Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Klima alırken metrekare hesabının doğru yapılması, klima alırken kaç btü alınması gerektiği konusunda hem alıcılara, hem de satıcılara yardımcı olmaktadır. Büyük mekanlerda tercih edilen küçük klimalar, makanın yeterince soğumamasına neden olurken, küçük mekanlarda tercih edilen büyük klimalar ise ortamın çok fazla soğumasına neden olarak hastalıkları gündeme getirebilir. Bu nedenle aslında, klima alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtları büyük önem taşır. Hemen bu bilgileri sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

■ Klima alırken kaç btü klimanın tercih edilmesi gerektiği konusu, klima alırken metrekare hesabı yapmayı gerekli kılıyor. Ancak bununla birlikte, küçük mekanda büyük bir klimanın da doğru seçim olmayacağını unutmamak gerekiyor. Sadece metrekare hesabı değil, mekanda kaç kişinin ısınacağı ya da serinleyeceği, mekandaki ısı kazanç ve kayıpları, mekanın yönü… gibi pek çok etken de klimanın kaç btü olması gerektiğini etkiliyor. Doğru büyüklükte bir klima, enerji tasarrufu sağlanması açısından önem taşıyor. Sesten de kazanım elde etmiş oluyorsunuz. Sağlıklı yaşamın da bu noktada ön plana çıkan bir diğer etken olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kısacası klima alırken kaç btü olması gerektiği, bu işin uzmanı kişiler tarafından doğru hesaplanmalı.

■ Klima alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, yapılan metrekare hesabı ve diğer kriterlere uygun olarak seçilen büyüklükteki klimanın, mekana uzman ekipler tarafından montajının yapılması olarak belirtiliyor. Bu sayede, almış olduğunuz klima, hem daha uzun süre kullanıma hazır oluyor; hem de kullanımı sırasında size yüksek performans sunuyor. Daha konforlu bir serinleme ve ısınma etkisi için, bulunulan mekanın ısı kaçaklarına kadar tüm tespitleri doğru bir şekilde yapan uzmanlar, klimanın nereye kurulması gerektiğini de belirliyor. Hatta Bu noktada klimanın nasıl duracağını alıcıya gösteren gelişmiş yazılımlar bile var. Bu nedenle, kurulumu uzman ekipler tarafından yapılan klimaları satın almayı tercih etmelisiniz.

■ Dikkat edilecek bir diğer detay da, alınacak olan klimanın ileri teknoloji olmasının gerekliliği ve enerji tasarrufu. A++ bir klima ile A+++ bir klima arasında ortalama %40 tasarruf miktarı bulunuyor. Bunun haricinde, yeni klimalar sizin vücut ısınıza göre yönlenebiliyor. Dolayısı ile bölgesel iklimlendirmeye dayalı olarak sizin daha konforlu ısınmanız ya da serinlemeniz söz konusu oluyor ve bu durum da enerji tasarrufu sağlıyor. Belirli zaman aralıklarında ortam ısısına göre açılıp kapanan bir klima yine aynı şekilde enerji tasarrufu sağlayabiliyor. Günümüz klimaları bir internet bağlantısı ile bilgisayardan ya da akıllı telefondan kontrol edilerek açılıp kapanabiliyor. Bu nedenle evden çıktığınızda klimayı kapatıp kapatmadığınızı kontrol etmek artık oldukça kolay. Her biri daha fazla enerji sağlayan bu klima özellikleri, her ne kadar cihazın fiyatını arttırıyor olsa da, sonrasında size tasarruf olarak geri dönüyor.

■ Klima alırkne kaç btü olduğuna dikkat edilmesinin yanında, filtre seçeneklerinin ileri teknoloji olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları arasında temiz hava yer alıyor. Havanın temiz olması için alerjen, virüs, bakteri ve tozların filtrelenmesi gerekiyor ki bunu sağlayan ileri teknolojiye sahip klimalar yok değil. Yeni klima aldığınızda, biraz daha fazla para ödeyerek bu filtreleri de mutlaka satın almalı, bunu hem çocuklarınız; hem de kendi sağlığınız için yapmalısınız.

■ Klima alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtlarına uygun klima aldıktan, doğru yere monte ettirdikten, olması gereken ayarlarla kullanıldığından emin olduktan sonra da dikkat edilmesi gereken bir detay var ki o da klimanın yüksek performansta ve enerji tasarrufu ile çalışabilmesi için yaz ve kış sezonu başı olmak üzere senede iki sefer, uzman ekipler tarafından bakımının yapılması. Bu bakım sırasında klimanın pek çok parçası gözden geçirilerek temizleniyor. Siz de belirli zaman aralıklarında filtreleri temizlerseniz, klimanızdan istediğiniz performansı elde edebiliyorsunuz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.