Uçak Modu Ne İşe Yarıyor?

Hepimizin telefonunda, Ayarlar menüsünde Uçak modu bulunuyor. Ayarları itibari ile telefonun başta mobil bağlantısı olmak üzere, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarını kesmesinden dolayı bu ayara genel olarak Uçak Modu adı veriliyor. Çünkü pek çok hava yolu şirketi, uçaklarda bu ayarların kapalı olması gerektiği uyarısında bulunuyor. Ancak bağlantıların uçakları etkileyip etkilemeyeceğine dair net bir bilgiye de ulaşılmış değil. Peki uçak modu ne işe yarıyor? Uçak modu şarj üzerinde etkili mi? Bu soruların çok daha fazlasının yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Uçak Modu Ne İşe Yarıyor?

■ Uçak modu şarj ömrünü uzatır. Çünkü telefonun tüm bağlantılarını kesmektedir. Her şeyin öncesinde, telefonunuz baz istasyonu ile bağlantı kurmaya çalışmaz. Sizin için konum araması yapmaz. Uygulamaların bildirimlerini almaz… Bu ve daha farklı nedenler dolayısı ile uçak modu şarj ömrünü uzatacağı gibi, daha hızlı şarj olanağını da cihazlar için sunmaktadır.

■ Uçak modu genellikle Wi-Fi bağlantısını keser. Ancak, uçak modunun aktif olduğu süreçte, telefonunuz izin verirse siz el yardımı ile Wi-Fi bağlantısını açabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, iki parmağınızı ekran üzerinde yukarıdan aşağıya kaydırmaktır. Sonrasında hızlı ayar menüsünden Wi-Fi’ye dokunun. Eğer telefonunuz buna izin veriyorsa, kısa süre içerisinde bulunduğunuz ortamdaki ağları görürsünüz. Uçak modunda iken telefonunuzda Wi-Fi’nin aktif olması normaldir, çünkü zaten havayolları da yolcularına Wi-Fi bağlantısı sunmaktadır. Ancak bunun için yüksekliğinizin 3.000 metre olması gerektiğini unutmayın. Yani iniş ve kalkış sırasında Wi-Fi bağlantısını kesmelisiniz.

■ Uçak modu Bluetoooth’u kapatır. Ancak bu, sizin onu, tıpkı Wi-Fi’yi olduğu gibi, açmayacağınız anlamına gelmez. Uçak modunu aktif ettikten sonra Bluetooth aktifleştirerek, kablosuz kulaklık ve klavyelernizi akıllı telefonlarınıza bağlayabilirsiniz.

■ Uçak modu mobil veri kullanımı gerçekleştirmez. Bunun için herhangi bir alternatifinizin bulunmadığını da belirtelim, çünkü uçak modu ne işe yarıyor sorusunun temel yanıtı zaten mobil veriyi kapatmaktır. Siz telefonunuzun mobil veri’sini kapatarak da, çağrılarınızı almaya ve mesajlarınızı almaya devam edebilirsiniz. Yani sadece mobil veriyi kapatmak için uçak modunu kullanmanıza gerek yok.

■ Uçak modu, oyunlarda reklam çıkmasını engelleyebilir. İnternet bağlantısı kesildiği için, tam oyunun en keyifli yerinde reklam görme ızdırabından kurtulabilirsiniz. Ancak şunu da belirtmeden geçemeyiz: oynadığınız oyunun internet bağlantısına sürekli olarak ihtiyacı varsa, uçak modunda o oyunu oynayamazsınız. Bu nedenle kararınızı dikkatli vermelisiniz.

■ Uçak modunda alarmlar çalışır. Çünkü alarmların internet bağlantısı ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Google Asistan ile dahi alarm kurabilir ve uçak modunda çalışmasını sağlayabilirsiniz.

■ Uçak modunda SnalChat, Twitter, Facebook gibi uygulamalar çalışmaz. Çünkü bu uygulamaların internet bağlantısına ihtiyacı vardır.

■ Uçak modunda SMS alamazsınız. Çünkü telefonunuzun mobil bağlantısı kesilmektedir. Sizi arayanlar telefonunuz kapalıyken olduğu gibi sesli mesaja yönlendirilir. Size mesaj atanların mesajlarını da telefonu açtığınızda alırsınız.

■ Uçak modunda müzik dinleyebilirsiniz. Ancak bunu, telefonunuza yüklemş olduğunuz müzikler dahilinde yapabilirsiniz. İnternet bağlantısı olmadığı için Spotify gibi uygulamalar uçak modunda çalışmazlar.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.