Android Go Özellikleri

Android Go, Google’nin, gelişmekte olan ülkeler için sunduğu bir işletim sistemi. Artık hepimiz, ne kadar çok akıllı telefon olduğunu biliyoruz; hatta öyle ki, her gün bir kaç akıllı telefon tanıtımı ile karşılaşıyoruz. Ancak gelişmekte olan ülkelerde maddi olanaklar sınırlı, bu nedenle, pek çok kişinin internetle tanışıklığı dahi yok ve bununla birlikte, giriş seviyesi akıllı telefon kullanabilirlerse ne ala… İşte Android Go, bu ülkeler için biçilmiş kaftan. Android Go nedir? Android Go özellikleri nelerdir? Bu soruların yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız.

Android Go Nedir?

Yapısal olarak Android 8.0 ile eşdeğer; ancak, hafızası 8GB’tan düşük, RAM’i 1 GB’tan düşük, işlemcisi hafif cihazlar için optimize edilmiş, giriş seviyesi, bütçe dostu akıllı telefonlarda kullanımı rahatlıkla gerçekleştirilebilen işletim sistemi olarak tanımlanabilmektedir.

Android Go Özellikleri

■ Bildiğimiz gibi akıllı telefon eğer giriş seviyesi ise dahili depolama alanı küçüktür. İşletim sistemi de bu alana yüklenmelidir. Bu nedenle Android Go daha düşük bir alan kaplar. Bir akıllı telefonun üretimi sırasında cihaza yüklenen programlar, Android 8.0’dan ortalama %50 daha az yer kaplar. Bu nedenle Android Go özelliklerinden ilki, hafıza dostu olmasıdır.

■ Android Go’nun, Google Play Store’den farklı bir uygulama mağazası var ve bu mağazaya Google Play Store içerisinden katalog olarak ulaşabilmek de mümkün. Farklı uygulama mağazasına sahip olma sebebi ise uygulamaların her birinin 10 MB’dan daha küçük olması ve kullanımları sırasında daha az veri kullanımı gerçekleştirmelerinden ileri geliyor.

■ Android Go uygulamalarını anlamak hiç de zor değil. Her bir uygulamanın sonunda bir Go eki yer alıyor. Örneğin, Android Go için geliştirilmiş olan Gmail Gmail Go adı ile anılıyor. Maps, Maps Go olarak biliniyor. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurulduğunda, Android Go özelliklerine bakarak uygulama yüklemenin kolaylığını görebiliyoruz.

■ Google tarafından geliştirilen güvenlik uygulamalarının da pek çoğuna sahip olan Android Go özellikleri arasında, veri kullanımınızı görebilmek de yer alıyor. Şöyle ki, hangi uygulamanın ne kadar veri kullandığını görerek, onu yönetebilme şansına Android Go ile sahipsiniz.

■ Android Go nedir sorusunun yanıtını verirken, gelişmekte olan ülkelerin hedef alındığından bahsettik. Ancak Türkiye’nin de pazar listesinde, Afrika, Hindpstan gibi ülkelerle birlikte yer aldığını belirtmeden geçmemeliyiz. Bu nedenle Android Go’yu tanımalıyız. İnterneti hiç kullanmamış olan insanların, giriş seviyesi akıllı telefonlarla internet ile tanıştığını ve bununla birlikte, Android Go’nun da giriş seviyesi akıllı telefonlarda kullanıldığını; yani, internetle tanışma işletim sistemi olabileceğini belirtebiliriz.

Android Go içerisinde yer alan Google Go ile cihazlar kişiselleştirilebiliyor. Örneğin, en çok kullandığınız uygulamaların listesi, Chrome üzerinde en sık ziyaret ettiğiniz web siteler ve en çok yaptığınız aramalara kısa süre içerisinde erişim sağlayabiliyorsunuz. Hal böyle olunca, akıllı telefonunuzu kullanmak konusunda zamandan kazanmış oluyorsunuz.

■ Android Go özelliklerinden bir diğeri de içerisinde Google Asistan ile birlikte gelmesi. Google Asistan ülkemizde henüz Türkçe olarak kullanılmadığı için pek ilgi görmüyor; ama aslında hayatı kolaylaştıracak nitelikte avantajlar sunuyor. Sorduğunuz sorulara yanıt veriyor. Pek çok iPhone kullanıcısı bu anlamda Siri’den oldukça memnun. Google Asistan da Siri mantığı ile çalışıyor.

■ Gboard Google’nin akıllı ve zamandan kazandıran klavyesi ve Android Go içerisinde de yerleşik olarak geliyor. Bu sayede kaydırarak yazabiliyor, sesli yazabiliyor ve bulunduğunuz uygulamadan çıkmadan arama yapıp sonrasında da elde ettiğiniz sonucu uygulama içerisinde paylaşabiliyorsunuz. Ve Gboard’ın GIF ve emoji desteği de var. Yani Android Go özellikleri arasında, yazarken zaman kazanmak da yer alıyor.

■ Android Go Chrome özellikleri arasında veri tasarrufu da yer alıyor ve bu özellik sayesinde, siz Chrome kullanırken, arka planda %60 veri tasarrufu yapabiliyorsunuz. Ayrıca, sayfalar Chrome ile optimize edilmiş şekilde açılıyor.

■ Android Go içerisinde Google Play Protect de yer alıyor ve Android’in ücretsiz güvenlik çözümü olan Google Play Protect ile verileriniz, uygulamalarınız güvende tutuluyor ve siz, internetten gelen tehditlere karşı korunuyorsunuz.

■ İçerisinde Android Go yüklü olan cihazınızı satın aldığınızda Cihazımı Bul özelliğini aktif etmeniz halinde, telefonunuz çalınır ya da kaybolursa, Google hesabınızda bilgisayarınızdan oturup açarak, cihazınızı harita üzerinden takip edebilir, şifreleyebilir ve verilerinizi de uzaktan silebilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.