IP67 Sertifikası Nedir?

Akıllı telefonların özelliklerinden söz ederken, uzun zamandan bu yana, toza ve suya dayanıklılığından bahsediyoruz. Yakın zamanda da IP67, IP68 gibi sertifikalardan söz etmeye başladık. IP67 sertifikası nedir, IP68 sertifikası nedir… Bu soruların yanıtlarını sizlere ilerleyen bölümlerde vereceğiz. IP67 sertifikalı telefonlar ve IP68 sertifikalı telefonlardan da bahsedeceğiz. iPhone X, iPhone 8, Samsung Galaxy S8… ve çok daha fazla telefonun her birinin özellikleri arasında suya dayanıklılık ve toza dayanıklılıktan bahsediliyor. Peki hangisi gerçekten daha dayanıklı? Nedir bu IP sertifikası?

IP sertifikası, İngress Protection; yani giriş koruması anlamına geliyor. IP67, IP68 gibi değerler, cihaza kumun, tozun ve suyun ne kadar kolay girebileceğini ve cihaza zarar verip vermeyeceğini açıklıyor. IP’nin yanında bulunan ilk rakam, cihazın toza, kuma karşı dayanıklılığını, ikinci rakam da suya dayanıklılığını açıklıyor. Rakam ne kadar büyük ise cihaz da o kadar suya ya da toza dayanıklı oluyor. Yani, IP68, IP67’den daha suya dayanıklı. Ama her ikisinin de toza dayanıklılığı aynı.

Bazen de IP sertifikasının yanında X görebiliyoruz. Örneğin IPX8 olabiliyor. Buradaki X, cihazın toza dayanıklılığının açıklanmak istenmediğini gösteriyor. İkinci rakam 5 – 8 arasında değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle, her bir rakamın ne demek istediğini anlamamız gerekiyor. Hiç bir cihaz kelimenin tam anlamı ile suya dayanıklı değil. Ancak IP sertifikası olan cihazlar, bir noktaya kadar suyu tölere edebiliyor. Peki ikinci rakam kaç ise ne oluyor?

5) Cihaz ağızlıkla, 6.3 mm yoğunluğunda püskürtülen suya karşı dayanıklı
6) Cihaz ağızlıkla 12.5 mm yoğunluğunda püskürtülen suya karşı dayanıklı
7) Cihaz 1 metreye kadar olan suya dayanıklı anlamına geliyor ki bir telefonun suya dayanıklılığı için bu rakamın zaten 7 ya da üstü olması gerekiyor.
8) Cihazın 1 metreden daha yoğun suya dayanabileceği anlamına geliyor. Söz konusu dayanıklılık genellikle yarım saat oluyor.
9) Cihazın tamamen suyun altında kalabileceğini gösteriyor. Belirtmiş olduğumuz gibi, rakam büyüdükçe dayanıklılık artıyor.

IP67 Sertifikalı Telefonlar:

Google Pixel 2
Huawei Mate 10 Pro
Apple iPhone X
HTC U11
Google Pixel XL 2
Apple iPhone 7
Apple iPhone 8

IP68 Sertifikalı Telefonlar

Samsung Galaxy S7
Samsung Galaxy S8
Samsung Galaxy S8 Plus
Samsung Galaxy Note 8
LG G6
LG V30
Sony Xperia XZ Premium
Sony Xperia XZ1

En dayanıklısı dahi olsa, IP sertifikası olan telefonları havuz kenarında ya da duşta rahatlıkla kullanabilirsiniz. Daha fazla zorlamamalısınız. Aksi halde yüksek miktarda ödemeler yaptığınız cihazınız kısa devre yaparsa, üzülürsünüz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.