Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Eğer internet üzerinde etkin olmak istediğiniz bir işiniz varsa bu yazı ilginizi çekecek. Çünkü mutlaka hakkında bilgi sahibi olmanız gereken anahtar kelimeden söz edeceğiz. Anahtar kelime nedir, anahtar kelime nasıl bulunur, anahtar kelime nasıl seçilir gibi soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. İnternet üzerinde etkin olmak dediğimiz noktada, arama motorlarında yükselmek durumundasınız. Bunun için anahtar kelimeler belirleyerek, sonrasında da bu anahtar kelimelere SEO yapmanız ya da yaptırmanız gerekiyor. İşte bu kadar kilit bir noktada önem taşıyor anahtar kelime. Bu nedenle çok yakından tanımamız gerekiyor.

Anahtar Kelime Nedir?

İnternet üzerindeki içeriğinizi özetleyen bir ya da birden fazla kelime grubuna anahtar kelime adı verilmektedir. Örneğin, şu anda okumakta olduğunuz bu yazının anahtar kelimesi “anahtar kelime”dir. Ancah tek bir anahtar kelimemiz bulunmuyor. Anahtar kelime nedir, anahtar kelime nasıl bulunur ve anahtar kelime nasıl seçilir şeklinde üç tane daha anahtar kelimemiz mevcut.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime seçiminde ilk olarak ne üzerinde çalışacağınıza karar vermelisiniz. Örnek vermek istersek: Bir diyetisyen olduğunuzu ve online zayıflama danışmanlığı vereceğinizi var sayalım. Bu noktada anahtar kelimenizi ya da anahtar kelimelerinizi seçmelisiniz. Nasıl mı? Size, online zayıflama danışmanlığı veren diyetisyenler için bir kaç anahtar kelime örneği verelim; hem onlara da bir katkımız olmuş olsun:

• Online diyetisyen
• Online diyet nedir
• Online diyet ne demek
• Online diyetisyen ücretleri
• Online diyet fiyatları
• Online diyetisyenler
• Online zayıflama sitesi
• Online zayıflama kliniği

Bu anahtar kelimelerden bir ya da bir kaçını, web sitenizin ana sayfasına yönlendirebilir ve arama motorunda ki genellikle hedef Google’dir, yükselerek birinci sayfaya; hatta birinci sıraya gelebilirsiniz. Ya da şunu yaparsınız: Bu anahtar kelimelerin hepsini web sitenizde kullanırsınız; ama farklı farklı noktaları hedeflersiniz. Böylece, pek çok anahtar kelimede Google’de yükselerek üst sıralara gelebilmeniz mümkün olur. Farklı konularda bu detaylara da gireceğiz. Ancak şimdi konumuzdan sapmayalım.

Anahtar Kelime Nasıl Seçilir?

■ Anahtar kelime seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli detay, anahtar kelimenin aranma hacmidir. Yani, anahtar kelime olarak seçeceğiniz kelime grubu ne kadar aranıyor? Alacağınız sonuçlar sizi tatmin edecek mi? İsterseniz bunu şöyle örnekleyelim: Bir anahtar kelime seçtiniz; ama aranma hacmi ayda 1000. Yani seçtiğiniz anahtar kelime bir ayda 1000 kere aranıyor. Bu günde ortalama 30 aramaya denk gelir. Eğer Google’de birinci sayfa; hatta birinci sıraya dahi çıksanız, her arama yapan ilk sonuca tıklamaz. Ancak tıkladığını var sayarsak sitenize günde sadece 30 kişi girer… Oysa ki bu sayı çok az. Reklam verenler, günlük 4.000 tekil hiti olan sitelere ve daha üzerine reklam vermeyi tercih ediyor. İşte anahtar kelime seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk detay bu. Bu işlem için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan yardım alabilirsiniz. Ücretsiz kullanımı ile oldukça başarılıdır.

■ Tek kelimeyi anahtar kelime olarak belirlemek yerine bir kaç kelimenin bir araya gelmesinden oluşan kelime gruplarını tercih etmelisiniz. Kendinizi okuyucuların yerine koyun. Arama yapacağınızda, zayıflama kelimesini mi ararsınız; yoksa, zayıflama yöntemleri, zayıflama kürleri, zayıflama çayları… gibi bir aramayı mı tercih edersiniz? Zayıflama çayları daha cazip gelmez mi? Hatta, zayıflama çayları anne sütüne geçer mi, zayıflama çayları doğum kontrol hapının etkisini azaltır mı şeklinde anahtar kelimeleri tercih ederseniz, rekabet düşük olacağı için tüm arama yapanları kendi web sitenize çekmeniz de mümkün olur.

■ Anahtar kelime seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da rakiplerin durumu. İlk olarak, seçeceğiniz anahtar kelimenin rekabet oranının düşük mü yoksa yüksek mi olduğuna bakmalısınız. Sonrasında rakiplerinizin SEO çalışmalarına, almış oldukları backlinklerin kaliteli olup olmadığına… Bir de, rakiplerinizin internet üzerinde yapmış oldukları çalışmaların yanında marka bilinirliği ve reklamlar önemlidir. Şunu demek istiyoruz: bir teknoloji sitesi yapabilirsiniz; ama rakiplerinizi Vatan Bilgisayar gibi isimlerden seçmemelisiniz. Zaten onların kullanıcıları Google’den değil de genellikle direkt olarak gider. Google de bunu görür ve onları direkt olarak üst sıralara atar. Yani o şekildeki sitelerle yarışmanız hiç de kolay olmayacaktır.

■ Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da, her bir kelimenin karşısında Adwords teklifi de yer almaktadır. Bazı anahtar kelimelerin teklifleri çok yüksektir. Bu şu anlama gelir: o anahtar kelime ile sitenize gelen bir kişi, sizin sitenizdeki bir reklama tıklarsa, siz ortalama o kadar para kazanırsınız. Bu nedenle, seçeceğiniz ve üzerinde çaışacağınız anahtar kelimenin size sağlayacağı kazancı da düşünün. Emek verecek, zaman ve para harcayarak bir yerlere gelecekseniz, karşılığında güzel kazançlar elde etmelisiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.