Arabaya Pasta Cila Yapmak

Bu yazımızda sizlere, arabaya pasta cila yapmak hakkında bilgilerden söz edeceğiz. Arabaya pasta cila nasıl yapılır, arabaya pasta cila yapmanın faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz. Özellikle arabası ile çok fazla ilgilenen, arabasını ikinci evi olarak görenlerin işine yarayacak olan arabaya pasta cila yapmak hakkında bilgileri aktarmadan önce şunu belirtelim: pasta ve cila yapmak aynı şeyler değildir. Şimdi dilerseniz bu kavramları ele alıp, sonrasında da nasıl yapıldıklarını gözden geçirelim…

Arabaya Pasta Cila Yapmak

Arabaya pasta yapmak sayesinde, arabanın pakortasına, boyasına işlemiş ve yıkama ile çıkmayan, kuş pisliği gibi kirlerden kurtulmak söz konusudur.

Arabaya cila yapmak sayesinde, arabanın boyasının parlaması ve kaportasının dış etkenlerden bir nebze olsun korunması söz konusudur. Çünkü cila yapmak, arabanın kaportasını az da olsa kalın bir tabaka ile korumaktadır.

Arabaya pasta cila yapmanın faydalarından söz ederken, kaportanın güneş lekelerinden, pastan, kuş pisliklerinden, asit yağmurlarından… ve daha pek çok dış etkenden korunduğunu belirtmemiz gerekir. Ancak pastadan çok cilanın etkili olduğunu da belirtmeden geçmememiz gerekir.

Gerek olmaması halinde, arabaya pasta işlemi yapmadan cila yapmalısınız. Şöyle ki, arabanızın dış etkenlerden korunması için, yılda bir kere cila yaptırmanız önerilir. Ve düzenli olarak bu işlemi yaptırdığınızda zaten dış etkenlerden korunacak olan kaportanın pastaya ihtiyacı olmayacaktır. İsterseniz bunu bir de örnekle netleştirelim: Arabanıza cila yaptırdığınızda, kaportanız kuş pisliklerinden korunacaktır. Pasta, kaportaya bulaşmış olan kuş pisliklerini çıkartır. Zaten kuş pisliklerinden cila ile korunmuş olan arabanın pastaya ihtiyacı yok demektir.

Arabaya Pasta Cila Nasıl Yapılır?

■ İşleme ilk olarak, arabayı yıkayıp, kirden ve tozdan arındırarak başlayın. Ama sonrasında da çok iyi kurumasına dikkat edin. Tek bir ıslak nokta kalmamış olmalıdır.

■ Kaportanın sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Yaz aylarında yapacaksanız, güneş altında kalmış arabanın kaportası iyice soğumadan uygulamamalısınız. Açık alanda arabaya pasta cila yapmak isterseniz, mutlaka gölge bir yer bulmalısınız. Aksi halde pasta cila uygulamanın hemen sonrasında kuruyacak ve işlemlerin aracınıza hiç bir faydası olmayacaktır.

■ Arabaya pasta cila yapmak için bazen çok zamanınız olmayabilir ve iki işlemi arka arkaya yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu durumda, ilk olarak pasta işlemini yapmalı, sonrasında arabayı yeniden yıkayıp kirlerinden arındırmalı, sonrasında arabayı kurutup, ardından cila işlemine başlamalısınız.

■ Normal şartlarda, arabaya pasta cila yapmak için polisaj aleti kullanılır. Ancak sizin polisaj aletiniz yoksa, elinize bir bez ya da pamuk alarak uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz. Oval hareketlerle, hafif bastırarak uygulamayı gerçekleştirmeniz bu noktada yeterli olacaktır.

■ Uygulamanın sonrasında, en az 15 dakika, arabanın kurumasını bekleyin. Ardından elinize bir temiz pamuk parçası alın ve arabanızı oval hareketlerle, hafif bastırarak silin ve pasta ya da cilanın fazlasını alın. Bu sayede kaportanın parlamasını sağlamış olacaksınız.

■ Arabanızın plastik kısımlarını, işlemi gerçekleştirmeden önce bir kağıt bant ile kapatın. Bu kısımlara pasta ya da cila sürmeyin. Aksi halde leke yapabileceğini unutmayın.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.