Sosyal Medyada Bunlara Dikkat

Hepimiz bir zaman sonra sosyal medyanın esiri oluyoruz. Herkesin kullandığı sosyal medya hesabı birbirinden farklı; Facebook, snapchat, İnstagram, Twitter… Her birinin içerisinde de önemli verilerimiz var; resim, mesaj ya da paylaşımlarımız ve tabi kaybetmek istemediğimiz arkadaş ve takipçilerimiz, hesap üzerinden oynadığımız oyunlar… Peki Facebook hesabı güvene alma ya da diğer sosyal medya hesaplarının güvenliği için ne yapmalıyız? İşte sosyal medya hesabının hacklenmemesi için alabileceğiniz önlemler:

■ İlk olarak parola seçimini güçlü yapın. Örneğin parolanızı oluştururken, makinelerin ve insanların tahmin edemeyeceği şeyler kullanın. Rakamlar, semboller, harfleri sıralı değil; karışık şekilde kullanın. B1Ra5k.h1k4y,51 gibi bir şifreyi çözmek pek kolay olmaz.

■ Facebook hesabını güvene alma ya da diğer sosyal medya hesaplarınızı, iki adımlı doğrulama işlemini kullanıyor olmanıza bağlı. Bu sistemlerin kurulması sizin 10 dakika gibi bir zamanınızı alabilir; ama sosyal medya hesabınız hacklenirse onu ya saatler sonra geri alabilir; ya da hiç alamayabilirsiniz.

■ Karşınıza çıkan her bağlantıya; renkli de olsa, güzel de görünse, ilginizi çeken bir konu da olsa tıklamayın. Hele bir de bu bağlantılara tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada Facebook şifrenizi yazarsanız, sosyal medya hesabınızı o anda kaybettiniz demektir.

■ Eğer herhangi birinin evinde; ya da bir internet cafede sosyal medya hesabınıza giriş yapıyorsanız, parolamı hatırla kutucuğunu işaretlemeyin, ve bilgisayardan kalkmadan önce mutlaka sosyal medya hesabınızdan çıkış yapın. Tanıdığınız en iyi insanın bile sizin sosyal medya hesabınıza ihtiyacı olabilir.

■ E-posta hesabınızı güvence altına almayı unutmayın. Büyük ihtimalle sosyal medya hesaplarınızın tamamı aynı mail adresine bağlıdır. Bir maili ele geçiren hacker, tüm diğer sosyal medya hesaplarını ele geçirebilir. O halde, E-postanıza özel güvenlik uygulamaları kullanın.

■ Kullandığınız uygulamaları Facebook hesabınıza bağlayıp, her istediği izni vermekten de vazgeçin. Aksi halde sadece sizin değil, arkadaşlarınızın dahi hesaplarını riske atabilirsiniz; söz konusu bu uygulamalar sizin kan grubunuza kadar her bilgiye ulaşabilir.; verdiğiniz izinlere dikkat.

■ Hesabınızın hacklenmeye çalışıldığını bir şekilde fark edebilirsiniz. Siz farkında olmadan birilerinin hesabını takip etmeye başlamış olabilir, sosyal medya hesaplarınızın sıfırlama mailleri E-postanıza gelmiş; ya da sayfanızda bilginiz dahilinde olmayan paylaşımlar yapılmış olabilir. Bunları göz önünde bulundurarak şifrenizi, bilgisayarınızı taradıktan sonra sıfırlayın.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.