E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E Devlet adını son zamanlarda sık sık duyuyoruz. Gerek kişisel olarak, gerekse de işletmelerimizin işlemlerini, internetin olduğu bilgisayar ya da telefonlardan kolayca yapabilmemizi sağlayan E Devlet’i kullanmak için tek gereksinimimiz bir E Devlet şifresi. Peki E Devlet şifresi nasıl alınır? E Devlet şifremi unuttum dediğiniz zaman neler yapmalısınız? E Devlet ne işe yarar? Bunun gibi pek çok sorunun yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E Devlet hizmetlerinden yararlanmak adına ilk yapmanız gereken şey, bir adet E Devlet şifresi almak. Bunun için kimlik kartınız ile birlikte, size en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterli oluyor. Sonrasında 2 TL ödeme yapıyorsunuz ve sizin kimlik kartınıza tanımlı olan E Devlet şifresi, size ya bir zarf içerisinde veriliyor ya da SMS ile telefonunuza gönderiliyor.

E Devlet Şifremi Unuttum

Eğer E Devlet şifresi aldıktan sonra değiştirmedi iseniz, E Devlet şifremi unuttum diyerek PTT’ye başvurmanız gerekiyor ve 4 TL karşılığında yeniden E Devlet şifresi edinebiliyorsunuz. Bu durumla karşı karşıya kalmamak adına, E Devlet şifresini ilk PTT’den aldığınızda değiştirin. Kendi belirlemiş olduğunuz şifreyi unutmanız zor olacaktır. Ancak E Devlet hizmetlerinin çok önemli işlemlere olanak tanıdığını da aklınızdan çıkartmayın; şifrenizi buna göre, zor şekilde belirleyin ki sizin adınıza üçüncü şahıslar işlem yapmasın.

Artık bir adet E Devlet şifresine sahip olduğunuza göre, E Devlet Giriş kapısına Google üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Ve sağ üst köşede bulunan Giriş butonuna tıklamalısınız. Bunun sonrasında karşınıza giriş ekranı çıkacaktır. TC kimlik numarası ve E Devlet şifresi ile sisteme kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Eğer E Devlet girişinizi ilk kez yapıyorsanız, sistem sizden E Devlet şifresini değiştirmenizi isteyecektir. Bunu yaptıktan sonra E Devlet hizmetlerinden özgür bir şekilde yararlanabilirsiniz. E Devlet girişini iOS ve Android marketlerden indireceğiniz E Devlet uygulaması ile gerçekleştirebileceğinizi de belirtmeden geçmeyelim.

E Devlet Ne İşe Yarar?

■ Davalarınız ve adli dosyalarınız ile ilgili takiplerde bulunabilir ve E Devlet üzerinden gerekli işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
■ Çevresel hizmetler ve tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile ilgili detayları takip edebilirsiniz.
■ Mevzuat, seçmenlik ve ihaleler ile diğer işlemleri de E Devlet üzerinden yapabilirsiniz.
■ Eğitimde sınavlar ve burslara dair takip ve başvurularınızı yapabilirsiniz.
■ Günlük hayatta gerek duyacağınız genel bilgilere ve kaynaklara ulaşabilirsiniz.
■ Askerlik bilgilerinize erişebilir, işlem yapabilir ve emniyet ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
■ Çalışanlar ve ticari işletmeler gerekli işlemleri E Devlet üzerinden gerçekleştirebilirler.
■ Devlet kurumlarında kayıtlı olan sağlık, borç, varlık… gibi kişisel bilgilerinizi izleyebilirsiniz.
■ Sağlığa yönelik işlemlerinizi gerçekleştirebilir, ilaç, muayene ve randevu işlemlerini yapabilirsiniz.
■ Sigorta, sosyal güvenlik ve yardım ile ilgili takiplerinizi yapabilirsiniz.
■ Devlete ait kurumlar ve firmalar ile ilgili ihbar, şikayet işlemlerini yapabilir, diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.
■ Telefon, internet, telekomünikasyon… gibi iletişime dair bilgilere ulaşabilirsiniz.
■ Trafik hizmetlerinden yararlanabilir, hava, kara, deniz taşımacılık işlerinizi halledebilirsiniz.
■ Vergi, harç, ceza ve borç bilgilerinize erişebilir, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.