Windows 10 Kurulumundan Sonra Yapılması Gerekenler

Windows’un en güncel işletim sistemi Windows 10. Artık yeni olarak satın aldığımız tüm bilgisayarların içerisinde Windows 10 yüklü olarak elimize ulaşıyor. Bununla birlikte, bazılarımız Windows 7’ye alışkın; bazılarımız ise Windows 10’dan almış olduğu hatalardan şikayetçi. Bu nedenle Windows 10 yüklemesi ve Windows 10 kurulumu yapmak istemeyenlerin sayısı da oldukça fazla. Ancak şartlar sizi zorlar ve Windows 10 kurulumu yapmak durumunda kalırsanız, Windows 10 kurulumundan sonra yapılması gerekenleri sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

Windows 10 Kurulumundan Sonra Yapılması Gerekenler

■ Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, pek çok kişi Windows 10 güncellemesinin sonrasında aldığı hatalardan şikayetçi. Ancak güncel bir işletim sistemi kullanmamak demek, sizi güvenlik açıklarına karşı savunmasız bırakmak demek anlamını taşımaktadır. Bu nedenle, Başlat menüsünü açın ve Güncelleştir’i aratarak, Windows Update’ye ulaşın. Cihazınızı güncelleyin. Hem böylece, en olmadık zamanlarda gelen güncellemelerle de karşılaşmamış olursunuz.

■ Windows 10 yüklemesinin sonrasında, bütün sürücülerinizi güncellemeyi de unutmayın. Bu sayede, hem cihazınızın tüm donanım özelliklerine ulaşmış olursunuz; hem de sürücülerinizden elde edebileceğiniz en iyi performansı elde edersiniz ki sadece bu dahi sürücülerinizi güncel tutmanız için yeterli bir gerekçedir.

■ Windows 10 kurulumundan sonra yüklenmesi gereken programlar da bulunmaktadır. Bu noktada ilk olarak antivirüs yazılımınızı yükleyin. Windows Defender, hiç bir antivirüs yazılımının olmadığı durumlarda iyi olabilir; ancak ücretli bir antivirüs kullanımı gerçekleştirirseniz cihazınızın daha güvenli olacağını da unutmamalısınız. MalwareBytes’in ücretsiz sürümünü de ek olarak kullanmak, cihazınızın güvenlik sorunlarını büyük ölçüde çözecektir.

■ Windows 10 kurulumundan sonra yapılması gerekenlerden bir diğeri de web tarayıcılarını yüklemektir. Bu noktada ilk tercihiniz Firefox Quantum olmalı. Ancak eğer Firefox kullanmayı sevmiyorsanız Opera’yı deneyebilirsiniz. Sonraki alternatifiniz de Chrome olabilir. Ancak bu noktada şunu belirtmeliyiz ki, Chrome’nin kendi içinde bazı sorunları bulunuyor. Bu nedenle son tercihiniz olmalı. Microsoft Edge Windows 10 ile gelmesine karşın, günlük kullanım için sorunlu olacağını da belirtmeliyiz.

■ Netflix ya da Spotify gibi bir medya uygulaması kullanıyorsanız, Windows 10 yüklemesinden sonra herhangi bir medya yazılımı yüklemenize gerek yok. Ama eğer izlediğiniz videoları ve dinlediğiniz müzikleri indirmek isteyeceğiniz bir medya uygulamasına ihtiyacınız varsa VLCPlayer’i seçebilirsiniz. Foobar2000 ise müzikçalar olarak oldukça işinize yarayacaktır.

■ Bunun haricinde, bilgisayarınızda kullanmanızın gerekli olduğu diğer programları da cihazınıza yükleyebilirsiniz ki program seçimleri tamamen size aittir. Örneğin Not Defteri de sizin için yeterli olabilir, WordPad de, Word de… Bu nedenle diğer gerekli yazılımların tercihi tamamen size kalmış durumda.

■ Windows 10 kurulumundan sonra yapılması gerekenlerden bir diğeri de Varsayılan Ayarları’nı değiştirmektir. Bunun için Başlat menüsünde Varsayılan yazın ve karşınıza çıkan programların ayarlarını kendinize göre değiştirerek varsayılan haline getirin. Daha sonra Görev Yöneticisi’ne gidin ve Başlangıç sekmesine tıklayın. Buradan gereksiz başlangıç ögelerini kaldırın. Gizlilik ayarları, güç ayarları ve yedekleme ayarlarına da bakmanızın sonrasında, Windows 10 yüklemesini başarılı olarak tamamlamış olacaksınız.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.