Cryptojacking Saldırısı Hakkında Bilgiler

Son zamanların en popüler güvenlik problemlerinden bir tanesi Cryptojacking saldırısı. Eğer bilgisayarınız Cryptojacking saldırısını alırsa, anormal davranışlara işlemci ısınması ve yavaşlama gibi sorunlar eşlik edebilir. Peki Cryptojacking saldırısı nedir? Cryptojacking saldırısı nasıl önlenir? Sistemin arızalanmasına dahi neden olabilen Cryptojacking saldırısı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Cryptojacking saldırısını almanız halinde, elektrik faturanızda normalin dışında bir değişim hissetmeye başlarsınız. Aslında siz farkında değilsinizdir; ama bilmediğiniz kişiler için sizin bilgisayarınız tarafından kripto para üretimi gerçekleştirilmeye başlamıştır bile…

Cryptojacking saldırısında, bilgisayarınız, sizin kontrolünüz dışında, sizin sırtınızdan haksız para kazanmaya çalışanlar tarafından ele geçirilir. Ve sizin bilgisayarınız ile kripto para madenciliği yapmaya başlarlar. Yaptıkları şey, sizin bilgisayarınızın işlemci gücünden çalmak ve sonrasında bunu farklı amaçlarla kullanmaktır. Birileri Cryptojacking saldırısı ile haksız gelir elde ederken, siz ise bilgisayarınızda işlemlerinizi yapamaz hale gelirsiniz. Kaynaklarınız farklı amaçlara hizmet etmek üzere, siz farkında olmadan kullanılmaktadır çünkü.

Cryptojacking saldırısına hedef olanın sadece siz olmadığınızı unutmayın. Sizin bilgisayarınız da dahil, pek çok bilgisayarın birleşiminden oluşturulan bir bot ağı, kripto para madenciliğini gerçekleştirmekte. Saldırganların, her bilgisayardan farklı kripto para elde ettiklerini de unutmamak gerekir. İlk olarak, stratejik anlamda bunun hesabını yapar, sonrasında da sizin adınıza girişimlerde bulunmaya başlarlar.

Cryptojacking saldırısı nedir sorusunun yanıtını anlamış olmalısınız. Bilgisayarınız, sizin hiç tanımadığınız birilerinin dijital cüzdanını doldurmak üzere ele geçirilmiş milyonlarca bilgisayardan biridir artık. Ve siz, kişisel ve kurumsal olarak risk altındasınızdır.

Peki Cryptojacking saldırısı nasıl yapılır? Aslında bu sorunun birden çok farklı yanıtı vardır. Ancak en sık kullanılan yöntem şudur ki: sizin de dolaştığınız web sitelerine, javascript ile bir yazılım yüklerler. Bu yazılım, siz o web sitede dolaşırken sizin bilgisayarınıza yüklenir. Sonrasında da Cryptojacking saldırısı başlar.

Sadece bu da değil, ele geçirilen kablosuz ağ noktalarından da bilgisayarlara sızarak Cryptojacking saldırısı yapanlar bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu yazılımlar şeklinde dağıtılan Cryptojacking saldırısı yöntemlerinin bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Cryptojacking saldırısının zararları arasında ilk olarak, cihazınızın arıza yapmasından söz etmek gerekir ki bunun temelinde, işlemci gücünün sürekli olarak en üst noktada kullanılması yatmaktadır. Cihazınızın şarjının çabuk bitmesi durumu da söz konusudur. Çünkü işlemciniz çok ısınmış ve üzerine aşırı yük bindirilmiştir.

Cryptojacking saldırısının zararları arasında, işlerinizin aksamasından da söz etmek gerekir. Çünkü kaynaklarınız çalınmaktadır. Ve hal böyle olunca işlemlerinizi yapamaz hale gelirsiniz. Eğer söz konusu bilgisayarınızı kamusal hizmetlere yönelik kullanıyorsanız, söz konusu işlem yapamama ve işlerin gecikmesi durumu itibarınızın sarsılmasına da neden olabilir.

Müşterileriniz ya da rakiplerinizin, sizin Cryptojacking saldırısına kurban olduğunuzu duymaları halinde ise yine kurum olarak ciddi hasarlar alır ve müşteri kayıpları yaşarsınız.

Cryptojacking Saldırısı Nasıl Önlenir?

Farklı güvenlik önlemleri alarak, aşamalı şekilde Cryptojacking saldırısından korunabilirsiniz. Maddeler halinde bu güvenlik önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

■ Her şeyin öncesinde, Cryptojacking saldırısı hakkında bilgiler edinmelisiniz. Bu gibi bir durum ile karşılaşmanız halinde neler yapmanız gerektiğini bilmezseniz, cihazınız arızalanana kadar Cryptojacking saldırısına maruz kalmaya devam eder ve Cryptojacking saldırısının zararlarından üst düzeyde etkilenirsiniz.

■ Bazı web siteleri, Cryptojacking saldırısına karşı sizi tehdit eder. Siz bu web sitelerin hangileri olduğunu bilmeyebilirsiniz. Bu noktada, bilgisayarınızın güvenlik seviyesi ya da antivirüs yazılımının size vermiş olduğu uyarıları dikkate almalı; erişime kapatılmış sitelere zorla izin vererek giriş yapmaya çalışmamalısınız.

■ Sisteminizde Cryptojacking saldırısına yönelik yazılımların varlığını tespit edip, bu yazılımları bilgisayarınızdan kaldırın. Sonrasında da yenilerini edinmemek için gerekli güvenlik önlemlerini zaman kaybetmeden alın.

■ Sisteminizde kullanmakta olduğunuz işletim sistemi, program gibi tüm yazılımlarını, güvenlik açıklamaları yamanmış güncellemelerle, sürekli güncel tutun. Güncellemeleri kapatanlardan olmayın. Bu sizin güvenliğinize zarar verir.

■ Bilgisayarınızın güvenliği için mutlaka profesyonel destek alın ve kendini kanıtlamış güvenlik yazılımlarını kullanın.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.