KADES Uygulaması

KADES, kısa zaman içerisinde pek çok kadın tarafından en çok indirilen uygulama olacaktır. Çünkü, KADES’in açılımı Kadın Acil Destek İhbar Sistemi olup, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, kadına şiddet için yapılan kararlı çalışmaların sonucu bir uygulamadır. iOS ve Android telefonlara yüklenen KADES uygulaması, şiddet gören kadınlara daha kısa sürede ulaşmayı hedeflemektedir. KADES indirmeden önce uygulama ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, ilerleyen bölümlerde sizlere merak ettiklerinizi anlatacağız.

Sürekli şiddete uğrayan ya da şiddet görebilme ihtimali bulunan kadınların telefonlarına KADES uygulamasını indirmeleri halinde, kadına şiddet ihbarları, emniyet haber merkezlerine daha kısa sürede ulaştırılıyor. Şimdiye kadar KADES indiren ve şiddete uğradığı yönünde, KADES ile ihbarda bulunan kadınlara polisin ortalama beş dakika gibi kısa zamanda ulaştığını belirterek, uygulamanın ne denli etkili olduğunu daha açık şekli ile ifade edebiliriz.

KADES indirip de uygulamayı kurduğunuzda ilk olarak bir form ile karşılaşıyorsunuz. Bu formda, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, TC kimlik numaranız ve telefon numaranız isteniyor. Ardından da KADES’ten telefonunuza bir onay mesajı gönderiliyor. Bu mesaj ile uygulama, bilgileri girilen kişinin gerçekten siz olduğunuzdan emin oluyor. Sonrasında da KADES uygulamasının ekranında bir Yardım İste butonu oluşuyor. Bu butona, size şiddet uygulandığı anda bir kere dokunmanız yeterli.

Uygulamanın düzgün çalışması için telefonunuzun konum bilgilerinin de açık olması gerekiyor. Çünkü siz Yardım İste butonuna dokunduğunuzda; adres ve konum bilgileriniz ihbar haber merkezine düşecek. Asılsız ihbarlarda ise hakkınızda, yasal işlem uygulanacağını belirtmeden geçmeyelim. Google Play Store ve App Store üzerinden KADES uygulamasını indirebilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.