Telefonda İnternet Nasıl Hızlandırılır?

Günümüzde, kullandığımız akıllı telefonları bilgisayar gibi değerlendirebiliyor, ucuz internet fiyatları sayesinde istediğimiz her şeye her yerden erişim sağlayabiliyoruz. Ancak bazı nedenler dolayısı ile telefonun interneti çok yavaş dediğimiz zamanlar da olabiliyor. Bu sorunun kaynağını bulmak ve telefonda internet nasıl hızlandırılır sorusunun yanıtlarını almak için yazımızın ilerleyen bölümlerini gözden geçirmeye devam edebilir, telefonun internetini hızlandırmak için gerekenleri yapabilirsiniz.

Telefonda İnternet Nasıl Hızlandırılır?

■ Telefonun interneti çok yavaş diyor ve internete Wi-Fi ile bağlanıyorsanız, modemin, evin neresinde olduğuna bakın. Router, Wi-Fi sinyallerini 70 metreye kadar aktarabilir. Ancak yine de mesafe uzaklaştıkça hız düşer. Bir de araya duvarlar, büyük eşyalar girerse, hız daha da düşer. Bu noktada telefonun internetini hızlandırmak için modemi evin merkezi bir konumuna yerleştirmeniz gerekmektedir.

■ Router’ler, Wi-Fi sinyallerini belirli kanallar üzerinden gönderiyorlar. Eğer aynı kanal üzerinde çok fazla router varsa, bu durum sinyallerin karışmasına ve internetin, o kanalda bulunan tüm routerler için yavaşlamasına neden oluyor. Bu nedenle, kalabalık kanallardan router kullanımı gerçekleştirmemelisiniz. Ama nerden bileceksiniz ki, routeriniz kendi kanalını kendisi seçiyor… Bunu bilen bazı yazılımlar var. iPhone kullanıcıları bu yazılımları laptopları üzerinden kullanmalı. Ancak Android kullanıcısı iseniz Wi-Fi Analyzer yazılımından yardım alabilirsiniz. Kalabalık kanallardaki tüm routerlerin hızı yavaşlayacağı için bu durumu komşularınızla da konuşabilir, gerekirse onlara bu konuda yardım da edebilirsiniz.

■ Telefonun interneti çok yavaş diye servis sağlayıcınızı aradığınızda, size modeminizin yanında ayna, mikrodalga fırın… gibi şeylerin olup olmadığını sorarlar. Çünkü, sadece bunlar değil, kablosuz telefonlar, hatta kapı zilleri bile Wi-Fi’nizin kirlenmesine neden olabilir. Çünkü routeriniz genellikle 2.4 GHz hızında çalışır. Günümüz modemleri 5 GHz’a kadar da çıkabilmektedir. Eğer modern bir modeminiz varsa hızı 5 GHz olarak ayarlayabilirsiniz. Ama yoksa, modeminize yakın olan ve Wi-Fi kirliliğine neden olan ayna, mikrodalga fırın, kablosuz telefon, kablosuz kapı zili gibi araçların yerini değiştirin.

■ Telefonda internet nasıl hızlandırılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, kullandığınız Wi-Fi hakkında bilgi sahibi olmak. Bir Wi-Fi ağında video izleniyor, oyun oynanıyor, dosya indiriliyor, işletim sistemi güncellemesi yapılıyor… ise o Wi-Fi’den hız bekleyemezsiniz. Bu nedenle, telefonunuzun hangi Wi-Fi ağına bağlandığını bulun. Gerekiyorsa Wi-Fi önceliğinizi değiştirin. Aksi halde, telefonunuz kontrolünüz dışında, daha önceden kaydedilmiş bir ağa bağlanabilir ve bu ağ yavaş olduğu için de siz telefonun interneti çok yavaş şeklinde şikayetlerde bulunabilirsiniz.

■ Eğer herkese açık bir Wi-Fi ağına bağlanıyorsanız VPN kullanıyor olabilirsiniz. Bu sayede telefonunuz ya da bilgisayarınızdaki verileri şifreler ve insanların sizin verilerinizi görmesini engelleyebilirsiniz. Ama VPN kullanımı telefonun internetini de bilgisayarın internetini de yavaşlatabilir. İlk olarak VPN kapatıp, sorunun onunla alakalı olup olmadığından emin olun. Sonrasında eğer ondan kaynaklı olduğundan emin olursanız VPN değiştirebilirsiniz.

■ Peki ya Mobil Veri kullanıyorsanız, yine de telefonun internetini hızlandırmak için araştırma içerisine girdiyseniz ne yapmalısınız? Mobil ağ daha hızlı olmalı aslında, sonuçta kişisel değil mi? Tam olarak değil. Her ne kadar 4.5 G hzını da kullanıyor olsanız, baz istasyonuna ne kadar yakın olduğunuz, içerde ya da dışarda bulunduğunuz, ortamda bulunan insanların aynı anda internete bağlanmak istemesi… gibi nedenle telefonun interneti yavaşlayabilir. Bu gibi sorunlarla konserlerde, maçlarda çok sık karşılaşırsınız. Her ne kadar mobil ağ kişisel de olsa, herkes aynı baz istasyonuna bağlanmaya çalıştığı için bu sorun yaşanmaktadır.

■ Telefonun internetini hızlandırmak isterken telefonunuzun da yavaş olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Telefonunuz; girmeye çalıştığınız web sitesinin gereksinimlerini karşılayamıyor olabilir. Kullandığınız uygulamalar eski olup yanlış kodlanmış olabilir. Arka planda çalışan uygulamalar telefonunuzu kasıyor olabilir. Bu noktada tüm uygulamalarınızı güncelleyin. Kullanmadıklarınızı silin. Arka planda uygulama çalışmasını engelleyin; en azından kullanmadıklarınızı kapatın.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.