Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 2018?

Uzun zaman öncesinden bu yana, masaüstü bilgisayarlar yerlerini laptoplara bıraktı Bunda laptopun taşınabilir olmasının büyük avantajı var elbette. İsteyen istediği yerde bilgisayar kullanımını gerçekleştirebiliyor. Ancak bir masaüstü bilgisayar ile laptop fiyatı arasında da önemli ölçüde fark bulunmaktadır. Aynı özelliklerde bir laptop, masaüstü bilgisayara göre çok daha yüksek bir fiyata elde edilir. Biz sizin bir laptop almak istediğinizi ve özgürlüğünüze düşkün olduğunuzu düşünerek, laptop alırken hangi özelliklere bakılmalı ve laptop alırken nelere diıkkat etmeliyiz 2018 sorularının yanıtları arasında yer alan, laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz.

Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 2018?
Laptop Alırken Hangi Özelliklere Bakılmalı?

■ Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan belki de en önemli detay, laptopun ekran boyutu. Eğer büyük ekran alırsanız, taşımakta sorun yaşayabilirsiniz ki yüksek fiyatlar ödeyerek laptop almayı tercih ediyorsanız, hem de aynı fiyata daha iyi özelliklere sahip bir masaüstü bilgisayar alabilmek varken, muhtemelen tercih sebebiniz, laptopun taşınabilir olmasıdır. Bu noktada ekran boyutunun 15.6 inç ile 17.3 inç arasında değişebileceğini belirtelim. Özellikle oyun bilgisayarı ya da eğlence için kullanacaksanız bu boyutlar idealdir. Biraz daha küçük olmasını da tercihedebilirsiniz, o zaman 10.1 inç; ya da 13.3 inç ekran boyutuna sahip laptoplara bakmanız gerekir. Ancak bu kadar küçük ekranlarda her istediğiniz şeyi çok rahat yapamayacağınızı da belirtmemiz gerekir.

■ Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de depolama alanıdır. SSD’ler mekanik harddisklere göre çok daha hafif, daha hızlı ve daha uzun ömürlüdürler. Ancak bu detayların fiyat üzerinde önemli etkisi bulunduğunu da belirtelim. Şöyle ki, 1 TB depolama alanına sahip harddisk ile 250 GB depolama alanına sahip SSD fiyatları birbirine yakın olabilir. Ama hem taşınabilirlik; hem de kullanışlı olması adına tercihiniz SSD olmalı. Taşınabilir harddiskler ya da flash bellekler hafıza sorununuzu çözebilecek farklı alternatiflerdir. Hafıza açısından bakarak depolama alanı yapmak günümüzde, fiyatları da düşününce çok mantıklı değildir.

■ RAM, laptop alırken hangi özelliklere bakılmalı sorusunun önemli bir diğer yanıtı. Oyun oynuyorsanız sizin için hız çok önemli demektir. Bu noktada RAM ne kadar büyük olursa, siz laptopunuzdan o kadar iyi verim sağlarsınız. Ancak 8 GB RAM ile sıradan işlerinizi rahatlıkla yapabilir, internette dolaşabilirsiniz. RAM miktarının tercihini bu değerlere göre yapmalısınız.

■ İşletim sistemi tarafında ise Mac, size yüksek performans sağlar. Ama, yaygın kullanımının olmaması dolayısı ile kullanmak istediğiniz bazı programları Mac’ın desteklemediğini görebilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Windows bu anlamda, neredeyse tüm programlar tarafından desteklenmesi ile tercih edilmektedir.

■ Ekran kartı ve laptopun çözünürlüğü de, laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz 2018’in önemli yanıtları arasında yer almaktadır. Eğer video izleyecek, oyun oynayacak, tasarım yapacaksanız, alacağınız laptopun çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, siz o laptoptan o kadar fazla verim alırsınız.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.