Bug Ne Demek?

Bug terimi ile bilgisayar kullanıcıları, daha çok da bilgisayar oyunlarını yakından takip edenler sık karşılaşırlar. Peki Bug ne demek? Bug nasıl bulunur? Kısaca kendisine böcek denilen Bug, insanın kafasını bir anda karıştırabiliyor. Bilgisayarınızda güvenlik sorunu olup olmadığını düşünmeye başlıyorsunuz… İşte tüm bu nedenlerden dolayı sizlere ilerleyen bölümlerde Bug hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız.

Bug Ne Demek?

Bug kelimesinin İngilizce’deki anlamı Böcek. Ve bu terimi ilk olarak Thomas Edison, 1878 yılında kullandı. Bu yıl Edison’un bir mektubu açık arttırma ile satılmakta olup, bu mektup içerisinde de Bug terimi, bir teknik işlev bozukluğu olarak kullanılmıştır. Sistemlerde oluşan hataların tanımlanmasında kullanılan Bug terimi, oyuncular arasında ise SoftWare Bug olarak biliniyor. Bu kelime oyuncular arasında Yazılım Hatası’nı temsil ediyor.

Bug’dan sonra SoftWare Bug’u da tanımlamak istersek, bir sistem ya da bilgisayar programında oluşan ve hatalı sonuçlara neden olan kusur, bozukluk, hata, başarısızlık ya da arızanın genel adıdır. Söz konusu Bug’ların ayıklanması ve sorunların çözülmesine ise DeBugging adı verilmektedir. Bug’lar, genellikle kullanılan programın kaynak kodu ya da tasarımı ile alakalı olarak oluşan problemlerdir. Eğer Bug hatasının tahmin edilenden fazla olduğu görülür ya da bu hata sistemin çalışmasını ciddi anlamda etkilerse, bu durumda Bug değil de Buggy kavramı kullanılır.

Elde etmiş olduğumuz Bug hakkında bilgilerden şu sonucu rahatlıkla çıkartabiliriz ki: bir program ya da sistemin düzgün çalışması için, onda Bug olmaması gerekmektedir.

Biraz önce sizlere Bug teriminin ilk olarak 1878 yılında, Thomas Edison tarafından kullanıldığını belirtmiştik. Ancak pek çok insan bunu değil de, Bug’un, 1950’li yıllar itibari ile kullanılmaya başlandığını ve gerçek anlamda bir böcekten ileri geldiğini düşünmektedirler. Bu bilgi de yanlış değildir. Çünkü Harvard Üniversitesi’nde 1947 yılında röle anahtarına bir güve sıkışmıştır. Bu güve, Mark II Bilgisayarı adı verilen, Amerikan Donanmasına ait bir bilgisayarın çökmesine neden olmuştur. Söz konusu güve teknisyenlern yardımı ile zorla çıkartılmış ve günümüzde de ününü hale korumaktadır.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.