Sahte E-Posta Nasıl Anlaşılır Zararlı EPosta Nasıl Anlaşılır

Sahte E-posta nasıl anlaşılır? Bu sorunun yanıtı şu an itibari ile sizin de ilgi odağınız olacak. Çünkü günde, dünya üzerinde gönderilen E-postaların toplam sayısı 332 milyar… Bu sayı dudak uçuklatacak kadar yüksek iken, bir de bunların %85’inin sahte olduğunu görünce çok daha fazla şaşırıyoruz.

İnanmayacaksınız ama insanlar arama motorlarında sahte e-posta nasıl anlaşılır sorusundan çok sahte e-posta nasıl gönderilir sorusuna yanıt arıyorlar. Yani dolandırıcılık olaylarının neden bu kadar artış gösterdiğine şaşırmamak gerek. Peki sahte e-posta ile neler yapılabilir?

Zararlı E-Posta Nasıl Anlaşılır

Sahte E-Posta Nasıl Anlaşılır

Aslında bu maillerin çoğu kimlik avına yöneliktir. Banka hesaplarınıza el koyabilir, daha da kötüsü e-posta adresinizi elinizden alabilirler. Böylece sosyal medya hesaplarınıza bile ulaşmış olurlar. Sonrasını da varın siz düşünün… Peki bu tuzağa düşmemek için dikkat edilmesi gerekenler neler?

Sahte E-Posta Nasıl Anlaşılır?

Sahte E-posta nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarını şu şekilde maddelendirebiliriz. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda dikkatli olmalısınız…

• Sahte e-postalar daha çok genele yönelik olurlar. Yemeksepeti müşterisi olduğunuzu düşünelim ve size buradan bir mail gelmiş olsun. “Sayın Gürbüz Küçük” şeklinde başlar. Ancak eğer gelen e-posta sahte ise “Sayın müşteri” şeklinde başlamaktadır. Bu da bir dolandırıcılık maili olduğunu aklınıza getirmeli.

• Sahte e-postalar içerisinde pek çok dilbilgisi ve yazım yanlışları bulursunuz. Çünkü şirketlerin yazım denetim araçları sahte e-posta gönderenlerde yoktur. Bu da beraberinde yazım, dilbilgisi ve noktalama yanlışlarını getirir. Çünkü size e-posta göndermek için kullandıkları dil genellikle anadilleri değildir. Mail yazmak için fazla zaman da harcamazlar. Önemli olan kullandıkları yazılımlardır.

• E-postaların içerisinde geçen alanadlarını kontrol edin. Genellikle size mail gönderdiğini göstermeye çalıştıkları şirkete yakın bir alan adı alırlar. Ama aynı ad değildir. Çok benzer olması dolayısı ile ayırt etmekte de zorlanabilirsiniz. E-posta adresinde de noktalama işaretleri ya da tuhaf görünen adların yer aldığına şahit olabilirsiniz.

Sahte e-posta nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da e-posta içeriğinde yer alan dosyadır. Bu dosyalar genellikle .zip, .exe, .scr uzantılı olurlar. Bu dosyaları bilgisayarınıza indirmeyin çünkü asıl zararlı yazılım onun içerisindedir. Güvenilir bir antivirüs programı kullanıyorsanız onunla taratmayı tercih edebilirsiniz.

Zararlı E-Posta Nasıl Anlaşılır?

Zararlı e-posta nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı aslında kolaydır. Şöyle ki bu kişiler adınızı dahi biliyor olabilirler. Size yardım teklifinde bulunabilir ya da zenginlik vaadedebilirler. Bu maildeki direktifleri takip ederseniz dolandırılabileceğinizi sakın unutmayın. Hiç kimse sizin için gökten indirilmiş melek değildir.

Sahte E-Posta Nasıl Anlaşılır

Sahte E-Posta Nasıl Anlaşılır

Zararlı e-posta nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları arasında sizitelaşlandıracak mailler de yer alabilir. Örneğin en yakınınızın karakolda olduğu ya da hesabınızın çalınmış olduğunu görebilirsiniz. Dolayısı ile e-postanın tamamını okumadan hemen harekete geçer ve dolandırılırsınız. Dolayısı ile ilgili yerin numarasını bulup açıklama bilgisini onlardan talep etmelisiniz.

Klavx.Com içerisinde güvenliğiniz için farklı bilgiler de yer almakta olup, dikkate almanızı öneriyoruz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.