Sabit Diskte Nasıl Yer Açılır?

Günümüzde pek çok kişi taşınırlığının kolay olması dolayısı ile akıllı telefon ya da tablet kullanımı gerçekleştiriyor ama ikisi de bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayarın yerini, kullanım anlamında tutmuyor. Windows işletim sistemi ve klavye gibi donanımlar ayrıcalık niteliğinde. Bununla birlikte, yüksek performansı dolayısı ile gerek masaüstü bilgisayarlarda gerekse de dizüstünde SSD diskler sabit disk olarak kullanılıyor ve alan olarak harddisklerden daha küçükler. Bu noktada çabuk dolmaları durumu söz konusu. Peki sabit diskte nasıl yer açılır? Sizlere ilerleyen bölümlerde, sabit diskte yer açma ve sabit diskte yer boşaltma ile ilgili bilgilerden söz etmeye çalışacağız.

Sabit Diskte Nasıl Yer Açılır?

■ Sabit diskte yer açma önemlidir; Windows’un sabit diske daha çabuk ulaşması mümkün olacağından dolayı bilgisayarınızın performansında da artış bu sayede sağlanabilecektir. Bu noktada işe ilk olarak geçici dosya ve dizinleri silerek başlayabilirsiniz. Sabit diskinizde geçici dosyalar TEMP klasörü içerisinde toplanır ve bir müddet sonra da TEMP klasörü kabarmaya, sabit diskinizde geniş alanlar kaplamaya başlar. Bu bilgi size, TEMP klasörünü komple boşaltabileceğiniz düşüncesini yansıtır; ancak işlem sonrasında bir sıkıntı ile karşılaşmamak için, hangi dosyaların silinmesi gerektiğini bilmeniz gerekir.

Masaüstünde, Windows ve R tuşlarına birlikte basın. Karşınıza Çalıştır ekranı geldiğinde de buraya Cleanmgr yazın. yazın. Karşınıza Disk Temizleme Aracı çıkacak. Sabit disk yer boşaltmaya yönelik kullanılacağı için, gelecek ekranda Tamam diyebilirsiniz. Gelecek yeni ekranda göreceğiniz şey, geçici dosya ve dizinlerin sabit diskte ne kadar yer kapladığı ve onları silerseniz ne kadar alan kazanacağınızı görebileceksiniz. Sistem Dosyalarını Temizle butonuna tıklamanız halinde, Disk temizleme Aracı yeniden başlatılacaktır. Ancak bu sefer, biraz önce aldığınızdan daha fazla bilgi alacaksınız.

Bu noktada, bilgisayarınızda daha önce kullanılıp, sonra da silinmemiş olan geçici dosyaları, programları silebilirsiniz. Ancak daha önce kullanılmış olan, ama hala kullanılmaya devam eden dosyaları silmeniz sizin için riskli bir durum olacaktır. Bu nedenle bilgileri iyice gözden geçirmeye dikkat edin ve gerçekten de artık kullanılmayanları silin.

■ Sabit diskte yer açma adına bir de sistem geri yükleme ayarlarını kontrol etmelisiniz. Sistem geri yükleme pek çok noktada sizi sorunlardan, karşılaştığınız hatalardan kurtarır, ama sabit diskte de ciddi anlamda yer kaplar. Bu nedenle, yine masaüstünde Windows ve R tuşlarına aynı anda basarak Çalıştır penceresini açın ve sonrasında syydm.cpl yazın. Bu noktada Sistem Özellikleri penceresi ile karşılaşacaksınız. Üst tarafta yer alan Sistem Koruması’na ulaşın. Sonrasında da Yapılandır’ı seçin. Burada, sistem geri yükleme ayarlarının yapılıp yapılmadığını ve bu iş için sabit diskinizde ne kadar alan kullanılması gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

■ Eğer Windows 10 kullanıyorsanız, sol tarafta yer alan Windows’u Ara kısmına Depolama yazın. Burada, bilgisayarınızdaki sabit disk listesini görürsünüz. Hangi sabit diskte nasıl yer açılır sorusunun yanıtını arıyorsanız, o sabit diski seçmelisiniz. Burada, hangi uygulamanın ne kadar alan kullanarak sabit diskinizde yer kapladığını görürsünüz. Burada size, artık kullanmadığınız uygulamaların bilgisi de verilir. Siz onları kaldırarak sabit diskte yer açma işlemini devam ettirmiş olursunuz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.