Kameradaki Parmak İzi Sensörü

Akıllı telefon alırken, en çok dikkat ettiğimiz özelliklerden birisi: Kamera özellikleri. Dikkat ettiğimiz bir diğer şey de, telefonda parmak izi sensörünün bulunup bulunmadığı… Parmak izi sensörü bazı telefonlarda Home tuşunda, bazı telefonlarda ise kamerada. Peki parmak izi resim kalitesini etkiler mi? Malum parmak izi, kamerada olduğunda, kameranın kirlenmesine neden oluyor. Peki bu durumun resim kalitesi üzerindeki etkisi nedir?

Parmak İzi Semsörü Resim Kalitesini Etkiler Mi?

Evet, parmak izi sensörünün, resim kalitesini etkilemesi durumu söz konusudur. Ancak şu da bir gerçek ki, siz her zaman bu kalite farkını hissetmeyebilirsiniz. Böyle bir belirsizlikle karşılaşmamak için yapmanız gereken en önemli şey: sadece özellikleri dolayısı ile bir sürü para verdiğiniz telefonunuzun özelliklerini en etkin şekilde kullanabilmek için, telefonu olabildiğince temiz tutmaktan ibaret…

Aslında, temiz olmayan kameranın resim kalitesini etkilemesi ile ilgili elde edilen sonuç, çok da bilimsel olmayan bir çalışma ile elde edildi; ama sonuç net. Birbirinden farklı dört adet, parmak izi sensörü kamerada bulunan akıllı telefonun her biri ile iki resim çekildi. Resimlerden biri lekeli kamera ile, diğeri ise lekesiz kamera ile çekildi. Çekilen resimler birbirinden farklı idi; çünkü elde edilmesi gereken sonuç, telefonları karşılaştırmak için kullanılmayacaktı. Ama, kameranın lekeli olmasının, resim kalitesini etkileyeceği sonucu tekti.

Mikrofiber bezleri; ya da gözlük temizleme bezlerini kullanarak, telefonunuzun kamerasındaki parmak izi lekelerinden kurtulabilir ve daha kaliteli resimler çekebilirsiniz; ama bunu, teknoloji marketlerde satılan, dokunmatik ekran temizleme setleri ile yaparsanız, çok daha etkili temizlik, daha kaliteli resim ve videolar elde edebilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.