URL Kısaltma Siteleri

URL kısaltma sitelerinin en bilinen ve çok kullanılanı goo.gl. Ancak Google yapmış olduğu açıklama ile Nisan ayı itibari ile URL kısaltmaya yönelik vermiş olduğu desteği kademeli olarak geri çekeceğini belirtti. Yani, URL kısaltmak için artık kendimize yeni alternatifler bulmak durumundayız. Biz de bu noktada sizlere, goo.gl’nin kapanması ile birlikte kullanabileceğiniz alternatif URL kısaltma servislerinden söz etmek istedik.

URL Kısaltma Siteleri

■ Bit.ly: URL kısaltma siteleri arasında, goo.gl’den sonra en başarılı servisin Bit.ly olduğunu söyleyebiliriz. Ve muhtemelen goo.gl’nin kapanması ile birlikte Bit.ly, URL kısaltma konusunda zirvenin sahibi olacak. URL kısaltma servisleri arasında yer alan Bit.ly üyeliksiz de URL kısaltma işlemlerini gerçekleştiriyor. Ancak şöyle bir durum söz konusu, eğer servise ücretsiz üyelikle giriş yaparsanız, daha önceki gerçekleştirmiş olduğunuz URL kısaltma işlemlerini de görebilirsiniz. Bit.ly ile kısalttığınız bir URL’nin sonuna + koyarsanız ve sisteme üye girişi yapmış durumdaysanız, söz konusu URL’ye kaç giriş olduğunu da görebilme şansınız bulunuyor.

■ Ow.ly: HootSuite’in URL kısaltma servisi Ow.ly. URL kısaltma siteleri içerisinde sosyal medya kullanıcıları tarafından yakından tanınmaktadır. Ow.ly, diğer URL kısaltma servislerinden daha profesyonel çalışıyor. Üye girişi yapmadan servisi kullanabilmeniz söz konusu değil. Sisteme giriş yaptığınızda, üst kısımda yer alan İleti Oluştur butonuna tıklamanız gerekiyor. Karşınıza çıkan kutuya URL kısaltma işlemini gerçekleştirmek istediğiniz linki yapıştırmalı, ardından da Küçültme butonuna tıklamalısınız. Site İstatistikleri’nden Ow.ly Tıklama Özeti’ne ulaştığınızda ise kısaltmış olduğunuz URL’ye kaç giriş olduğunu görebilirsiniz.

■ TinyURL: TinyURL diğer URL kısaltma servislerinden daha basit yapıda hazırlanmış durumda. URL kısaltma anlamında yardımınıza koşan TinyURL, bunun haricinde, kısaltmış olduğunuz URL’ler için kaç tıklama olduğunun bilgisini size vermiyor. Bu bilgileri görebilmek adına farklı servislerden yararlanmanız gerekiyor.

■ TheLink.La: Her ne kadar yavaş bir yapıda olsa da Thelİnk.la, URL kısaltma siteleri arasında oldukça popüler bir yere sahip. Sadece URL kısaltma anlamında değil, kısalttığınız URL’leri kaç kişinin gördüğü konusunda da size yardımcı oluyor. Ancak servisin bir dezavantajı da yok değil, kısaltılan URL’ye ulaşmak isteyen kişinin iki farklı yönlenme aşamasından geçmesi gerekiyor.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.