En İyi Ön Kamera Hangi Telefonda 2017?

Bundan bir kaç sene öncesine kadar, aynalar yalan söylemez derlerdi; ama artık idrak edebiliyoruz ki aynalar bazen bizi zayıf; bazen ise şişman gösteriyor. Hangi aynaya inanacağımızı şaşırıyoruz. Bununla birlikte, yanımızda her zaman ayna taşıyamayabilir; ya da her gittiğimiz yerde ayna bulamayabiliriz. Tam da bu noktada devreye, yanımızdan hiç ayırmadığımız akıllı telefonlarımız giriyor. En iyi ön kamera hangi telefonda 2017 yılının sonunda cevaplanması gereken en önemli sorulardan bir tanesi. Sizlere yazımızın ilerleyen bölümlerinde, en iyi ön kameralı telefonlar ve en iyi ön kameraya sahip telefonlardan söz edeceğiz.

En İyi Ön Kamera Hangi Telefonda 2017?

■ Google Pixel 2 / Google Pixel 2 XL: En iyi ön kameralı telefonlar arasında yer alan Google Pixel 2’nin 8 MegaPiksel çözünürlüğündeki ön kamerası 24 mm ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip. Flash desteği de bulunduran bu kameranın sizi farklı bir insana dönüştürmesini beklemek hata olur elbette; ama makyajınızı, gözlüğünüzü, tarzınızı bu cihazlarla rahatlıkla, gerçeklik çerçevesinde değerlendirebilir, portrenizi de çekebilirsiniz.

■ Apple iPhone X: En iyi ön kameraya sahip telefonlar arasında yer alan iPhone X’in ön kamerası 7 MegaPiksel. 32 mm f/2.2 diyafram aralığına sahip lens ile birlikte geliyor. Flash desteği ile selfie çekebileceğiniz iPhone X’te, çekmiş olduğunuz resimlere sahne ışığı efektleri dahi ekleyebiliyorsunuz.

■ Samsung Galaxy S8 / Galaxy S8 Plus / Galaxy Note 8: Samsung, sekizinci nesil amiral gemi modellerinde, selfie kameralarını 8 MegaPiksel çözünürlük ile sundu. Autofocus özelliğini de bu kameralara dahil etmeyi başardı. Flash destekli ön kameraların lensleri 25 mm ve f/1.7 diyafram açıklığına sahip. Bir akıllı telefonun dahili kamerasında bulabileceğiniz pek çok şeyi Samsung’un sekizinci nesil akıllı telefonlarında bulabilirsiniz. Ama yine de daha iyisi olabilir tabi ki…

■ Vivo V7 Plus: 24 MegaPiksel Led Flash destekli ön kamerası bulunan Vivo V7 Plus’un ön kamerası f/2.0 diyafram açıklığına sahip. Görünüşe göre, Samsung’un üç cihazının ön kameraları toplamı bir akıllı telefonda toplanmış. Ancak cihazdan o kadar üstün performans beklemek de yanlış olacaktır.

Oppo R11: Flash destekli 20 MegaPiksel çözünürlüğünde ön kameraya sahip olan Oppo R11, 22 mm f/2.0 diyafram açıklığına sahip. Ayrıntılarda başarılı olan cihazın portre modu da var ve tercih sebebi olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

OnePlus 5T: 16 MegaPiksel flash destekli ön kameraya sahip olan OnePlus 5T’nin lensi 20 mm f/2.0 diyafram açıklığına sahip. En iyi ön kameraya sahip telefonlar arasında yer alan bu cihaz ile ilgili şöyle bir uyarıyı da yapmadan geçmemeliyiz: Eğer kolunuzu uzatıp da kol uzunluğu mesafesinde bir selfie çekerseniz, 16 MegaPiksel’den yararlanamıyorsunuz. Bunun için cihazı daha yakın tutmanız gerekiyor. O zaman daha az kişiyi selfienize dahil edebiliyorsunuz. Ama daha çok kişiyi dahil edip cihazı kendinizden uzaklaştırdığınızda, resimleriniz biraz bulanık olabiliyor.

■ HTC U11 Plus: Piksel başına sunduğu keskin görüntüler ve renk üretimi ile beğenilen, ama portre modunun olmayışı ile biraz eleştirilen en iyi ön kameralı telefonlar arasında yer alan HTC u11 Plus, 8 MegaPiksel Flash destekli ön kameraya sahip. Bu kameranın diyafram açıklığı f/2.0…

■ Motorola Moto X4: LED Flash destekli 16 MegaPiksel ön kamerası bulunan Motorola Moto X4, f/2.0 diyafram açıklığı bulunan ön lensi ile geliyor. Ancak bazı dikkat edilmesi gereken şeyler de bu kamera için yok değil. Örneğin: yüksek ışıklı ortamlarda bu kamera ile selfie çekerseniz, istediğiniz olumlu sonucu alamayabilirsiniz. Daha düşük ışıkta, flash kullanarak, 4MP modunu kullanarak çekeceğiniz resimler çok daha verimli olacaktır.

■ Xiaomi Mi 6: 8 MegaPiksel ön kamerası, 27 mm f/2.0 diyafram açıklığı bulunan Xiaomi Mi 6’nın ön kamerasının, çözünürlüğünden daha kaliteli çekimler yaptığı belirtiliyor. Keskin görüntüler ve yoğun renklerin bu cihaz ile alınabildiğine inanılıyor.

■ Meizu Pro 7 Plus: İki adet 12 MegaPiksel kameraya sahip olan cihazın ön kamerasında LED Flash desteği de bulunuyor. f/2.0 diyafram açıklığına sahip olan bu kamera ile çekilen portrelerin, tıpkı dahili kamerada olduğu gibi keskin görüntüler verdiği belirtiliyor.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.