Elektronik Sigara Kullanımı Zararlı Mı?

Günümüzde, sigarayı bırakmak isteyen pek çok kişi soluğu elektronik sigara kullanımında alıyor. Ancak elektronik sigaranın da zararlı olduğu bilgisini elde ediyoruz. Bu bilgiyi, elektronik sigara kullanımını gerçekleştirenlere aktardığımızda ise kullandıkları cümle şu oluyor: “Ben kanser olmadan bırakırım” Böyle bir mantıksızlık kesinlikle yok. Kanserle sözleşmemiz de yok. Peki elektronik sigara kullanımı zararlı mı gerçekten? Eğer öyleyse bu zararlar nelerdir?

Elektronik Sigara Kullanımı Zararlı Mı?

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 10 yıl gibi bir süredir devam eden araştırmanın sonuçları yayınlandı. Yapılan araştırmada, 12 hafta boyunca, farelere, 10 yıllık elektronik sigara kullanımına eşdeğer maddeler verildi. Sonrasında bu fareler incelemeye alındı. Ve görüldü ki, akciğer, mesane ve kalplerinde DNA hasarı ortaya çıktığı sonucu ile karşılaşıldı. Yani, elektronik sigaranın, kanser ve kalp hastalıklarına neden olduğu bilgisi elde edildi. Elektronik sigara kullanımı ile alınan nikotinin, DNA onarımını engellediği ve akciğer proteinlerini kısıtladığı sonucuna ulaşıldı.

Ancak şu bilgiyi de vermeden geçmemeliyiz: Evet, elektronik sigara kullanımının zararları var. Ancak, öncesinde kullanılan ya da kullanılmaya devam edecek olan sigaranın zararları da tartışılmaz. Bu noktada şöyle bir bilgiden de söz etmeden geçmemeliyiz: Elektronik sigarayı kullananların vücut sıvılarında bulunan tütün nitrosaminleri, sigara kullananların vücut sıvılarında bulunan tütün nitrosaminlerinden %97 daha düşük. Yani, elektronik sigara, sigaraya göre %97 daha az zararlı diyebiliriz. Fakat, hiç bir şekilde sigara ya da elektronik sigara kullanmayan birinin vücudunda bulunan tütün nitrosaminleri belirtilen miktarların oldukça altında…

Bu sonuçlar, elektronik sigarayı masumlaştırmıyor. Sadece sigaranın yanında, elektronik sigaranın daha masum olduğunu bizlere düşündürüyor. Ancak, her ikisini de kullanmamak, sağlık açısından çok daha mantıklı. Başta da söylediğimiz gibi, ne kanserle; ne de kalp hastalıklarının ne zaman geleceği ile ilgili bir sözleşmeye sahip değiliz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.