler orada, silinmemiş şekilde duruyor olacaktır.

■ WhatsApp fotoğrafları geri getirmeye yönelik Google üzerinde de pek çok program bulabilirsiniz. Bu programların bazıları ücretsiz çalışmaz, bazıları ise cihazınızın root erişimine sahip olmanız halinde kullanılabilir ki bunu sağladığınız anda telefonunuzu garantiden çıkartmış olursunuz. Söz konusu uygulamaların çoğunun işe yaramadığını da düşünecek olursak, bu riskleri göze almaya değmez.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.