Telefonum Yavaş Şarj Oluyor

Hepimiz akıllı telefonlarımızı ilk aldığımızda gerçekten çok akıllı ve çok hızlılar. Ancak bir zaman sonra, telefonum yavaş şarj oluyor şeklinde şikayetlerimiz başlıyor. Çünkü bataryalar zamanla eskiyor ve aslında sadece yavaş şarj olmuyor; hızlı da bitiyor. Çok ihtiyacınız olduğu bir anda telefonu şarja takıyorsunuz, aradan 10 dakika geçip baktığınızda, sadece %3’lük bir kısmının şarj olduğunu görünce sinir krizlerine giriyorsunuz. Haklısınız. Bu sadece sizin değil, pek çok kişinin başına geliyor. Telefonum yavaş şarj oluyor iPhone ya da telefonum yavaş şarj oluyor J5, GeneralMobile, Note 4… Telefonun markası ya da modeli önemli değil. Sorunun neden kaynaklandığını bulabilmeniz için sizlere alternatif nedenlerden söz edeceğiz.

Telefonum Yavaş Şarj Oluyor

■ Telefonum yavaş şarj oluyor dediğinizde ilk olarak şu sorunun yanıtını düşünün: Telefonunuzu bilgisayarınıza mı bağlayıp şarj ediyorsunuz? Eğer öyle ise yavaş şarj olmasının nedeni bu olabilir. Bu durum, bilgisayarınızın yaşına ve o anda kullanılan diğer portların çalışma durumuna göre, telefonunuzun şarj süresinin uzamasına neden olabilir. Kısacası telefonu bilgisayardan şarj etmek çok da mantıklı bir seçim değil. Hemen yönteminizi değiştirin.

■ Telefonum yavaş şarj oluyor iPhone de olsa, farklı bir telefon markası ya da modeli için de olsa, telefondan kaynaklanan bir şikayet olmayabilir. Kullanmakta olduğunuz USB kablosu ya da güç adaptörü bozulmuş ise telefonunuz yavaş şarj olabilir. Bu durum bazen kablonun bükülmesinden, bazen üzerine basılıyor olmasından; bazen de aynı kabloyu çok kişinin kullanmasından kaynaklanıyor olabilir. Sorunun nedeninin bu olup olmadığını anlamak için kablonuzu ve adaptörünüzü değiştirip yeniden deneyin.

■ Telefonum yavaş şarj oluyor GeneralMobile ya da diğer telefonlar için de söz konusu olan bir problem olarak karşımıza çıkabilir. Şarj giriş portundaki bir hasar ya da faaliyetin de bu duruma neden olabileceğini unutmayın. Elinize bir fener ya da büyüteç alın ve telefonunuzun şarj girişine dikkatlice bakın. Burası paslanmış ise bu sorunu çözmek sizi aşar ve servise gitmeniz gerekmektedir. Ancak içeriye toz ya da bir kumaş parçası kaçmış ise onu dikkatli bir şekilde, bir plastik kürdan ya da yumuşak uçlu fırça ile alarak sorunu çözebilirsiniz.

■ Arka planda çalışan uygulamalar da telefonun yavaş şarj olmasına neden olabilir. Hem Android hem de iOS’ta, arka planda çalışan uygulamaları gösteren programlar mevcut. Bunlardan birini kullanarak telefonunuzun pilini en çok bitiren uygulamayı bulup kapatın ya da kaldırın ve telefonunuzu yeniden şarj etmeyi deneyin. Eğer sürede bir kısalma söz konusu oluyorsa, kaldırdığınız uygulama muhtemelen zararlıdır. Ya telefona gelen şarjı kesiyor ya da geldiği gibi kendisi kullanıyordur.

■ Pilinizin eskimiş olması ihtimali de söz konusu. Eğer buraya kadar vermiş olduğumuz tüm önerileri denemiş olmanıza rağmen hala telefonum yavaş şarj oluyor diyorsanız, belki de piliniz eskimiştir. Telefonunuzu yetkili servise götürerek, pili nasıl değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Çünkü bazı telefonların pilleri değiştirilebilir değildir. Yetkili servisler bu noktada size yardımcı olacaktır.

■ Şarj sırasında telefonu kullanmaya devam ediyorsanız, hatayı telefonunuzda değil; kendinizde aramalısınız. Facebook gibi kullandığınız bazı uygulamalar zaten telefonun şarjını hızlı bir şekilde düşürüyor. Bu nedenle, telefon şarj olurken ondan uzak kalabilmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.