Kablosuz İnternet Nasıl Hızlandırılır?

İnterneti hepimiz büyük bir rahatlıkla kullanıyor. Çoğumuz bunu mobil internet kullanarak gerçekleştiriyor. Ancak pek çoğumuz da kablosuz internet kullanıyoruz. Kablosuz internet çok yavaşladı diyen kişi sayısı oldukça fazla. Hemen bunun için servis sağlayıcınızı arama gereği duyabilirsiniz. Onlar da size muhtemelen bir güncelleme gönderecek ve kısa süreliğine modeminizi kapatıp açmanızı isteyeceklerdir. Ama kablosuz internetin yavaşlamasının farklı nedenleri de olabilir. Hatayı önce kendimizde aramak aslında daha mantıklıdır. Peki kablosuz internet nasıl hızlandırılır? Sizlere bu sorunun uygulayabileceğiniz yanıtlarından söz edeceğiz.

Kablosuz İnternet Nasıl Hızlandırılır?

■ Kablosuz internet çok yavaşladı dediğiniz anda, aklınıza ilk olarak modeminiz gelmeli. Modemden kaynaklı kablosuz internet hızının düşmesinin farklı nedenleri vardır:
– Modeminizin yazılımı güncel olmayabilir
– Modeminizin ayarları olması gerektiği şekilde yapılmamış olabilir
– Modeminize sizin bilginiz dışında kişiler bağlanmış olabilir.
Özellikle son gerekçe sizin güvenliğinizi de önemli ölçüde riske atacaktır. Peki modemle ilgili neler yapabilir ve kablosuz internetinizi hızlandırabilirsiniz?

Modeminizin MTU ayarlarını çok düşük ya da yüksek yaptıysanız, bu sizin kablosuz internet hızınızı düşürecektir. Bu nedenle ayarlarınızı düzeltin. Nasıl ayar yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, modem ayarını fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Ya da servis sağlayıcınızı arayarak, birlikte, modeminize onların önermiş olduğu ayarları uygulayabilirsiniz. Bu noktada bazı servis sağlayıcıların müşteri hizmetleri departmanında çok sabırlı arkadaşların bulunduğunun özellikle altını çizmek gerekiyor. Gerekiyorsa uzun dakikalar, sizinle birlikte hatta bekleyerek, işlemleri nasıl yapmanız gerektiğini anlatıyorlar ki bu gerçekten tebrik edilmesi gereken bir durum.

Modem ayarlarınız üzerinde değişiklik yaparken, neyi nasılken ne hale getirdiğinizi not da almanızı öneriyoruz. Bu sayede, ileride karşılaşabileceğiniz sorunlarda, ayarlarınızı eski haline getirebilmeniz daha kolay olacaktır.

■ Kablosuz internet çok yavaşladı diyorsanız, modeminizin yerini de göz önünde bulundurmalısınız. Kablosuz internet erişimini size sağlayan modem, hız ve sinyal paraziti bakımından, çevresinde bulunduğu elektrikli alet ve eşyalardan etkilenebilir. Ayna modemin hızını düşürebilir. Mikrodalga da aynı şekilde… Bu nedenle modemin yerini değiştirerek sorunu çözebilirsiniz. Bir de, etrafınızda bulunan evlerin internete bağlandıkları modem var ki o da kablosuz internet hızı üzerinde etkilidir. Bunu nasıl çözebileceğinize bakarsak: Modeminizin kanal numarasını değiştirmeniz gerekmektedir. Böylece, sizinle aynı kanalda kablosuz internete bağlanan ve parazite neden olan modemlerden kendi modeminizi uzak tutmuş olursunuz.

■ Solucanlar ve kötü amaçlı zararlı yazılımlar da kablosuz internet hızınızı düşürebilir. Bunlar hepimizin anlayabileceği tabir ile virüslerdir. Bir bilgisayardan diğerine kolayca aktarılabilir, sonrasında da internet trafiğinde artışa neden olabilirler. Bu nedenle bilgisayar ve telefonlarınızda her zaman güncel ve mümkün olduğunca lisanslı bir anti-virüs yazılımı kullanmalısınız. Bu yazılım cihazlarınızı korumalı. Ama kablosuz internet çok yavaşladı dediğinizde de bu yazılımları kullanarak cihazlarınızı taramayı aklınıza getirmelisiniz. Bulduğunuz zararlı yazılımları tabi ki silmelisiniz.

■ Cihazlarınızda, arka planda çalışan uygulamalar, oyunlar, programlar ve güncellemeler de kablosuz internet hızının düşmesine neden olabilmektedir. İşletim sisteminiz arka planda, güncelleme dosyalarını indiriyor olabilir. Anti-virüs yazılımınız kendini sizden habersiz günceller. Oyunlar açık olmasalar dahi arka planda çalışmaları halinde internet bağlantısı sağlayabilirler… Bu nedenle, ister bilgisayar, ister telefon olsun, arka planda nelerin çalıştığından emin olun. Bazı şeyler sizin kontrolünüz dışında gelişebilir.

■ Son olarak, modeminiz ya da kablolarınızın arızalanmış olabilme ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu sorunu anlayabilmenin tek yolu, teker teker tüm ekipmanı değiştirmek ve kontrolünü sağlamaktır. Ama bunu yapmak, eğer elinizde yedek parçalarınız yoksa o kadar da kolay olmayabilir.

■ Tüm bunları denediyseniz ve hala kablosuz internet hızınızın çok yavaş olması durumu söz konusu ise servis sağlayıcınızı aramalı ve hattınızın kontrolünü istemelisiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.