Mukbang Ne Demek?

Mukbang, Eating Show adı ile de bilinmekte olup, popüleritesini 2009 yılında Güney Kore’de kazanmaya başladı. Son yıllarda Türkiye’de de hem kadınlar; hem de erkekler tarafından sık yapılan Mukbang, aslında canlı yayında yemek yemek anlamında kullanılıyor. Peki Mukbang ne demek? Mukbang nasıl yapılır? İşte günün eating show çılgınlığına uyum sağlamak için sahip olmanız gereken bilgiler ve Mukbang

Mukbang Ne Demek?

Günümüzde canlı yayınları internet, özellikle de sosyal medya platformları Facebook ve İnstagram üzerinden yapan kişi sayısı oldukça fazla. Bu durum tüm dünya çapında çok yaygın; ama özellikle de Güney Kore’nin bu anlamda kendini aşmış olduğunu söylersek, sizlere yanlış bilgi vermemiş oluruz.

Mukbang, Eating Show, diğer adı ile yemek yayıncılığı, canlı yayında yemek yerken, takipçilerle sohbet etme şeklinde tanımlanabiliyor. Ancak bilinen canlı yayınlar gibi Facebook ya da İnstagram’da değil de, daha çok Afreecatv üzerinde gerçekleştiriliyor.

Mukbang nasıl yapılır sorusunun yanıtından da Mukbang ne demek ile birlikte kısaca söz ettikten sonra, asıl ilginizi çekecek şeye değineceğiz ki o da, Eating Show sayesinde insanların yüklü miktarda para kazanıyor olmaları. Sadece Mukbang yaparak ayda 9.000 dolar kazananlar bulunuyor. Güney Kore’de daha yaygın olduğunu daha önce de belirtmiş olduğumuz Mukbang sayesinde, Güney Kore’de yalnız yaşayan kişi sayısı giderek artıyor.

Güney Kore’de insanlar yemeklerini, kültürel olarak, kalabalık sofralarda yemeye alışkınlar. Bu nedenle masalar bir sürü yemekle donatılıyor. Ancak gelin görün ki Mukbang tek başına canlı yayında yemek yemeyi gerektiriyor. Bu canlı yayınları izleyenler, Eating Show yapan kişinin, o kadar çok yemeği nasıl tek başına yediğini hayretler içinde izliyor. Ancak sadece şaşkınlık değil, bu yayınları izleyenler aynı zamanda, söz konusu yayınlardan keyif aldıklarını da belirtiyorlar.

Mukbang yapan kişiler, yapmış oldukları canlı yayınları YouTube üzerine de video olarak yüklüyor ve isteyenler sonradan bu yayınları izleyebiliyor. Günümüzde Türkiye’de çılgınlık derecesinde olmasa da, Mukbangönümüzdeki zamanlarda, hele para kazandırdıı öğrenilince, ülkemizde de hızlı bir popülerite kazanacaktır.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.