Android Go Nedir?

Geçtiğimiz günlerde sizlere, hangi işletim sistemi daha çok kullanılıyor sorusunun yanıtının Android olduğundan söz etmiştik. Bununla birlikte bir de Android sürümleri hakkında bilgi vermiş ve Android sürümlerinin en fazla kullanılanının 7.0 olduğundan da bahsetmiştik. Şimdi bir de Android Go’dan söz edeceğiz. Android sürümlerine ek olarak bir de Android çeşitleri ortaya çıktı çünkü. Android Go nedir, Android Go özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Android Go Nedir?

Android Go daha çok, gelişmekte olan pazarlar için ortaya çıkartılmış olan, var olan Android’in üzerine eklenen, giriş seviyesi akıllı telefonlarda, özellikleri çok gelişmemiş cihazlarda kullanılacak olan Android çeşitlerinden bir tanesi. Android’in çok ciddi bir optimizasyondan geçirilmiş hali. Daha önce hiç akıllı telefon kullanmamış kişiler için Android Go’nun biçilmiş kaftan niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz.

Android Go özelliklerinden söz ederken, Android’in bu çeşidinin de sürümlere ayrılacağını ve ilk sürümün adının da Android Go Edition olduğunu ve Android 8.1’i hedef aldığını belirtmemiz gerekiyor. Görünüm itibari ile Android 8.1’e benzeyecek olsa da, donanımın ve bağlantının yavaş olduğu durumlarda, Android Go Edition daha çok bu sorunları çözmeye odaklı çalışacak.

İçerisinde 8 GB dahili depolama alanı bulunan, 512 – 1024 MB RAM’e sahip akıllı telefonlarda Android Go Edition rahatlıkla çalışabiliyor. Android 8.1’in yarısı kadar bir alanı cihaz içerisinde kaplayan Android Go Edition’un yüklü olduğu akıllı telefonların, 100+; hatta 50+ fiyat etiketi ile satışa sunulmasının da Google’nin beklentisi olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Google, Android Go için, Gmail, Google Asistant, Maps, YouTube gibi uygulamaların sürümlerini de geliştirmiş olup bu sürümleri kullandığımız Android sürümlerine de dağıtacak ve istersek, cihazlarımızda daha hızlı çalışan bu uygulamaları bizler de kullanabileceğiz; ancak daha az işlevli olarak

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.