Sony Xperia XZ2 Compact Özellikleri

Sizlere daha önce MWC 2018’de tanıtımı gerçekleştirilen Sony Xperia XZ2 özellikleri hakkında bilgilerden söz etmiştik. Aynı etkinlikte Sony Xperia XZ2 Compact’ın da tanıtımı gerçekleştirildi. Bu nedenle Sony Xperia XZ2 Compact özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız. Sony Xperia XZ2 Compact ne zaman çıkacak sorusunun yanıtı ile birlikte kısaca Sony Xperia XZ2 Compact incelemesini de yazımızın ilerleyen bölümlerinde gerçekleştirmeye çalışacağız.

Sony Xperia XZ2 Compact Özellikleri

168 gram ağırlığı, 12.1 milimetre inceliği bulunan Sony Xperia XZ2 Compact biraz kalın bir cihaz. IP65 ve IP68 sertifikalarına sahip. Bu, cihazın 1.5 metre suya ve toza yarım saat süresince dayanabildiğini gösteren bir bilgi. Önü cam olan Sony Xperia XZ2 Compact’ın arkası plastik, çerçevesi ise alüminyum.

Sony Xperia XZ2 Compact özellikleri arasında ekran detaylarına baktığımızda, 5 inç IPS LCD ekranda 18:9 ekran oranı, 1080 x 2160 piksel ekran çözünürlüğü ile karşılaşıyoruz. Ekranı biraz küçük olan bu cihazın compact olmasının bazı kişiler için avantaj; bazıları için ise dezavantaj olduğu yorumunu yapabiliriz. Söz konusu ekran, Gorilla Glass 5 teknolojisi ile korunuyor.

İçerisinde Android 8.0 işletim sistemi yüklü olarak gelecek olan Sony Xperia XZ2 Compact özellikleri arasında yer alan işlemci SnapDragon 845. Sekiz çekirdekten oluşan bu işlemcinin dört çekirdeği 2.7 GHz, diğer dört çekirdeği de 1.7 GHz hızında çalışıyor. Adreno 630 da grafik işlemci tarafını oluşturuyor. Sony Xperia XZ2 Compact incelemesi açısından baktığımızda, gelişmiş işlemcinin içerisinde yüklü olduğu bu cihaz ile hız problemi yaşamayacağınızı söyleyebiliriz.

Cihaz içerisinde dahili 64 GB depolama alanı bulunmakta olup, bu alan, çift SIM kartlı modellerde 400 GB daha, MicroSD kart kullanılarak arttırılabilecek. MicroSD kartın ikinci SIM kart yuvasına takılması söz konusu. RAM ise 4 GB.

19 MegaPiksel kamerası bulunan cihazın bu dahili kamera için belirlenen diyafram açıklığı f/2.0. 25 mm lens ile gelen bu kamera Cayro EIS, tahmini faz algılama ve lazer otofokus ile LED flaş destekli. Bu kamera ile 1080piksel çözünürlüğünde iki farklı kalite ve 2160 piksel çözünürlük ile toplam üç farklı modda video kaydı gerçekleştirilebiliyor. Ön kameranın diyafram açıklığı ise f/2.2. 23 mm lens ve Cayro EIS desteğine sahip bu kamera 5 MegaPiksel. Full HD video kaydı ve görüntülü konuşma gerçekleştirebiliyor. Yani Sony Xperia XZ2 Compact incelemesine göre kameranın gelişmiş olduğunu da belirtebiliriz.

2.870 mAh pil ile gelecek olan Sony Xperia XZ2 Compact’ın kalın olduğundan bahsetmiştik. Bu pil bizi biraz şaşırtmadı dersek yalan söylemiş oluruz. Cihaz içerisinde daha büyük bir pil kullanılabilirdi. Mercan pembe, yosun yeşili, beyaz gümüş ve siyah cihaz için belirlenen renk alternatifleri. Bu renklerden bir kaçını tercih ettiğinizde zaten farklı bir telefon kullanıyor olduğunuz ilk bakışta anlaşılacak.

Sony Xperia XZ2 Compact Ne Zaman Çıkacak?

MWC 2018’de tanıtımı gerçekleştirilen cihazın iki ay sonra; yani Nisan 2018’de satışa çıkması planlanıyor. Sony Xperia XZ2 Compact fiyatının ise 600€ civarında olması bekleniyor. Bu rakam vergiler de eklenip ülkemize gelinceye kadar 3.000 TL’yi bulacaktır.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.