En Çok Kullanılan Sosyal Ağ Hangisidir?

Günümüzde genç, yaşlı; hatta çocuk, herkesin elinde bir telefon var. Neden biliyor musunuz? Çünkü sosyalleşiyoruz… Ama sanal ortamda sosyalleşiyor; gerçek yaşamda ise asosyal insanlar oluyoruz. Bankada, hastanede, hatta bir konsere gittiğinizde, herkesin elinde telefon, bir şeylere bakıyor; ya da resim video kaydediyorlar. Neden mi? Yanıtı basit: Sosyal medyada paylaşmak için elbette. Peki acaba en çok kullanılan sosyal ağ hangisidir? Sizlere ilerleyen bölümlerde, en çok kullanılan sosyal medya 2018 bilgilerini aktaracağız. Bakalım YouTube mi, Facebook mu, İnstagram mı, Twitter mi…? Hangisi daha çok tercih ediliyor…

En Çok Kullanılan Sosyal Ağ Hangisidir?

Sizlere aktaracağımız en çok kullanılan sosyal medya 2018 listesinin verilerini 2018 Şubat ayı istatistiklerine dayanarak sizlerle paylaşacağız. Ancak, hem Türkiye; hem de dünya genelikde, sosyal medya deyince herkesin aklına gelen ilk ismin Facebook olduğunu belirtelim. Bunun en açık göstergesi, Facebook kullanım oranının %75.49 gibi çok ciddi ve dikkat çekici bir rakam olması. Daha açık bir ifade ile, her dört kişiden üçü Facebook kullanıyor dünya genelinde.

Pinterest, en çok kullanılan sosyal ağ hangisidir sorusunun yanıtları arasında, dünya genelinde Facebook’un sonrasında geliyor ve kullanım oranı %10.04. Bizlerin belki Türkiye olarak bir Pinterest hesabı bile yok, ama dünya geneli için aynı durum söz konusu değil.

Twitter Pinterest’i %5.47’lik bir oran ile takip ediyor. YouTube’nin kullanım oranları %5.08. İnstagram’ın dünya genelindeki kullanım oranı ise %1.84 kadar düşük. Ancak ülkemizde İnstagram kullanımı oldukça yaygın. Bunda televizyonların ve ünlülerin de etkisi çok büyük. Bir haber programcısının dahi, Facebook hesabım yok, Twitter ve İnstagram’dan bana ulaşabilirsiniz dediği bir ortamda, İnstagram’ın popüler olması şaşırtıcı değil.

Peki dünya genelini bir yana bırakır ve yorumunu da yapmış olduğumuz üzere, Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya 2018 listesine bakarsak karşımıza hangi sosyal medya isimleri çıkar?

Facebook yine ilk sırada; ama kullanım oranı %37.07. İnstagram Facebook’u %33.59’luk bir oran ile takip ediyor. YouTube’nin kullanım oranı ise %12.29. Son sırada ise Twitter yer alıyor ve kullanım oranı %8.54.

Mobilde ise en çok kullanılan sosyal medya 2018 listesi Türkiye için değişiklik gösteriyor. İnstagram %40.37’lik bir oranla ilk sırada yer alıyor. Bunun sebebi, resimlerin ya da canlı yayınların İnstagram üzerinde ancak mobil platformdan yayınlanması. Zorunluluk ve dayatmalar bizleri bu sıralamaya mecbur bırakıyor.

Sosyal medya’da dünya birincisi Facebook, Türkiye mobil platformunda İnstagram’ın hemen gerisinde yer alıyor ve kullanım oranı %35.84. YouTube %8.54’lük kullanım oranı ile üçüncü sırada yer alırken, onu %7.5 ile Twitter takip ediyor.

Sosyal medya kullanım oranlarına baktığımızda YouTube rakamları ise bizi oldukça şaşırtıyor. YouTuber’lik bu kadar gündemde iken ve insanlar bu denli fazla video izler – paylaşırken… Ancak istatistikler de yalan söylemiyor.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.