iOS 12 Özellikleri

iOS 12, WWDC 2018 etkinliğinde, 4 Haziran 2018 Pazartesi günü tanıtıldı. Yanında pek çok güncellemenin de tanıtıldığı iOS 12 güncellemesi ve iOS 12 özellikleri hakkında tüm detaylar, yapılan tanıtım sırasında aktarılmadı. Bu nedenle biz de sizlere, iOS 12 güncellemesi ile elde edeceğiniz en önemli iOS 12 özelliklerinden söz etmek istedik. Bakalım iOS 12 bize ne gibi avantajlar sunacak.

iOS 12 Özellikleri

■ iOS 11’de, web sayfalarında, şifre otomatik doldurma özelliği vardı, ama bunun için Apple Anahtar Zinciri’ni kullanmanız gerekiyordu. iOS 12’de ise şifre otomatik doldurma web sayfalarında daha etkin. Artık şifrelerin otomatik doldurulması için Apple Anahtar Zinciri kullanmak durumunda değilsiniz. Üçüncü parti uygulamalardan bu anlamda iOS 12 için destek alınıyor.

■ Daha önceki iOS sürümlerinde, uygulamaları kapatmak konusunda sorun yaşıyordunuz; hele ki iPhone X kullanıcıları bu sorundan gerçek anlamda dertli idiler. Uygulama kartı üzerine uzun süre dokunmak ya da kapatma işaretlerine sürekli basmak iOS 12 güncellemesi ile tarihe karışacak. Bu sürümde, uygulama ekranında parmaklarınızı aşağıdan yukarı doğru hareket ettirmeniz yeterli olacak.

■ SMS ile gelen iki aşamalı doğrulama sisteminde, artık uzun şifreleri aklınızda tutmak ya da gelen şifreleri kopyalayıp uygulamaya yapıştırmak durumunda değilsiniz. iOS 12 özellikleri arasında, SMS ile gelen şifreleri, iki aşamalı doğrulama kullanan programlarda otomatik olarak doldurma durumu da söz konusu olacak ve bu durum da iPhone kullanıcılarını çok memnun edecek.

■ iOS 12 özelliklerinden bir diğeri de Ana Ekran Tuşu’nu ortadan kaldırmaya yönelik ekran hareketleri. iPhone X’te var olan bu hareketler arasında, ekranı aşağıdan yukarı kaydırdığınızda ana ekrana dönmüş oluyorsunuz; sağ üst köşeden aşağı çektiğinizde gittiğiniz yer ise Kontrol Merkezi. Ve şimdi bu özellik iOS işletim sistemine sahip tabletler için de geçerli. İlerleyen sürümlerde bu durum tüm iOS kullanan cihazlar için geçerli olacaktır. Ve muhtemelen bundan sonra gelecek ilk iPad’da Ana Ekran Tuşu bulunmayacaktır.

■ iOS 12 güncellemesi ile birlikte cihazının performansının artacağını ve gerek iPhone, gerek iPad cihazlarınızın en az %50 hızlanacağını da belirtmeden geçmemeliyiz. Kilit ekranından kameraya geçmek istediğinizde bu hız %70’lere lıkacak. Ağır yük halinde bile. Örneğin cihazınızın klavyesi daha hızlı ortaya çıkacak. Bu nedenle en önemli iOS 12 özellikleri arasında yer alıyor yüksek performans…

■ Batarya hakkında bilgileri de iOS 12 üzerinde daha iyi göreceksiniz. Örneğin, son bir gün; ya da son on günlük batarya kullanım bilgilerinizi iOS 12 güncellemesi ile daha iyi görebilecek, hangi uygulamanın ne kadar pil harcadığına da şahit olacaksınız.

■ iOS 12 özelliklerinden bir diğeri de güçlü şifre oluşturucusu. Bu oluşturucu ile cihazınız sizin için çok güçlü şifreler oluşturacak ve bu şifreleri Anahtar Zinciri’ne kaydederek her seferinde kendisi otomatik olarak giriş yapacak. Kısacası, artık verileriniz daha güvenli.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.