Android One Nedir?

Hangi işletim sistemi daha çok kullanılıyor sorusunun yanıtının Android olduğunu ve bu istatistiğin dünya geneli için geçerli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. En güncel Android sürümü ise Android 8… Ancak Android kendisini farklı Android çeşitlerine de bölmeyi mantıklı bulmuş olmalı. Bu noktada sizlere Android One’den söz edeceğiz. Android One nedir, Android One özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Android One Nedir?

Android One aslında bir program. Bu programın işleyişi ise şu şekilde: Google liderliğinde, üreticilere, stok Android’li telefon üretme izni veriliyor. İçerisinde Android One yüklü bir telefonun arayüzünü kişiselleştirmeniz mümkün olmayacağı gibi, telefonun içerisinde çok sayıda uygulama da ön yüklü olarak gelmiyor. Bununla birlikte, bir Android One telefonun işletim sistemi güncellemesi alacağı ve bunun iki yıl geçerli olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Stok Android’li telefon üretimi gerçekleştiren üreticiler ile Google ortaklığından doğan Android One’yi, her stok Android’li telefon kullanamıyor. Bir telefonun içerisinde Android One’nin yüklü olması için, cihazın şu şartlara bağlı kalması gerekiyor:

– Cihazın arka yüzünde Android One logosunun bulunması gerekiyor.
– Üreticinin, işletim sistemi ve güvenlik güncellemelerini düzenli olarak sunması gerekiyor.
– Ön yüklü olarak gelen uygulamaların türünün ve sayısının ciddi bir denetimden geçirilmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Nokia, tüm telefonlarını Android One’ye geçireceğinden söz etmişti. Bununla birlikte bazı üreticiler de kullanıcılarına hem Android One; hem de Android’li akıllı telefon sunmaya devam edecek. Ancak Android One özelliklerinin en çok dikkat çekeninin, cihazın sık güncelleme alacak olması ve sade olması olduğunu belirtebiliriz.

Android One özellikleri arasında yer alan kamera uygulamasının özellikleri, cihazın donanım özelliklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bununla birlikte, Google Android’in tüm uygulamalarını Android One’ye de veriyor. Android One bulunan bir cihaz içerisinde ikinci bir Kişiler ya da Takvim uygulamasına rastlayabilmeniz söz konusu değil.

Android One iki yıl işletim sistemi güncellemesi yapmakla birlikte, üç yıl da güvenlik güncellemesi alıyor.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.