Mac Siri Nasıl Kullanılır?

Mac Siri‘yi, MacOS işletim sistemine sahip bir bilgisayar üzerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bilgisayarınızın internete mutlaka bağlı olması gerektiğini ve MacOS’un Sierra ve üstü bir sürüme sahip olması gerektiğini unutmamalısınız. Sizlere ilerleyen bölümlerde hem Mac Siri nasıl kullanılır sorusunun yanıtını verip hem de Mac Siri ne işe yarar sorusunun yanıtlarını aktaracağız. Bu noktada şu detayı sakın unutmayın: Bazı kullanıcılar Mac Siri’ye pişmanlık olarak bakar. Bazı kullanıcılar için ise Mac Siri, eşi bulunmaz bir nimettir. Şöyle ki, MacOS işletim sistemi genellikle iş amaçlı kullanılmaktadır. Mac Siri ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında da göreceksiniz ki, Mac Siri sizin için bir asistan olabilir. O halde hemen Mac Siri’nin detaylarını sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Mac Siri Nasıl Kullanılır?

Mac Siri’yi kullanmak için ilk olarak MacOS Sierra sürümü ve üzeri bir işletim sistemine sahip bilgisayar edinmelisiniz. Ardından bu bilgisayara internet bağlantısı ekleyerek Mac Siri’nin kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Ama, diyelim ki Mac Siri sizin ne söylediğinizi anlamıyor, ya da size İngilizce cevap veriyor. Bu gibi bir durumda ilk olarak Mac Siri tercihlerinizi gözden geçirerek güncellemeniz gerekecektir.

Menü çubuğunda, Touch Bar’da ve Dock üzerinden Mac Siri’ye ulaşabilirsiniz. Ama hemen belirtelim, bu ulaşımları sadece MacBook üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.Siri logosuna tıkladığınız anda, onu hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mac Siri Ne İşe Yarar?

■ Siri ile yazılı olarak iletişime geçebilirsiniz. Ancak ilk olarak bunun ayarını yapmanız gerekecektir. Ayarlar menüsü altından Sistem Tercihleri’ne ulaşın. Buradan Siri’yi bulun ve Type To Siri ya da Siri’ye Yazın seçeneğini aktif hale getirin. Ardından Siri uygulamasına girebilir ve sonrasında çıkan metin kutucuğuna Siri’nin komutlarını yazarak, sonuçlara yazılı şekilde erişebilirsiniz.

■ Dinlemek istediğiniz ses dosyalarını sesli olarak Mac Siri’ye söylediğinizde, sizin için dosyaları o bulabilir ve çalmaya başlayabilir. Bunun için tercih edilen varsayılan müzik uygulamasını Apple Müzik ya da herhangi başka bir uygulama olarak etkinleştirebilirsiniz. Siri sizin için bu uygulama içerisinden şarkıları ya da albümleri kolayca bulur ve çalar.

■ Mac Siri sizin için öyle iyi bir asistandır ki, Facebook paylaşımlarınızı ve hatta tweetlerinizi bile sizin için Mac Siri yapabilir. Ancak bunun için Mac içerisine sosyal medya hesaplarınızı eklemeniz gerekmektedir. Siri ayarlarına girerek buradan Hesaplar’a girin ve sonrasında Facebook, Twitter gibi hesaplarınızı Mac Siri’ye tanıtın. Artık paylaşımlarınız Mac Siri tarafından gerçekleştirilir; hatta Mac Siri, paylaşımlarınızın sonuna hashtag bile ekler. Bunun için hashtag demeniz yeterli olacaktır.

■ Mac Siri ne işe yarar ve Mac Siri nasıl kullanılır sorusunun yanıtları arasında, mail atmak, mesaj göndermek ve arkadaşlarınızı aramak hatta programlarınızı takvim üzerinden düzenlemek dahi yer almaktadır. Bunun için yapmanız gereken tek şey Siri’ye, Elif Hanım demeniz yeterli Elif Hanım’a ne yapmak istediğinizi sorduğunda mesaj göndermek istediğinizi söyleyin. Ne yazmak istediğinizi sorduğunda ise sizi aramasını istediğinizi belirtin. Siri sizin adınıza Elif Hanım’a Beni ara şeklinde bir mesaj gönderir ve sonrası Elif Hanım’ın insiyatifindedir.

■ Mac Siri nasıl kullanılır sorusunun yanıtları arasında, Takvimi Oku demeniz de yer almaktadır. Siri sizin için sırası ile takvimde bulunan etkinlikleri okur ve devam etmek isteyip istemediğinizi sorar. İsterseniz okumaya devam eder. Bu arada hiç bir etkinliği kaçırmamış olursunuz. Aynı zamanda notlarınızı da okuyabilir. Kısacası siz Siri’yi doğru kullanırsanız, o sizin için pek çok işi aynı anda yaparak sizin iş yükünüzü azaltabilir.

■ Sizin için sistem ayarlarını da yapan Siri’ye bunun için, Bluetooth, ekran parlaklığı, ses yüksekliği, Wi-Fi gibi komutları vermeniz yeterli olacaktır. Siri sizin için ayarlarınızı yapacaktır. Sizin bu ayarlarınızı yapmak için sekmelerinizi kapatmanıza gerek kalmaz, dolayısı ile yine zamandan kazanırsınız.

■ İnternet üzerindeki aramalarınızı Siri sizden daha iyi yapar ve size daha verimli sonuçları aktarabilir. Bunun sebebi, içeriğinde yapay zeka bulunduruyor olmasından kaynaklanmaktadır. Size en yakın alışveriş merkezlerini; hatta bu alışveriş merkezlerinin en iyi dükkanlarını bile sıralayabilir. Tüm bunlar sizin soracağınız sorulara bağlıdır.

■ Siri size, kullanmakta olduğunuz sistem hakkında da bilgiler verebilir. Model, seri numarası, kalan RAM ve depolama miktarı… gibi bilgileri Siri’den öğrenirseniz, konu ile ilgili gerekli önlemleri de almış olursunuz.

■ Sizin için bilgisayarınızdaki herhangi bir dosya ya da internet sitesini de açabilir. Bunun için Siri’ye, klavx.com’u aç demeniz yeterli olacaktır örneğin.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.