Bilgi Teknolojileri Nedir?

Günümüzde hemen hemen her alanda kullandığımız bilgi teknolojileri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değiliz. Bilgi teknolojileri nedir, bilgi teknolojilerinin faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını çoğumuz ya bilmiyoruz; ya da sıradan bir şekilde anlatabiliriz. Ancak bilgi teknolojilerinin tanımını bilmek, genel olarak zaman zaman işimize yarayabilir. Bu nedenle bilgilerin aktarımını sizler için gerçekleştirmek istedik…

Bilgi Teknolojileri Nedir?

Bilgilerin üretimi, toplanması, üretilip toplanan bilgilerin biriktirilmesi, biriktirilen bilginin işlenip yayılması ve sonrasında da korunmasına katkısı olan araçlara genel olarak bilgi teknolojileri adı verilmektedir. Bilgi teknolojilerini genellemesini yapmak istediğimizde: ağlar, donanım, yazılım, veri, ses iletişimi… şeklinde anlatabiliriz. Bilgi işlemin tüm görevlerini üstlenen bilgi teknolojileri, bilgisayarın bir alt alanı olarak değerlendirilir.

Günümüzde iş yaşamının, her zamankinden farklı bir hal alıp, dünyanın da küreselleşmesinin nedeni, internetin hepimizin hayatına iyice yerleşmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Neredeyse herkesin evinde ve her iş yerinde artık internet kullanılmaktadır. Bilgisayarların sorunları, bilgi teknolojileri sayesinde hemen çözümlenebilmektedir.

Bilgisayarın temel görevine baktığımız zaman: bilgilerin işlenmesi, verilerin saklanması, ağlar arasında iletişim kurmasıdır. Zaman zaman bilgi teknolojileri ile iletişim teknolojileri birlikte çalışır. Genel olarak iletişim teknolojilerinin, bilgi teknolojilerinin alt alanı olduğunu söylersek zaten yanlış bilgi vermemiş oluruz. Her iki alanın birlikte çalıştığı uygulamalara örnek olarak mesajlaşmayı, E-postayı verebiliriz.

Bilgi teknolojilerinin yaygınlaşmasının öncesinde, bilgilerin ne şekilde saklandığını düşünün. Ne çok ansiklopedi, dosya, kitap… hepimizin evinde bulunmakta idi. Ancak sonrasında verilerin bilgisayar üzerinde saklanması söz konusu oldu. Bu hem daha kolay; hem de güvenilir bir yöntemdi.

İşlemlerin yapılması ve kontrolü de bilgisayar ile daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Artık bilgisayar ile iş yerlerinde, elde yapılması çok uzun süren işlemler, kısa zaman içerisinde yapılabilmektedir.Kısacası, bilgi teknolojileri kullanılarak daha verimli ve etkili çalışmalar söz konusu olabilmektedir. Düzenli olarak yapılan işlemler bilgisayar üzerinde, hiç bir çaba sarf etmeden, otomatik olarak gerçekleştirilebilir.

Bilgi teknolojilerinin faydalarından bir diğeri de, bilgiye erişmenin kolaylığıdır. Aynı zamanda kolay yönetilen bilgi, kolay bir şekilde de değerlendirilebilmektedir. İletişimin daha güçlü olduğunu da belirtmeyi unutmamak gerekir.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.