iPhone Sarı Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone ve iPad kullanıcıları, bu cihazları satın almak için, diğer akıllı telefonlara ya da tabletlere oranla daha yüksek fiyatlar ödüyorlar. Aslında bu cihazların öyle inanılmaz özellikleri yok; ama markası var en azından… Fakat diğer telefonlarla ya da tabletlerle karşılaştırdığınızda, iPhone sarı ekran sorunu ve iPad sarı ekran sorunu gibi bazı istenmeyen durumların varlığı ile karşılaşabilirsiniz. Haklı olarak da verdiğiniz paranın karşılığını alamadığınızı düşünüp, cihazınızı iade etmek isteyebilirsiniz. Ama iade öncesi iPhone ya da iPad cihazınızı kendiniz kontrol edin. Belki de iPhone sarı ekran sorununun sebebi sizin bir yanlış davranışınızla alakalı… İlerleyen bölümlerde sizlere iPad sarı ekran sorunu nasıl çözülür sorusunun yanıtlarını da vereceğiz.

Telaşa kapılmadan önce durun, sakin olup bir düşünün. iPhone sarı ekran sorununa, açmış olduğunuz ve belki farkında bile olmadığınız bir özellik sebep olmuş olabilir. Peki bunun için kontrol etmeniz gereken şeyler neler? Hemen onları gözden geçirelim:

■ İlk olarak cihazınızı, ana ekranda, aşağıdan yukarıya doğru kaydırın. Karşınıza çıkan kısımda Denetim Merkezi’ne girin. Burada, Night Shift açık ise öncelikli olarak onu kapatın.

■ Eğer cihazınız iPhone 8 ya da daha yeni bir model ise ortam ışığına göre ekran renk sıcaklığının cihazınız tarafından otomatik olarak ayarlanması durumu söz konusu olabilir. Bunu pasif hale getirin. Bunun için, True Tone özelliğini kapatmanız gerekir. Bu özelliği Ayarlar’da Ekran Ve Parlaklık içerisinde bulabilirsiniz.

Bu noktada hemen şunu da belirtelim:cihazınız iPhone X ise ya da daha yeni bir model kullanımı gerçekleştiriyorsanız, renk doğruluğu ve ekran yanmasını önlemek için True Tone özelliğini kapatmamanız ve ekran parlaklığını da en üst seviyede tutmanız önerilmektedir. Çünkü bu cihazlarda OLED ekran bulunmaktadır.

Peki diyelim ki tüm bunlara rağmen iPhone sarı ekran sorunu ya da iPad sarı ekran sorunu çözülmedi. O halde izlemeniz gereken adımları sizlere hemen şu şekilde aktarabiliriz:

iPhone Sarı Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

■ iPhone ya da iPad ekran kilidini açıp önce Ayarlar’a gidin.
■ Sırası ile şu noktalara erişin: Genel – Erişilebilirlik – Ekran Kolaylıkları
■ Renk Filtreleri’ne gidin.
■ Burada ilk önce Renk Tonu’na gelin.
■ Şimdi ekranı aşağı kaydırıp, önce Yoğunluğu en başa alın.
■ Renk Özü’nü sağa – sola kaydırın. Bu şekilde, iPad sarı ekran sorununu, ekranı mavi tonlara getirerek çözebilirsiniz.

Yapmanız gerekenler bu kadar. Ancak sorununuz hala çözülmedi ise artık cihazınızı bir Apple Yetkili Servisi’ne götürmenin de zamanı gelmiş demektir.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.