Bilgisayarı Yeniden Başlatmak Ne İşe Yarar?

Bilgisayarı yeniden başlatmak ne işe yarar? Windows’un Başlat menüsü altında yer alan bilgisayarı yeniden başlatma, aslında telefonlarda da yer alır ve pek çok sorunu çözer. Hatta zaman zaman televizyonumuzda dahi bir problem olduğunda, fişi çekip takarak yeniden başlatmak işe yaramaktadır. Peki bilgisayarı yeniden başlatmak sureti ile hangi sorunlarımızı çözebiliriz? Kuşkusuz ki bilgisayarlar da, programlar da, hatta tüm elektronik cihazlar da insan eli ile geliştirilmektedir ve geliştiriciler her zaman, her sorunu kestiremeyebilir ve önceden çözümünü bulamayabilirler. İşte bu gibi durumlarda bilgisayarı yeniden başlatma işlemi sorunlarınızın çözümü olabilir.

Bilgisayarı Yeniden Başlatmak Ne İşe Yarar?

■ Bellek sızıntıları dolayısı ile ortaya çıkan yavaşlamalar ve donma problemlerini giderme
■ Sürücü ya da donanım hatası dolayısı ile ortaya çıkan mavi ekran sorununu giderme
■ Sürücünün kilitlenmesi ya da router yazılımındaki hata dolayısı ile WiFi’nin çalışmaması sorununu giderme

Bilgisayarı yeniden başlatmak aslında size çok basit bir çözüm yöntemi gibi görünebilir ve işe yaramayacağını düşünebilirsiniz. Ancak bu yöntem pek çok bilgisayarcı tarafından da basit arızalarınızı kendi kendinize giderebilmeniz için size ilk önerilen, sihirli bir yöntemdir. Bilgisayarı yeniden başlatma yöntemi ile ağ, performans, program ve grafik hatalarını büyük ölçüde giderebilirsiniz.

Peki bilgisayarı başlatmak, sorunları nasıl giderir? Bu noktada size ilk olarak şu noktadan söz edelim: Bilgisayarı başlattığınızda, onun kaynaklarını, içerisinde bulunan yazılımlar ve programlar paylaşırlar. Siz bilgisayarı kapattığınızda ise söz konusu paylaşılan kaynaklar bilgisayarınıza geri döner. Ancak her ne kadar sihirli bir yöntem gibi olsa da, örneğin hatalı bir programdan kaynaklı sorunlar bilgisayarı yeniden başlatma ile çözülemeyebilir. Hatalı programlar, bilgisayar her ne kadar kapatılmış da olsa, kaynakları bilgisayara geri bırakmayabilirler.

Aslında yeniden başlatmak, sadece bilgisayardaki sorunları gidermekle kalmaz. Başta da belirtmiş olduğumuz gibi, telefonu, hatta televizyonu yeniden başlatarak pek çok sorunu çözebiliriz. Firefox saatlerce açık kalırsa, açık olan web siteler, eklentiler ya da tarayıcı hataları dolayısı ile yavaşlayabilir. Ancak onu kapatıp yeniden başlatırsanız, ilk baştaki tarayıcı hızına yeniden kavuştuğuna şahit olabilirsiniz.

Bilgisayarı yeniden başlatmak ne işe yarar sorusunun yanıtı olarak belirtmiş olduğumuz maddeler, genellikle işe yarar. Bu nedenle, formattan, donanım arızalarından, ya da en basiti, bilgisayarcıya gitmeyi düşünmeden önce, bilgisayarı yeniden başlatmakta yarar olduğunu unutmamalısınız.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.