Mavi Balina Nedir?

Bir oyun düşünün ki, çocuğunuz o oyunu oynarsa hayatı tehlikeye girebilir… Mavi Balina oyunundan söz ediyoruz. Dünya genelinde milyonlarca çocuğun hayatını tehlikeye atan Mavi Balina hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağızç Mavi Balina nedir sorusu ise ilk yanıtını vereceğimiz şey olacak. Geçtiğimiz günlerde Bursa’da, 16 yaşında bir çocuğun, Mavi Balina oyununu oynayarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Bu nedenle Mavi Balina hakkında bilgiler çok önemli ve ebeveynler tarafından bilinmeli…

Mavi Balina Nedir?

Mavi Balina oyununun ortaya çıkışında ilk etken, Rusya’da 12 yaşında bir kız çocuğunun intiharı olmuştu. Oyunun resmi bir sitesi bulunmadığı gibi, yasal yollarla da satışının yapılmadığını belirtmemiz gerekiyor. Söz konusu kız çocuğunun intiharını araştıran gazeteci, bu oyunu ortaya çıkartan ilk isim olmuştu.

Mavi Balina oyunu hakkında bilgiler verirken, oyunun ilk olarak 2013 yılında çıktığını; ama ilk intihar vakası ile 2015 yılında karşılaşıldığını da belirtmeliyiz. Hala bu tehlikeli oyun oynanmaya devam ediyor ve Türkiye’de de ne yazık ki ilgi görüyor. Mavi Balina oyunu daha çok sosyal medya üzerinden yayılıyor. Peki özellikle ebeveynlerin bilmesi gereken konu ne? Oyunun ne şekilde yayıldığı elbette… Bir sitesi yok, satışı yok, peki Mavi Balina oyunu nasıl bu kadar yaygın?

Mavi Balina oyununu edinebilmek için bir oyun yöneticisi tarafından kişilere adresler veriliyor. Bu adrese tıklayan kişinin bilgisayarına oyun yöneticisi giriş yapıyor ve bilgisayar içerisinde bulunan tüm kişisel bilgilere erişim sağlıyor. Bunun sonrasında Mavi Balina oyunu başlıyor… Kişilere şantaj yapılarak, verilen talimatların yerine getirilmesi sağlanmaya çalışılıyor.

Mavi Balina oyunundan, günümüzün popüler dizileri arasında yer alan Black Mirror’da da söz ediliyor. Oyun 50 gün boyunca oynanıyor. Ve her gün, oyunculara verilen talimatlar bir öncekinden daha zor oluyor. Bir talimat örneği vermek istersek: ellerinize ya da bileklerinize, sert bir cisimle balina resmi çizmeniz istenebiliyor ve bu sırada bazı kesikler de atmanız gerekiyor.

Bazı geceler ise uykunuzdan uyandırılabiliyorsunuz ve size, oyun yöneticileri tarafından gönderilen korkunç görüntüleri izlemeniz sağlanıyor. Peki ya oyunun son gününe gelindiğinde…? 50. gün olduğunda size Balina Olmak deniliyor. Bu şekilde intihara zorlanıyorsunuz…

Mavi Balina oyununun kurucusu 21 yaşında, Rusya’nın St. Petersburg kendinde bulunan bir cezaevinde tutuklu olarak bulunan Philipp Budeikin. Philipp, 2016 yılının Kasım ayında tutuklandı. Pek çok çocuğun ölümüne neden olmak suçlaması ile tutuklanan Philipp, çıktığı son duruşmada vermiş olduğu ifadesinde, kurbanlarının, toplumda bulunan biyolojik atıklar olduğunu ve toplumu biyolojik atıklardan temizlediğini söyledi.

Ne yazık ki Mavi Balina oyunu ülkemizde de ilgi görüyor ve çocuklar bu oyun dolayısı ile kendi hayatlarına son veriyor. Bu nedenle, oyunun ülkemizde yasaklanması için çalışmalar başlamış durumda. Mavi Balina oyunu ile bağlantısı olan kişilerin takibe alınacağını da belirtmeden geçmemeliyiz.

Peki ebeveynler olarak çocuk ya da gençler için ne gibi önlemler almalı, nelere dikkat etmelisiniz? Çocuğunuzun evde, dışarının kötülüklerinden uzak kalıp, bilgisayar başında güvende olduğunu düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Anne – Babalar olarak çocuklarınızı evde, bilgisayar başında da korumalısınız:

■ Çocuklarınızın internet kullanım alışkanlıklarını takip ederek bu gibi tuzaklara düşmelerini önleyin.
■ Çocuklarınızın hangi oyunları oynayabileceklerine birlikte karar verin.
■ Çocuklarınızın bilgisayar başında ya da oyun oynarken harcayacağı süreyi siz belirleyin.
■ Oyunları çocukların yaşına göre seçin.
■ Çocuklarınızı, tanımadıkları kişilere karşı temkinli olmaları gerektiği konusunda uyarın, bu insanların, onların hayatları ile ilgili tehlike yaratabileceklerini onlara belirtin.
■ Çocuklarınızın sosyal medyada arkadaşı olun ve kimlerle arkadaş olduklarını ve aktivitelerini takip edin.
■ Gerekirse bir uzmandan yardım alın ve çocuğunuzu sosyal aktivitelere yönlendirin.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.