Ekran Çözünürlüğü Ayarları

Ekran çözünürlüğü, her birimizin, sadece monitör değil, telefon, laptop, hatta televizyonunda kullandığı önemli ayarlar arasında yer almakta. Sizlere ilerleyen bölümlerde ekran çözünürlüğü ayarları ile ilgili bilgilerden söz edeceğiz. Ekran çözünürlüğü ayarlamanın detaylarını aktaracağız. Peki ekran çözünürlüğü ayarlamaya neden gerek duyuyoruz? Çünkü bilgisayarımızdan, telefon ya da televizyonumuzdan en iyi görüntüyü elde edebilmek için ekran çözünürlüğü ayarlarını tam olarak yapmamız gerekiyor. Microsoft’un bu noktada önermiş olduğu bilgileri sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız.

Ekran çözünürlüğü, bilgisayarınızın ekranına gelen metin ve resimlerin netliği anlamına gelmektedir. Ekran çözünürlüğü ayarları ne kadar yüksek ise ekrana o kadar daha çok görüntü sığmakta ve görüntüler daha keskin, daha net olmaktadır. Ekran çözünürlüğü ayarları düştükçe ekrandaki görüntüler büyür; böylece daha az görüntünün ekran içerisine sığması durumu söz konusudur. 1600 x 1200 piksel ekran çözünürlüğü büyük, 800 x 600 piksel ekran çözünürlüğü ise küçüktür. Zaman geçip teknoloji geliştikçe ekran çözünürlüğü ayarlamaya yönelik daha çok seçenek karşımıza çıkmaktadır. 1090 piksel ekran çözünürlüğü ile elde edilen Full HD görüntüler kısa zaman öncesine kadar çok gündemde idi ve iyi olarak değerlendiriliyordu. Ancak günümüzde 4K ekran çözünürlüğü daha fazla tercih ediliyor; çünkü teknolojinin son ürünleri arasında 4K ekran çözünürlüğü ayarları yer alıyor.

LCD monitörler ve laptoplar genellikle yüksek ekran çözünürlüğü ayarlamaya müsait cihazlardır. Bununla birlikte CRT monitörler, günümüzde yaygın olarak kullanılmıyor olsalar da daha düşük ekran çözünürlüğü ayarlamaya müsait cihazlardır. 800 x 600 piksel; ya da 1024 x 768 piksel gibi değerler tüplü monitörlerde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Kısaca şunu söyleyebiliriz: monitörünüzün boyutu ne kadar geniş ise ekran kartınızın ve monitörünüzün işlevi ne kadar fazla ise ekran çözünürlüğü ayarlamasında o kadar bol alternatifiniz bulunmaktadır. Şimdi sizlere, Microsoft tarafından genel olarak önerilen, ekran boyutuna göre ekran çözünürlüğü ayarlarını aktaracağız.

■ 19 inç monitör: 1280 x 1024 piksel
■ 20 inç monitör: 1600 x 1200 piksel
■ 22 inç monitör: 1680 x 1050 piksel
■ 24 inç monitör: 1900 x 1200 piksel

Peki ekran çözünürlüğü ayarları nasıl yapılır? Ekran çözünürlüğü ayarlamaya yönelik izlemeniz gereken adımlar sırası ile şu şekildedir:

■ Bilgisayarınızın masaüstünde boş bir yere sağ tıklayın.
■ Ekran Çözünürlüğü ayarlarına buradan kolayca ulaşabilirsiniz.

Ya da

■ Başlat’a tıklayın
■ Denetim Masası’na gelin.
■ Görünüm Ve Kişiselleştirme’ye ulaşın.
■ Ekran Çözünürlüğü ayarlama için buradan da faydalanabilirsiniz.
■ Tamam’a tıklayıp, sonrasında Değişiklikleri Koru demeniz yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.