YouTube Nasıl Hızlandırılır?

YouTube nasıl hızlandırılır ya da YouTube nasıl hızlı çalışır sorusunun yanıtlarını sadece Chrome harici tarayıcı kullananlar soruyor. Çünkü, yaklaşık bir sene önce tasarımı Google tarafından yenilenen YouTube, Chrome ile diğer tarayıcılara göre ortalama beş kat daha hızlı çalışıyor. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, Safari, Firefox gibi tarayıcılar için YouTube hızlandırmanın detaylarından söz edeceğiz. Artık videolarınızı YouTube üzerinden daha hızlı izleyebileceksiniz.

YouTube Nasıl Hızlandırılır?

Aslında YouTube hızlandırmaya yönelik bilgileri vermeden önce, diğer tarayıcılarda yavaş olan YouTube’un neden Chrome ile hızlı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Chrome içerisinde Shadow API yer alıyor. Ve geçmişte her ne kadar yaygın olarak kullanılıyor olsa da Shadow API günümüzde eskisi kadar sık kullanılmıyor. Chrome tarafından kullanılmasının sebebi ise muhtemelen, Google’nin kendi servislerinin, kendi tarayıcısında daha hızlı çalışmasını istemesinden kaynaklanıyor. Bildiğimiz gibi YouTube Google’nin; Chrome de öyle. Bu nedenle YouTube hızlandırmaya Chrome için gerek duyulmuyor olmasına şaşırmamak gerekiyor.

YouTube nasıl hızlı çalışır diyen pek çok kişiye göre, ya internet tarayıcılarında bir sorun var; ya da internet bağlantısında… Ama aslında sorun bunların hiç birinde değil. Shadow API Chrome harici tarayıcılarda yer almadığı için, YouTube’nin açılması sırasında bileşenler daha yavaş yükleniyor. Yavaşlamanın sebebi bu. Peki YouTube hızlandırma için neler yapmak gerekiyor? İşte bunun için yapılabilecekler:

■ Eğer Firefox kullanıyor ve YouTube nasıl hızlandırılır diyorsanız, tarayıcınıza YouTube Classic isimli uzantıyı yüklemelisiniz.
■ Edge kullanıyor ve YouTube nasıl hızlı çalışır diyorsanız ilk olarak Microsoft Mağaza’ya girin ve sonrasında Tampermonkey yükleyin. Kullanıcı komut dizinini yüklemenizin sonrasında Edge’yi Klasik Mod ile çalışmaya zorlayın.
■ Safari kullanıyorsanız ve YouTube hızlandırmayı istiyorsanız, yine Tampermonkey yükleyin ve sonrasında kullanıcı komut dizinini yükleyip ardından da YouTube’yi açmayı deneyin.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.