OpenVPN Nasıl Kullanılır?

Bizler genellikle, yasaklı sitelere erişim için DNS yönlendirmesi yapıyorduk. Bazılarımız ise daha hızlı bir internet adına DNS yönlendirmelerini gerçekleştiriyordu. Ancak Türkiye için artık DNS yönlendirmeleri engellenmiş durumda. Bu şu anlama geliyor: Siz herhangi bir DNS yönlendirmesi yapmış olsanız dahi servise ulaşılmadığı için, kendi düz internet kullanımınızı gerçekleştiriyorsunuz. Ancak OpenVPN DNS ayarlarını hala kullanabilir durumdayız. Peki OpenVPN nasıl kullanılır, OpenVPN nasıl çalışır? Sizlere ilerleyen bölümlerde bu soruların yanıtlarından söz edeceğiz.

Biraz sonra sizlere adım adım anlatacağımız OpenVPN DNS ayarlarını, NordVPN gibi, el ile DNS yönlendirmesi yapabildiğiniz diğer VPN hizmetlerinde de kullanabilirsiniz. OpenVPN DNS ayarlarını yapmadan önce, o anda aktif olan diğer tüm VPN bağlantılarını sonlandırmanız gerekmektedir. Bununla birlikte, kullandığınız bir DNS servisi varsa, DNS ayarlarını ön tanımlı olarak değiştirmeniz gerektiğini de belirtmeliyiz. Ve sonrasında, artık adımlarımızı uygulamaya başlayabilirsiniz:

OpenVPN Nasıl Kullanılır?
OpenVPN Nasıl Çalışır?

■ İlk olarak OpenVPN hesabınıza giriş yapın.
■ Sol kısımda yer alan Configuration altındaki VPN Settings’e tıklayın.
■ Burada DNS Settings’e gelin.
■ Have Clients Use Specific DNS Servers seçeneğini aktif hale getirin.
■ Şimdi, alt kısımda yeni bir alan açılmış olmalı. Burada Primary DNS Server ve Secondary DNS Server kutucuklarına, kullanmak istediğiniz DNS servislerini yazın. Bu noktada 1.1.1.1 ve 1.0.0.1’i kullanmanızı önerebiliriz ki bu DNS adresleri CloudFlare DNS hizmetine aittir.
■ Şimdi, sayfanın en altında bulunan Save Settings butonuna tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında sayfanın üst kısmında Update Running Server butonu karşınıza çıkacaktır. Bu butona da tıklamanız gerekmektedir.

OpenVPN DNS ayarlarını, bu adımlara uyarak yaptığınızda, artık VPN sunucunuz, seçmiş olduğunuz DNS adresleri üzerinden çalışmaya başlayacaktır. Eğer bir kişisel VPN sunucunuz yoksa, onu da belirli bazı adımları takip ederek kurabileceğinizi belirtmeliyiz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.