Disk Yedeği Nasıl Alınır?

Son bir kaç gündür bilgisayarımdan, “tık tık” sesleri gelmekte ve bu sesin harddisk ile alakalı bir problem olduğunu bilmem dolayısı ile disk yedeği alma işlemlerini uygulamaya koymuş bulunmaktayım. Benim yaşadığıma benzer bir problem yaşıyorsanız ve disk yedeği nasıl alınır, harddisk bozuldu verilerimi nasıl kurtarabilirim diyorsanız; ya da, bilgisayarınıza sık sık format atıyor ve aynı programları her seferinde yeniden kurmaktan usanmış durumda iseniz, Acronis True Image 2016 kullanarak disk yedeği alma işlemini nasıl yapabileceğinizi sizlere anlatacağız. Bu sayede, formatınızı atıp, almış olduğunuz yedeği yükleyerek, bilgisayarınızı bir kaç dakika içerisinde kullanılabilir hale getirebileceksiniz.

Disk Yedeği Nasıl Alınır?

■ Disk yedeği almakta en gelişmiş ve pek çok kişi tarafından kullanılan programlardan bir tanesi: Acronis True Image 2016. İlk olarak programı bilgisayarınıza yükleyin ve sonrasında çalıştırın. Ardından işlemimizi gerçekleştirmeye başlayalım.

■ Programı açtığınızda karşınıza, Acronis Cloud hesabına giriş yapmanızı isteyecek. Ancak sizin bu kısımla ilgili bir işiniz bulunmuyor. Bu nedenle burayı geçiyoruz.

■ Şimdi karşınıza çıkan pencereden, Entire PC yazan yere tıklayın ve ardından da disk yedeği alma işlemini gerçekleştirmek istediğiniz diskinizin seçimini yapın.

■ Şimdi karşınıza çıkacak olan sayfada size üç farklı seçenek bulunuyor. Bunlardan ilkini seçerseniz, yedeğini almak istediğiniz harddiskin tamamını yedeklersiniz. İkincisini seçmeniz halinde, bölümlere ayırmış olduğunuz harddiskin istediğiniz bir bölümünün yedeğini alabilirsiniz. Üçüncü seçeneği tercih ettiğinizde ise sadece bir dosyanın yedeğini almanız mümkün olacak ve elbette bu dosyayı yine siz seçeceksiniz.

■ Eğer bilgisayarınızın işletim sisteminin yüklü olduğu kısmın yedeğini almak istiyorsanız tercih etmeniz gereken ikinci seçenektir; yani: Disk And Partitions.

■ Şimdi, karşınıza çıkan yerde, harddiskinizin kurulu olduğu bölümü seçin ve sonrasında OK’leyin.

■ Şimdi, yedek alacağınız yeri belirlediğinize göre, yedeği yükleyeceğiniz yeri seçme zamanı. Bunun için Select Destination tıklayın ve, işletim sisteminin yüklü olmadığı farklı bir disk ya da diskinizin farklı bir bölümünü işaretleyin.

■ Karşınıza yine üç farklı seçenek gelecek. Bunlardan birisi, Acronis’in Cloud hesabı. Burayı seçerseniz, harddiskinizin yedeği internet üzerinde saklanacak. İkinci seçenekte bölüm seçmeniz gerekiyor. Ama üçüncü seçenekte, yedeğinizi bir dosya içerisine almanız mümkün.

■ Üçüncü seçeneği seçip, sonrasında yedeği alacağınız bölümğ tercih edin ve ardından buraya bir klasör oluşturup, adını da istediğiniz gibi belirleyin. Sonra, isimlendirmiş olduğunuz klasörü seçerek Ok deyip devam edin.

■ Artık Back Up Now diyerek devam edebilir ve yedekleme işlemini başlatabilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.